Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-06, 03:01   #1
alex_vwh

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 5
Default am si eu o intreabare

daca am un mp3 player care suporta 4 boxe + woofer mai am nevoie e condensator ? . k am citit pe revista si la mp3-urile normale se pune condesantor ...astept raspunsuri ...ms ................am o dacie din 197? nu mai stiu sigur anu dar am inceput sa o fac de la 0 adica am scos totul din intauntru inafara de bord..... si dasta va intrebam de woofer..sa stiu daca ii fac cutia sau mai astept sa cumpar si condesatorul.....motoru ma gandesc sa il schimb pt k nu prea mai suporta alte modificari....e prea batran si sensibil ......ma gandeam la un motor de R5 gti turbo 120 cp stock si sa ii pun 4 carburatoare tari....cu filtre de aer sport.....fiecare piston cu carb lui......am de gand sa o fac stil gordini :P ....culoare albastra.......jenti in 3 prezoane...amortizoare am sa le schimb.... app mam insipirat dupa wrc deoarece am acelasi model la caroserie si aceeasi culoare..... revin maine cu poze ....

Last edited by alex_vwh; 11-10-06 at 03:05.
alex_vwh is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 11:35   #2
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default Re: am si eu o intreabare

Nevoie de condensator pt mp3 nu cred ca dar daca vrei sati pun un subwoofer automat o sati trebuiasca si statie!!Acum depinde de puterea care o are statia..Mp3 iti scoate doar semnal..nu putere(pe iesirea de sub)!!
Multa bafta..
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 12:54   #3
alex_vwh

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 5
Talking Re: am si eu o intreabare

si o statie cam cat costa ?.......mentionez k nu as vrea un sub kre sa sparga geamurile in masina....k eu am de gand sa bag in loc de bancheta din spate
alex_vwh is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 13:51   #4
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Default Re: am si eu o intreabare

Pai depinde ce putere are subwooferu tau...Daca difuzoru are de ex 200W RMS o statie de 125W-150W ar fi perfecta!!
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 16:33   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: am si eu o intreabare

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
Pai depinde ce putere are subwooferu tau...Daca difuzoru are de ex 200W RMS o statie de 125W-150W ar fi perfecta!!
Invers, amplificatorul trebuie sa fie mai puternic decit difuzorul. S-a discutat mult pe forum despre subiect. Da-i un "search" si vezi ce si cum.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 16:48   #6
Mallus
Seat Driver

Stage 5
 
Mallus's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,172
Member of:
[SEAT]
Talking Re: am si eu o intreabare

Daca bagi mai mult decat suporta difuzoru se prajeste...la o utilizare indelungata...din cate stiu eu..
Mallus is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 17:03   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: am si eu o intreabare

Hai sa nu dezinformam si sa dam sfaturi numai atunci cind stapinim subiectul.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 17:52   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: am si eu o intreabare

Cati bani ai de investit "sa-ti zboare geamurile" ?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 18:49   #9
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: am si eu o intreabare

Quote:
Originally Posted by Mallus View Post
Daca bagi mai mult decat suporta difuzoru se prajeste...la o utilizare indelungata...din cate stiu eu..
OFFTOPIC : Depinde. Un prieten s-a chinuit un pic sa arda un dif de 10W cu un amp de 100W. In majoritatea cazurilor "prajirea" de care zici tu se datoreaza distorsiunilor in niciun caz din cauza puterii prea mari. Daca difuzorul primeste semnal curat cu putere mare atunci miscarea conului raceste bobina. Cand intra semnal distorsionat de la un amp de putere mai mica miscarile dif-ului nu mai sunt corecte si bobina se supraincalzeste si se poate "praji".

ONTOPIC : Condensatorul il folosesti pentru stabilizarea tensiunii. Ajuta alternatorul. Nu este neaparat necesar la amplif-uri de putere mica ce nu consuma foarte mult, dar peste 30-40 A ar cam trebui mai ales daca bateria si alternatorul sunt stock.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 01:45   #10
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: am si eu o intreabare

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
OFFTOPIC : Depinde. Un prieten s-a chinuit un pic sa arda un dif de 10W cu un amp de 100W. In majoritatea cazurilor "prajirea" de care zici tu se datoreaza distorsiunilor in niciun caz din cauza puterii prea mari. Daca difuzorul primeste semnal curat cu putere mare atunci miscarea conului raceste bobina. Cand intra semnal distorsionat de la un amp de putere mai mica miscarile dif-ului nu mai sunt corecte si bobina se supraincalzeste si se poate "praji".

ONTOPIC : Condensatorul il folosesti pentru stabilizarea tensiunii. Ajuta alternatorul. Nu este neaparat necesar la amplif-uri de putere mica ce nu consuma foarte mult, dar peste 30-40 A ar cam trebui mai ales daca bateria si alternatorul sunt stock.
Cu prima parte nu ai fost offtopic semnalul distorsionat intradevar face ca membrana sa nu se miste la fel de mult ceea ce duce la o putere mare cu ventilatie mica => supraincalzire care duce in putin timp la arderea bobinei.
Da sa stii ca daca dai cu 100-150RMS in dif de 50 si il tii peste jumatate de ora s-ar putea sa ai probleme chiar daca sunt curati W.
Pentru o dinamica buna a difului la un dif de 200 ai putea un 250 poate 300 si il cobori putin mai jos din potentiometru.

Un sfat ar mai fi cabluri groase ca multi pier 1-2V numai pe cabluri si degeaba ii pui condensator.(Sau mai bine spus cabluri dimensinate pentru instalatie ca nu am zis sa dea cineva 300mii/metru de 0AVG daca are statie cu 30A consum )
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 02:10   #11
alex_vwh

Stock
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 5
Default Re: am si eu o intreabare

deci ma gandeam sa bag ori 1 wofeer mai mare ori 2 mai mici intr-o cutie in locul banchetei din spate....acum dupa ce am cumparat restul pieselor...pt motor si caroserie..am constatat k mai am 10 mil de statie si woofer si mai bine imi iau frumusel un mp3 smecher cu 4 boxe smechere ma ganeam la sony.. x-pload ma duce pana in 10
mil si raman asa o perioada
alex_vwh is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 02:20   #12
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: am si eu o intreabare

Eram offtopic pt ca discutia este despre necesitatea unui condensator.

Quote:
Originally Posted by bulu View Post
Da sa stii ca daca dai cu 100-150RMS in dif de 50 si il tii peste jumatate de ora s-ar putea sa ai probleme chiar daca sunt curati W.
Sa nu exageram Nu am afirmat ca este nevoie de un amp de 2-3 ori mai puternic decat dif-ul. Ideea era ca e mai usor sa-l strici din distorsiuni.

Mai bine ia-ti un mp3 smecher de la alta firma Clarion, Pioneer sau Alpine. Am eu Sony si suna destul de prost, dar arata bine si scrie X-Plod pe el . Pt Mp3-player si 4 difuzoare nu ai nevoie de condensator.

Last edited by adiv; 13-10-06 at 02:22.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 09:17   #13
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: am si eu o intreabare

si eu iti recomand un clarion sau pionner . sony nu mia suna cum suna o data.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-06, 15:31   #14
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: am si eu o intreabare

Quote:
Originally Posted by alex_vwh View Post
deci ma gandeam sa bag ori 1 wofeer mai mare ori 2 mai mici intr-o cutie in locul banchetei din spate....acum dupa ce am cumparat restul pieselor...pt motor si caroserie..am constatat k mai am 10 mil de statie si woofer si mai bine imi iau frumusel un mp3 smecher cu 4 boxe smechere ma ganeam la sony.. x-pload ma duce pana in 10
mil si raman asa o perioada
daca tot vrei sony xplod am o statie care ma bate gandu s-o dau pt ca nu mai am ce face cu ea (de fapt nu o sa mai am cand iese DLS din service).
Dupa cum zicea si cel de mai sus nu mai suna cum sunau o data sony da asta a mea are vreo 4-5 ani si e made in japan.Suna super bine, am comparat-o cu un jbl gto si suna mult mai clar ... bine ceva mai incet.
Puterea reala 4X40RMS (siguranta de 40A)- si nu cum scriu toti ca scot cate 400W din 40A .
merge si in bridge si poti lejer sa pui un sub si chiar 4 boxe fiind stabila pe 2 ohm.
bulu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -