Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   amplificator + sub (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/198782-amplificator.html)

earthquakero 12-07-10 22:54

amplificator + sub
 
salz vroiam sa mai stiu o informatie.. am gasit un amplif asa mai ieftior, un Blaupunkt GTA 260.. acum pe mine ma intereseaza sa iau si un subwoofer.. si as dori ca amplificatorul sa il leg pt cele 2 boxe mari pe care le am in spate si la subwoofer

la detalii tehnici a amplificatorului GTA 260 asta care vreau sa iau zice asa:
# amplificator 2 canale
# putere maxima 400W
# putere RMS:
# 2 x 60W (4 ohmi)
# 1 x 180W (4 ohmi, punte)
# 2 x 90W (2 ohmi)

vroiam sa stiu daca il pot lega si la cele 2 boxe din spate si la subwoofer in acelasi timp.. adica sa mearga la sub si sa prinda si boxele.. e bun pt asa ceva ? ar merge ?

si mai vroiam sa stiu prin ce se refera cand zice punte la 1 x 180w

ms

AlexBanu 12-07-10 23:26

Re: amplificator + sub
 
Salutare
Poti sa legi ori difuzoarele pe cele 2 (2canale x 60w) iesiri ale lui sau poti sa legi in punte pe amplif sub-ul (1canal x 180w),
Nu prea ai cum sa legi pe acest amplif si difuzoarele si sub-ul. Cauta mai bine un amplif pe 4 canale sau mai ia-ti inca unul de 2 pe langa cel actual.

Ce suma ai disponobila pentru subwoofer?

PS: in ce masina va fi montat?

earthquakero 13-07-10 00:09

Re: amplificator + sub
 
pe un golf 3 am.. a deci nu merg si boxele si subu..

deci imi trebuie un amplif pe 4 canale ca sa pot lega si subu si cele 2 boxe ?

uite de exemplu un alt amplif care am gasit blaupunkt.. zice asa:
# amplificator 4 canale
# clasa A/B
# putere RMS:
# 4 x 60W (4 ohmi)
# 2 x 180W (4 ohmi, punte)
# 4 x 90W (2 ohmi)

asta ce inseamna ? ca la asta pot lega subu cu 180W si pot lega si cele 2 boxe ? in acelasi timp sa mearga toate ?

AlexBanu 13-07-10 07:28

Re: amplificator + sub
 
Da, legi doua canale in punte unde pui sub-ul si pe celelalte doua canale legi difuzoarele.

amilo123 13-07-10 08:56

Re: amplificator + sub
 
Quote:

Originally Posted by AlexBanu (Post 3514328)
Da, legi doua canale in punte unde pui sub-ul si pe celelalte doua canale legi difuzoarele.



si puntea cum se face? se pune pur si simplu + la + si - la - de la cele 2 canale?

AlexBanu 13-07-10 09:31

Re: amplificator + sub
 
Iei + de la un canal si - de la celalalt canal.


All times are GMT +2. The time now is 13:05.

- Copyright 2026 4Tuning