Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-10, 13:51   #1
roon18

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Talking serie sau paralel ?

cum trebuie legate doua difuzoare intr-o "lada") in serie sau in paralel ??
roon18 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 16:12   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: serie sau paralel ?

Pai depinde ce difuzoare ai si ce amplificator vrei sa folosesti la ele. Daca sunt pe 4 ohmi amandoua atunci aproape sigur le legi in paralel; daca ai alte rezistente pe difuzoare depinde in totalitate de ce amplificator ai. Da mai multe detalii pt ca nu exista un caz general.
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -