Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-09, 06:39   #1
liv03

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default salut

salut am si eu o nelamurire cu firu asta remote k ori de cate ori as citi nu-ma nu imi dau seama cum ii ......da dak cd playerul nu are cum pot sa fac ...... unde vine mai exact ......astept rasp voastre si condensatorul ii trebuie instalat neaparat ? si dak da imi zice-ti va rog si mie unde ,cum ?

ms anticipat (scz da in nou in domeniu asta ...)
liv03 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 17:37   #2
adi90

Stage 3
 
adi90's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Default Re: salut

in mod normal ar trebui sa ai la player remote
totusi daca nu ai cred ca ai putea sa il legi la contact
condensator....in functie de ce sistem ai(nu ne-ai zis ce ai)
condeul se leaga pe + si pe - la o distanta nu f mare de amplificartor
adi90 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 18:00   #3
liv03

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: salut

am un amp kenwood kac-821 ...... si ce sa fac ma bag eu la firele de la contact ? sau cum k am auzit cv rezolvare dak il leg la firul de la antena sau ce .......
liv03 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 20:48   #4
adi90

Stage 3
 
adi90's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Default Re: salut

regula ca sa porneasca ampu e sa aibe curent + la remote
de ex:daca legi un fir de la + 'ul ampului pe remote o sa stea pornit mereu(dezavantajul este ca nu se opreste decat daca scoti firul )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	24yvj49.jpg
Views:	72
Size:	69.9 KB
ID:	1130210  
adi90 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 21:09   #5
EniS_cTa_ENA

Stage 3
 
EniS_cTa_ENA's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 149
Default Re: salut

Faci cum a spus "adi90" , dar in loc sa scoti firul de acolo cand vrei sa-l opresti, tragi de la + un cablu mai lung care sa ajunga pana la tine la volan, ii pui un mini intrerupator, il fixezi undeva, dupa care te intorci de la intrerupator cu un alt fir pana la remote, si asta e tot
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitleda.JPG
Views:	68
Size:	12.7 KB
ID:	1130216  
EniS_cTa_ENA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 22:03   #6
adi90

Stage 3
 
adi90's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Default Re: salut

da,o solutie foarte buna e si asta
adi90 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 23:38   #7
liv03

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: salut

Quote:
Originally Posted by liv03 View Post
am un amp kenwood kac-821 ...... si ce sa fac ma bag eu la firele de la contact ? sau cum k am auzit cv rezolvare dak il leg la firul de la antena sau ce .......
ms de rasp
dar mai am si eu o intrebare legata de condensator ......
in primu rand cum pot calcula ce condensator imi trebuie?
in aldoilea rand dak fac rem cu un mini intrerupator imi mai trebuie condensator?
liv03 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-09, 23:43   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: salut

Condensator pentru ce? Daca nu e unul destul de scump, il pui mai mult degeaba.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 25-10-09, 03:39   #9
adi90

Stage 3
 
adi90's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 90
Default Re: salut

nu ai nevoie de condensator
adi90 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 21:09   #10
dns_dns

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 195
Default Re: salut

In functie de puterea amplificatorului se alege condensatorul necesar, dupa regula: 0,1F(Farad) minim / 100Wrms. Acesta se va monta cat se poate de aproape de amplificator.
dns_dns is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 22:51   #11
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: salut

Condensatorul nu este necesar. Oricum, un condensator care sa isi faca treaba cu adevarat este pe undeva pe la minim 600 RON.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 13:41   #12
liv03

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 5
Default Re: salut

salut am si eu o problema ......am fost cu masina la mecanic si plm stie ce o facut astia da nu imi mai merge cd playerul bn....adik merge o singura boxa din 6 cate am .....si knd il pornesc scoate un fluierat nasol.....cinea sa uitat si a zis k ii ars si miam luat altu dar tot asa face .......dak stie cineva rezolvarea sa ma anunte pls ii umpc urgent k eu in seara asta ar trebui sa plec cu masina ........ms anticipat
liv03 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -