Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-10, 21:44   #1
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default E nevoie de condensator?

Vreau sa pun pe masina o baterie de 100 de amperi ca sa ma ajute la difuzoare. vreau sa schimb difuzoarele medii si inaltele si sa pun un subwoofer in portbagaj. Toata investitia e in jur de 20 mil milioane iar firma ce mi le va monta pe viitor mi-au spus ca nu am nevoie de condensator ca ei nu prea pun nici pe sisteme mai mari doar la cerinta clientului, ei spun ca sunt bani investiti degeaba.
Si totusi cand e nevoie de condensator? Trebuie sa fie peste un anumit consum sau in functie de ce se pune sau nu se pune.
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 09:53   #2
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: E nevoie de condensator?

Daca ai baterie de 100 amperi chiar nu cred ca ai nevoie de condensator.

Ai un singur amplificator ? .... Daca ai 2 amplificatoare eu zic ca e bine sa pui si un condensator , macar 1,2F.

Eu am un amplificator pe 5 canale , Helix DB Five , si baterie de 70 de amperi . Am amplifiul asta de aproximativ 2 ani si nu am avut probleme .
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 15:31   #3
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: E nevoie de condensator?

un singur amplif....deokamdata. De asta ma gandeam si eu daca mai pun unul sigur imi trebuie condensator
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 17:42   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: E nevoie de condensator?

O baterie buna, un traseu de alimentare corespunzator si nu cred ca vei mai avea nevoie de condensator.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 10:52   #5
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: E nevoie de condensator?

Nu conteaza cate amplificatoare ai. Conteaza cat consuma in total. Eu am 3 amplificatoare si baterie de 85, fara condensator si nu am avut probleme (de craciun fac 2 ani de cand le am).
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -