Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-06, 23:10   #1
flaviush

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Post Ce recomandati??

De la o sapt dupa ce mi-am pus o statie Kenwood Kac - 723 cam 2*50 w si 2 difuri Boschmann de 50 w fiecare am ramas fara baterie la masina! Baterie noua in garantie de 66 sau 67 Ah nu mai stiu sigur? Ce sa fac sa iau condensator sau acumulator separat pt audio? Ce recomandati pt acumulatori?
flaviush is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 23:29   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ce recomandati??

ciudat ca ai ramas fara baterie ... mai ales daca zici ca e noua.
eu am de 55 ah ... si nu am ramas intr-un an juma fara baterie ...
eu zic ca montaju e vinovat. daca tot vrei sa schimbi bateria cumpara un deepcycle
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 23:30   #3
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Ce recomandati??

Ala nu e sistem care sa termine bateria. Verifica curentul parazit, adica cat se ia din baterie cu totul oprit (tre' sa fie <50mA). Poate statia nu e legata bine si e pornita permanent. Sau alternatorul nu incarca bine - diode din punte sau releu - masori cati volti baga la bornele bateriei cu/fara consumatori.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 14:37   #4
flaviush

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Post Re: Ce recomandati??

Am fost azi la un baiat care se pricepe si mi-a zis k e din cauza statie k e mereu pornita chiar dak HU-ul e oprit si nu asc muzica! Statia nu are buton de oprire dar o sa ii fac intrerupator! Ms mult
flaviush is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 14:56   #5
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Ce recomandati??

Statia trebuie sa aiba un fir care se leaga la HU si sa porneasca doar cand primeste semnal pe acel fir.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 15:45   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ce recomandati??

Nu va mai instalati singuri aparatele prin masina. Sunt lucruri simple pe care nu aveti de unde sa le stiti ( dar instalatorul le stie ) si riscati doamne fereste sa dati foc la masini.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 14:41   #7
flaviush

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Post Re: Ce recomandati??

Pai si cum arata firul ala de la HU?? E vre-o culoare ceva sau are vre-o denumire! Yo am luat toate astea gratis nu am dat nici un ban pe nik! De la hu pana la sub + toate boxele fata spate! Nu am considerat k e nevoie de un specialist sa imi lege 2 fire si sa dea o gaura!
flaviush is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 17:18   #8
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Ce recomandati??

Acum te-ai convins ca e nevoie? Si daca le-ai luat gratis vrei sa le f...? Nu cred sa-ti ia mai mult de 30 ron sa-ti faca ordine in fire. Poate mai sunt si alte chestii pe care nu le-ai facut bine.
Firul se cheama "Remote turn on" sau REM atat in mufa ISO de alimentare cat si la statie (tre' sa fie undeva langa + si masa).
Sa ai totusi un stingator la indemana!
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 17:21   #9
flaviush

Stage 1
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 18
Post Re: Ce recomandati??

Am avut avut pe cineva care mi-a aratat cum sa fac! Dupa ce am terminat cu totul am fost la el si a fost totul in regula! Atat ca nu am stiut cu statia si nu am intrebat! Si firul ala din Hu unde intra in statie??

Te rog sa folosesti un limbaj civilizat !

Last edited by saxo; 05-10-06 at 19:29.
flaviush is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 17:38   #10
Zaheyu

Stage 3
 
Zaheyu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 167
Default Re: Ce recomandati??

La statie langa "Batt", "GND" e un conector mai mic "P. Con". Acolo ar trebui legat.
Zaheyu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 19:19   #11
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: Ce recomandati??

uite aici
http://www.wavescaraudio.com/images/mb103_large01.jpg
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 20:41   #12
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ce recomandati??

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
ce treaba are cu subiectu ?
steaua23 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -