Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 19-11-07, 12:27   #1
mrc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 62
Default exista player cu iesire digitala?

am citit specificatiile clarion DXZ778RUSB referitoare la convertoarele D/A folosite. Dynamic Range 95 db, SNR 100 db, este ceva mediocru. Sunt sigur ca exista si playere mai bune, dar nu cred ca diferenta sa fie prea mare. si ca sa ajung si la titlu, intrebarea mea este daca exista un player cu iesire digitala la care sa se poata conecta un convertor extern. nu stiu daca e realizabil, dar mi se pare o idee interesanta.
mrc is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 22:51   #2
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

nu mi se pare mediocru...
din ce am mai citit, p9 are iesire optica. la fel si unele dvd-playere.
nu vad necesitatea folosirii ierisii optice pentru ca apoi sa o convertesti. nu cred ca castigi nimic
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 23:03   #3
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: exista player cu iesire digitala?

pai ba tocmai... castigi din 2 motive : odata ca semnalul trece direct de pe disc in procesor si in D/A-urile sale ( superioare poate ) care e montat in portbagaj unde, a 2-a, se afla ampurile si ajungi acolo fara pic d zgomot cu niste rca-uri foarte scurte
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 00:32   #4
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

bine punctat
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 02:32   #5
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: exista player cu iesire digitala?

nu stiu sigur, sper sa nu vorbesc prostii, dar mi se pare ca iesirea optica poate fi folosita doar cu procesorul lui. asa am eu un alpine, si pe iesirea optica iese doar semnalul, fara sa mai poti folosi volumul de pe aparat, doar daca ii conectezi procesorul lui pe care sa il controleze. este mult mai buna varianta asta din mai multe motive, si unele au fost enumerate mai sus.
sa stii ca semnal digital poti sa colectezi si din aparate care nu sunt prevazute cu asa ceva (bineinteles, sa stii ce faci), dar la ce iti foloseste?
__________________
citroen xantia 2.0 HDI activa '00
citroen xantia 2.0 HDI break '99
citroen xantia 2.0 TCT activa '99
citroen xantia 3.0 V6 activa '97
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 14:05   #6
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
nu mi se pare mediocru...
din ce am mai citit, p9 are iesire optica. la fel si unele dvd-playere.
nu vad necesitatea folosirii ierisii optice pentru ca apoi sa o convertesti. nu cred ca castigi nimic
Pioneer P9 nu are iesire optica, foloseste un transfer de date coaxial cu limbaj propriu, deci nu se poate folosiii decat cu procesoarele sau amplificatoarele Pioneer, Clarion HX-D2 are iesire optica, dar foloseste o mufa personalizata, si sincer sa fiu nu am avut ocazia sa fac probe, Alpine CDA-7990R (F1) foloseste iesire optica clasica si universala, am facut proba conectandul pe 7990R la un reciever 7.1 de casa.....
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 14:38   #7
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: exista player cu iesire digitala?

Quote:
Originally Posted by mrc View Post
am citit specificatiile clarion DXZ778RUSB referitoare la convertoarele D/A folosite. Dynamic Range 95 db, SNR 100 db, este ceva mediocru. Sunt sigur ca exista si playere mai bune, dar nu cred ca diferenta sa fie prea mare. si ca sa ajung si la titlu, intrebarea mea este daca exista un player cu iesire digitala la care sa se poata conecta un convertor extern. nu stiu daca e realizabil, dar mi se pare o idee interesanta.
Sa stii ca intradevar te-ai putea folosii de iesrea optica pentru a transporta semnalul fara paraziti la un DAC autoconstruit sau aftermarket, din cate stiu eu cei de la alpine au construit unul prin 1998, si mai este modelul prezent din linia F1 si in cazul asta ai putea folosii si un player mai ieftin cu iesire optica , intrucat procesarea interna nu ar mai conta
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 16:15   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

Trebuie sa-l corectez putin pe Marinu ( sper sa nu se supere ) in legatura cu P9-P90 si anume ca aparatul are iesire digitala dar convertorul digital-optic este in mufa cablului optic, iar la capatul opus - la dsp - se afla convertorul optic-digital.
Convertoarele astea de regula se afla in aparate la iesire/intrare. Insa unii producatori prefera sa le faca pe cablu, chiar daca sunt solutii mai costisitoare insa pierderile la capetele fibrei se anuleaza sau devin minime.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 16:21   #9
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: exista player cu iesire digitala?

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Trebuie sa-l corectez putin pe Marinu ( sper sa nu se supere ) in legatura cu P9-P90 si anume ca aparatul are iesire digitala dar convertorul digital-optic este in mufa cablului optic, iar la capatul opus - la dsp - se afla convertorul optic-digital.
Convertoarele astea de regula se afla in aparate la iesire/intrare. Insa unii producatori prefera sa le faca pe cablu, chiar daca sunt solutii mai costisitoare insa pierderile la capetele fibrei se anuleaza sau devin minime.
Am avut playeru si nu am stiut, cu toate ca acel cablu imi dadea senzatia ca eset un cablu optic, datorita rigiditatii si constructiei. Acum imi dau seama ca unu din motivele pentru care ar pune emitatorul si receptorul pe capatul mufelor, ar fii si usurinta de montaj, intrucat sunt multe masini cu spatiu limitat pt. montarea HU-ului, si aici ei au de castiga, datorita faptului ca riscul de a forfeca sau stramba cablul optic cand trebuie infipt in bord HU, si intrerupand transmisia optica era mult mai mic Thanks
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 17:58   #10
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

Transmisia digitala a semnalului se poate face si pe coaxial cu aceleasi avantaje ca ale opticului.
Poate exista playere cu iesire digitala coaxiala si nu folosesc neaparat optic.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 18:36   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

Fiind totusi o "sirma", coaxialul nu are pierderi si preia paraziti ?
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 18:42   #12
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: exista player cu iesire digitala?

nu tocmai... in acea sarma semnalul circula in mod digital, si parazitii care s-ar lua nu afecteaza semnalul transmis... intr-adevar, pot aparea erori dar sunt corectabile. daca vrei o analogie, cablu de retea... ala preia paraziti si tu transmiti un .rar si primesti un .zip? nu tocmai...
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 18:55   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

Pai despre pierderi si erori vorbeam. Daca nu era asa, nu mai existau opticele chiar pe distante scurte. Nu crezi ?
saxo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 19:00   #14
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: exista player cu iesire digitala?

chiar vrei parerea mea sincera? se cheama marketing singurul avantaj incontestabil e viteza crescuta... in fine, asta e, asta folosim
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 21-11-07, 19:23   #15
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: exista player cu iesire digitala?

La transmisia sunetului in format digital prin cablu coaxial ca si prin fibra optica parazitii si pierderile nu se manifesta in sunetul final.
La coaxial de ex un cablu prost cu o lungime destul de mare (10m) se manifesta prin nerecunoasterea echipamentelor intre ele.
Pur si simplu amplificatorul nu "vede" ca are conectata o sursa de semnal.
Ca avantaj major ar fi transmisia mai multor canale pe un singur cablu (fibra).Se pot transmite lejer 8 canale de sunet independente pe un singur cablu coaxial in format digital fara a se influenta magnetic datorita apropierii firelor.
De asemenea trecerea fibrei optice pe langa cablul de + care alimenteaza amplificatorului nu va influenta cu nimic calitatea sunetului.
Ca "dezavantaj" ar fi imposibilitatea conectarii la acelasi echipament de amplificatoare conectate digital simultan cu redarea in amplificatoare conectate analogic.
Este un delay destul de mare care apare datorita conversiei si bufferelor existente in convertoarele A/D D/A
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -