Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 12-07-10, 22:54   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default amplificator + sub

salz vroiam sa mai stiu o informatie.. am gasit un amplif asa mai ieftior, un Blaupunkt GTA 260.. acum pe mine ma intereseaza sa iau si un subwoofer.. si as dori ca amplificatorul sa il leg pt cele 2 boxe mari pe care le am in spate si la subwoofer

la detalii tehnici a amplificatorului GTA 260 asta care vreau sa iau zice asa:
# amplificator 2 canale
# putere maxima 400W
# putere RMS:
# 2 x 60W (4 ohmi)
# 1 x 180W (4 ohmi, punte)
# 2 x 90W (2 ohmi)

vroiam sa stiu daca il pot lega si la cele 2 boxe din spate si la subwoofer in acelasi timp.. adica sa mearga la sub si sa prinda si boxele.. e bun pt asa ceva ? ar merge ?

si mai vroiam sa stiu prin ce se refera cand zice punte la 1 x 180w

ms
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 23:26   #2
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: amplificator + sub

Salutare
Poti sa legi ori difuzoarele pe cele 2 (2canale x 60w) iesiri ale lui sau poti sa legi in punte pe amplif sub-ul (1canal x 180w),
Nu prea ai cum sa legi pe acest amplif si difuzoarele si sub-ul. Cauta mai bine un amplif pe 4 canale sau mai ia-ti inca unul de 2 pe langa cel actual.

Ce suma ai disponobila pentru subwoofer?

PS: in ce masina va fi montat?
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 00:09   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: amplificator + sub

pe un golf 3 am.. a deci nu merg si boxele si subu..

deci imi trebuie un amplif pe 4 canale ca sa pot lega si subu si cele 2 boxe ?

uite de exemplu un alt amplif care am gasit blaupunkt.. zice asa:
# amplificator 4 canale
# clasa A/B
# putere RMS:
# 4 x 60W (4 ohmi)
# 2 x 180W (4 ohmi, punte)
# 4 x 90W (2 ohmi)

asta ce inseamna ? ca la asta pot lega subu cu 180W si pot lega si cele 2 boxe ? in acelasi timp sa mearga toate ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 07:28   #4
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: amplificator + sub

Da, legi doua canale in punte unde pui sub-ul si pe celelalte doua canale legi difuzoarele.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 08:56   #5
amilo123

Stage 2
 
amilo123's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 43
Default Re: amplificator + sub

Quote:
Originally Posted by AlexBanu View Post
Da, legi doua canale in punte unde pui sub-ul si pe celelalte doua canale legi difuzoarele.


si puntea cum se face? se pune pur si simplu + la + si - la - de la cele 2 canale?
amilo123 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 09:31   #6
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: amplificator + sub

Iei + de la un canal si - de la celalalt canal.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -