Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-06, 00:04   #1
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default am nevoie de o parere in domeniu audio

Mi-am cumparat 2 difuzoare Jensen XS1212 de la cineva noi noutze in tzipla cu cutie la ele...
am dat pe ele 150 ron/bucata
ce zicetzi merita banii??
le-am cumparat fara incinta
ma gandeam sa fac incinta ca cea din poza...

voi ce sugeratzi??

P.S: sa imi incapa intr-o dacie nova



Speaker SystemSpeaker Type Passive
Nominal (RMS) Output Power 175 Watt
Max (RMS) Output Power 525 Watt
Response Bandwidth 20 - 1000 Hz
Input Impedance 4 Ohm
Output Level (SPL) 91 dB
40 oz. Magnet
Speaker system speaker type Car subwoofer driver
Speaker system car speaker diameter 12"
Speaker system nominal (RMS) output power 175 Watt
Speaker system response bandwidth 20 - 1000 Hz
Speaker system input impedance 4 Ohm
Speakers system connectivity technology Wired
Speaker Diameter:Car Speaker Diameter 12"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture0098.jpg
Views:	98
Size:	37.4 KB
ID:	155921   Click image for larger version

Name:	IMAG0002.JPG
Views:	77
Size:	963.1 KB
ID:	155927  
Attached Images
 
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 04:00   #2
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

.... nu stie nimeni???
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 04:24   #3
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
.... nu stie nimeni???
Incinta de obicei se calculeaza ca sa sune bine , dar eu nu am calculat-o si suna super.Ideea e sa ai cat de cat o notiune a volumului pe care il folosesti.
O parere ar fi sa iti faci sa iti incapa cat mai bine in portbagaj(daca mai vrei asa ceva)
Eu am solenza si e acelas portbagaj la ca nova.L-am facut pana in umflatura de pe podeaua portbagajului care e de la gura de benzina ca daca nu statea stramb(ridicat pe ea) si o inaltime de 46 cm(m-am dus pana sus la politza).
Eu am un singur dif de 12 si asa ca nu e dintr-o parte in cealalta dar la 2 iti recomand lucrul acesta.
Daca vrei compresie fa niste volume mici mai ales ca nu ai putere f mare (un 25-30L/dif)
Daca vrei refel care suna mai tare sa le faci de vreo 45L/dif.
Portul eu l-am facut de 4X42X20cm(Latime x Inaltime x Adancime).
Pt 2 dif poti face 2 camere separate iar portul la amandoua sa fie pe centru.
Bineinteles ca poti sa folosesti si tub bass-reflex.
Ramane alegerea ta.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 09:08   #4
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Creativitatea este cel mai important factor in construirea unei cutii , parerea mea.Nu tine numai de design ,ci si de sculele care le folosesti. De exemplu ...dak nu ai un anumit tip de scula , inceark sa fii cat cat creativ si gaseste o metoda alternativa.Unele dintre cele mai bune cutii care le am vazut erau facute numai cu soricelul sau cu fierastraul circular..
!!NU!! incerca sa o faci la nimereala , sansele sunt foarte mici sa ti iasa ...incearca sa inveti tu sa o calculezi cum trebuie , dupa parametri difuzorului ,dar dak nu poti roaga pe cineva de p aici sa te ajute ...nu uita, orice difuzor poate sa sune bine dar numai si numai dak are o incinta adecvata ..."o casuta comfortabila" sa zicem
Spor la treaba!
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 13:02   #5
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

daq aceste 2 difuzoare sunt identice cu cele din incinta de mai sus..
merge sa copiez exact aceeasi parametzii ale acelei incinte...pt k aia se aude beton

appo... e ceva de capul difuzoarelor??...
io le-am auzit pe cele din cutiia aceea si rupe...

pareri privind calitate/pretz??
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 22:04   #6
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
daq aceste 2 difuzoare sunt identice cu cele din incinta de mai sus..
merge sa copiez exact aceeasi parametzii ale acelei incinte...pt k aia se aude beton

appo... e ceva de capul difuzoarelor??...
io le-am auzit pe cele din cutiia aceea si rupe...

pareri privind calitate/pretz??
Dupa parametrii sunt programe diferite care dau rezultate diferite.
Cutia aceea poti s-o copiezi,dar ai putea sa o faci sa sune si mai bine (nu crede ca aceea e cutia perfecta).Dupa cat vad eu este in compresie( sau are reflex pe spate?).In compresie daca respecti un anumit volum iese beton ca sunet dar nu ai asa multa putere ca in bass-reflex.
Daca vrei compresie din acea cutie nu trebuie sa aiba nici cat un ac pierdere de aer pe ea(ca sa sune bine)- sa fie izolata cat mai bine si cu cat mai tare cutia cu atat mai bine.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 22:23   #7
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

nu prea ma pricep bine la acesti termeni...
cum se aude mai profund bassu...mai gros...
in reflex sau in compresie??
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 22:42   #8
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

un seald bun iti misca scaunele la fregvente f joase, seald-ul loveste in tine nu in masina.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 28-09-06, 22:45   #9
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,501
Member of:
[DACIA]
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

pai si daq ii fac cutie sealed...nu se duc difuzoarele??
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 29-09-06, 00:35   #10
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
pai si daq ii fac cutie sealed...nu se duc difuzoarele??
... nu se duc, bine este adevarat ca in sealed se ventileaza mai putin, asa ca e bine ca ampu sa nu aiba distorsiuni(sa le reduci cat poti de mult). Compresia da un sunet plin (scurt si jos de obicei este basu gen concerte daca ai stat langa boxe) iar reflex suna mai lung si face ca masina sa trepideze mai mult dar basul nu este la fel de percutant, este putin mai moale.
Eu am pus mai multe difuri de 12 tzoli cu parametri diferiti pe aceeasi cutie si toate suna super bine.Cutia are 47 inaltime, 40 adancime si 36 latime iar portul este sub dif are 30 adancime 33 latime(36-2xgrosimea lemnului) si 4 cm inaltime.Portul este lung iar suprafata aerului este echivalenta a unui port de 13cm diam.Viteza aerului nu este foarte mare pentru difuri de pana in 200-300 RMS si il face sa sune destul de jossi bine mai ales pe melodii hip-hop gen 50cent.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 30-09-06, 13:58   #11
LooSeR

Stage 4
 
Join Date: May 2005
Posts: 232
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Unde putem vedea ce parametri ar treb sa indeplineasca o incinta ( volum .. bas reflex sau nu .. etc ) pt diferite puteri diametre etc.
LooSeR is offline   Reply With Quote
Old 30-09-06, 17:21   #12
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: am nevoie de o parere in domeniu audio

Seald mi se pare cea mai proasta alegere daca nu mergi pe SQ...
blak is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -