Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-09, 21:22   #1
suzu

Stage 5
 
suzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 492
Default aflare polaritate fire difuzoare

vreau zilele astea sa-mi montez pe masina mea (laguna 2) difuzoarele si tweeterele care le-am avut pe megane-ul care l-am vandut; dupa ce am demontat difuzoarele originale am constatat ca mufele sunt diferite la laguna si nu scrie pe ele care-i plus sau minus; sunt doua fire, unu portocaliu si unul maro cuplate la o mufa alba care intra in difuzor; pe spate, un portocaliu si un maro/per papuc...la fel, aceeasi mufa.

cum aflu polaritatea? care-i plus sau care-i minus? pe difuzoarele hifonics scrie mare + si - pe lamele (cea lata e +) insa cum aflu care fir sau ce culoare leg la + si ce culoare la - ?

Click image for larger version

Name:	Image1500.jpg
Views:	876
Size:	151.1 KB
ID:	1119117
__________________
2004 Renault Megane Coupe II 1.6 16v
suzu is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 01:09   #2
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Folosesti o baterie AA 1.5V. Difuzorul se va misca inspre afara sau inspre inauntru. Cursa normala este inspre afara. Atunci inseamna ca ai legat bine (firul legat la plusul bateriei este plus, iar cel legat la minusul bateriei este minus).
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 18-10-09, 19:35   #3
mecaboy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

SKR* ceea ce spui tu este pentru a afla polaritatea difuzoarelor,el vrea sa afle polaritatea cablurlor.Eu tind sa cred ca "-" este maro.Poti incerca prin a lega un difuzor de joase si sa asculti o melodie cu ceva bass.Daca membrana la bass se retrage (se duce spre bobina) atunci polaritatea este ok,daca aceasta iese inafara insemna ca ai inversat polaritatile.Dupa acest test numai ramane decat sa citesti pe dif unde era + si sa vezi ce cablu ai legat acolo
mecaboy is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 19:38   #4
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

La mine la masina maro este plusul si galbenul minusul deci la tine probabil maro este plus si portocaliu minusul. Incearca sa te uiti si la membrana. Da la maxim pe o melodie cu bass si daca pacane (membrana se loveste de magnet) deci inseamna ca e legat gresit. Daca membrana sare in sus e legat bine. Succes

P.S : mecaboy ai spus gresit membrana trebuie sa sara in afara nu sa se duca spre magnet.

Last edited by koss_x_treeme; 30-10-09 at 19:40.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 20:41   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Nu exista iese sau intra.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 10:53   #6
mecaboy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

La bass tie membrana iti iese afara???Si cum iti face compresie?Din inertie la revenire?Nu exista,cand primeste "impulsul" membrana se apropie de sasiu.Dar daca tu spui invers,atunci asa e
mecaboy is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:15   #7
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

iti face compresie cand sunt legate pe invers. Normal basii se duc in portbagaj dar sunt pe invers. Daca legi difurile cum scrie in manualul cdplayerului atunci iese in afara nu se mai aud basii. Poti sa legi si pe invers, se aud mai mult joasele fiindca se duc inspre portbagaj dar risti sa cutezi suspensia din jurul membranei sau sa arzi difurile sau HU.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:20   #8
mecaboy

Stage 1
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 17
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

La un dif daca inversezi polaritatea scrisa pe el,in timp cedeaza.Nu contest faptul ca nu sunt si difuri care lucreaza invers,eu vb de cele standard.Sunt multe moduri de lucru a difuzoarelor si a incintelor.

Numai bine
mecaboy is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 12:57   #9
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Uite spre exemplu. Am niste difuri sony si de cand e am pe masina le-am legat dupa ureche dupa felul cum se aude basul. Acum mi-am luat alt headunit si am observat culorile cablurilor cand le-am montat. Canc am verificat difurile am vazut ca ambele sunt invers legate. Depinde cum este facuta membrana dar in general multe sar inspre afara. La combina am avut legate 5 ani difurile pe invers. Dadeau mai mult bass. M-am uitat ieri in manual am vazut ca sunt legate gresit. Totusi si la astea legate corect sare inspre afara membrana.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 14:58   #10
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Bai baieti, alooo, nu mai discutati de sonde interplanetare, vai de cine citeste ce scrie aici si aplica. Poate cineva o crede, si inverseaza polaritatea sa faca tweetere din difuzoarele din usi, sau leaga normal ca sa faca subwoofer. Un moderator sa stearga aberatiile, dati`i omului omului o explicatie valabila (de preferat saxo).
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 15:51   #11
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Modul in care se leaga plus / minus tine mai mult de faza si anti-faza.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 17:39   #12
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Nu sunt aberatii mei. La mine daca leg ovalele invers se aud mai mult basi dar daca dau mai tare aud cum pacane bobina. Daca leg corect se aud parca mai clar dar fara bass. Nu sunt aberatii sunt constatari. Se leaga exact cum scrie in manualul de utilizare al Hu.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 20:08   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: aflare polaritate fire difuzoare

Toate difuzoarele redau frecvente . Difuzoarele si iesirile amplificatoarelor sunt notate cu + si - din considerente de faza. Daca inversezi legaturile la TOATE difuzoarele dintr-un sistem, nu se intimpla nimic.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 20:31   #14
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Post Re: aflare polaritate fire difuzoare

Quote:
Originally Posted by suzu View Post
vreau zilele astea sa-mi montez pe masina mea (laguna 2) difuzoarele si tweeterele care le-am avut pe megane-ul care l-am vandut; dupa ce am demontat difuzoarele originale am constatat ca mufele sunt diferite la laguna si nu scrie pe ele care-i plus sau minus; sunt doua fire, unu portocaliu si unul maro cuplate la o mufa alba care intra in difuzor; pe spate, un portocaliu si un maro/per papuc...la fel, aceeasi mufa.

cum aflu polaritatea? care-i plus sau care-i minus? pe difuzoarele hifonics scrie mare + si - pe lamele (cea lata e +) insa cum aflu care fir sau ce culoare leg la + si ce culoare la - ?

Attachment 1119117
e un laguna 2? pe mufa scrie mic in colt care e plusul la fel si la difuzor, in general cel de linga clenci,plasticul care blocheaza e plusul la gama renault logan
__________________
I like the Power.
Catalyn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -