![]() |
amplificator + sub
salz vroiam sa mai stiu o informatie.. am gasit un amplif asa mai ieftior, un Blaupunkt GTA 260.. acum pe mine ma intereseaza sa iau si un subwoofer.. si as dori ca amplificatorul sa il leg pt cele 2 boxe mari pe care le am in spate si la subwoofer
la detalii tehnici a amplificatorului GTA 260 asta care vreau sa iau zice asa: # amplificator 2 canale # putere maxima 400W # putere RMS: # 2 x 60W (4 ohmi) # 1 x 180W (4 ohmi, punte) # 2 x 90W (2 ohmi) vroiam sa stiu daca il pot lega si la cele 2 boxe din spate si la subwoofer in acelasi timp.. adica sa mearga la sub si sa prinda si boxele.. e bun pt asa ceva ? ar merge ? si mai vroiam sa stiu prin ce se refera cand zice punte la 1 x 180w ms |
Re: amplificator + sub
Salutare
Poti sa legi ori difuzoarele pe cele 2 (2canale x 60w) iesiri ale lui sau poti sa legi in punte pe amplif sub-ul (1canal x 180w), Nu prea ai cum sa legi pe acest amplif si difuzoarele si sub-ul. Cauta mai bine un amplif pe 4 canale sau mai ia-ti inca unul de 2 pe langa cel actual. Ce suma ai disponobila pentru subwoofer? PS: in ce masina va fi montat? |
Re: amplificator + sub
pe un golf 3 am.. a deci nu merg si boxele si subu..
deci imi trebuie un amplif pe 4 canale ca sa pot lega si subu si cele 2 boxe ? uite de exemplu un alt amplif care am gasit blaupunkt.. zice asa: # amplificator 4 canale # clasa A/B # putere RMS: # 4 x 60W (4 ohmi) # 2 x 180W (4 ohmi, punte) # 4 x 90W (2 ohmi) asta ce inseamna ? ca la asta pot lega subu cu 180W si pot lega si cele 2 boxe ? in acelasi timp sa mearga toate ? |
Re: amplificator + sub
Da, legi doua canale in punte unde pui sub-ul si pe celelalte doua canale legi difuzoarele.
|
Re: amplificator + sub
Quote:
si puntea cum se face? se pune pur si simplu + la + si - la - de la cele 2 canale? |
Re: amplificator + sub
Iei + de la un canal si - de la celalalt canal.
|
| All times are GMT +2. The time now is 13:05. |
- Copyright 2026 4Tuning