Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-07, 17:15   #1
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

salutare

dupa cum bine ziceam in titlu, am pe masina un sistem de sunat dynaudio cu amplificare , head unit cu cd si tape, 12 boxe, si un subwoofer in bord care merge doar pe dolby cred...
As cam vrea sa le duc la urmatorul nivel in ce priveste atat volumul cat si calitatea sunetului, si voi incepe cu un amplif si un woofer.
desi suna stereotipic,ce imi recomandati, de asemenea daca considerati ca e bine sa activez subwooferul din bord nu doar pt dolby, ci activ oricand.
Masina e un volvo s60 full piele, extraordinar de bine izolata fonic...

multumesc anticipat pt sfaturi
__________________
volvo s60 t5 250 cp
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 17-07-07, 02:09   #2
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

Quote:
Originally Posted by Bizdos View Post
salutare

Masina e un volvo s60 full piele, extraordinar de bine izolata fonic...

multumesc anticipat pt sfaturi
te referi la izolarea fonica din fabrica? ca e cam frectie aia, tabla e tot tabla si plasticele tot plastice.
masina este sedan si cum zici tu bine izolata, va fi destul de greu sa amplasezi un sub in portbagaj si sa fii multumit de randamentul lui.

in locul tau as lucra la incintele spate, sa vad daca se pot pune niste woofer-e mai puternice decat ce ai momentan, cu riscul de a "dezechilibra" sistemul actual care btw se aude chiar asa bine?

pe cine am intrebat {in bransa } considera aproape orice sistem de fabrica de la masini de serie {vorbim si de mercedes/bmw/jaguar etc} drept "cartoane" ce-i drept tu le ai amplificate din cate spui.

ps: ce ai in bord cred ca se cheama satelit central, in orice caz nu e sub si nu-ti da bass ci impresia aia de 5.1 7.1 cate or fi...
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 17:40   #3
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

salut bezz

asa este, ala este satelit central, el este activat doar pe caseta, cand intra dolby in functiune.

sistemul este peste orice audi/mercedes/jaguar in ce priveste calitatea, la fel cum dynaudio este peste bose, harman-kardon sau chiar bang&olufsen.NU as vrea saq renunt nici la head unit, chiar daca are doar cd simplu, nu mp3, insa una peste alta, tocmai asta ar putea sa il faca sa se auda asa bine.

am gasit pe net o serie de variante si am fost incantat de un amplif infinity, care in bridge ducea 293 de watti pe 4 ohmi,

Amplificator Infinity REF7521A
* amplificator 2 canale
* putere RMS @ 4 Ohm: 2 x 97W
* putere RMS @ 2 Ohm: 2 x 142W
* putere RMS in punte @ 4 ohm: 1 x 283W
* raspuns in frecventa: 10Hz – 69kHz(-3dB)
* THD: <1%
* raport semnal/zgomot: >83dBA
* nivel semnal intrare: 0,24 - 5,5V
* amplificare MOSFET
* bass boost variabil 0-12 dB la 50 Hz
* filtre high pass si low pass 32 - 320 Hz
* dynamic bass optimization (DBO)

si un sub tot infinity, de generatie noua, de 300 de watti

Infinity REF1240SE
* subwoofer 12"
* tip incinta: bassreflex
* diametrul difuzorului: 30cm
* putere RMS: 300W
* putere Max: 1200W
* impedanta: 4 ohmi
* raspuns in frecventa: 33Hz - 300Hz
* SPL: 91dB
* dimensiuni: 534 x 434 x 414mm

care impreuna costa in jur de 10 milioane jumate.

am mai gasit un sub kicker , LA 400 RMS cu codul acesta 07TCVT102.

Asadar, nu stiu ce sa iau, sa iau un sub cu bass reflex, sau sealed, sa iau unul custom made, sa iau second decat noi, nu stiu spre ce directie sa ma indrept, ce stiu este ca ma intereseaza mai mult calitatea decat sound pressure, si ca masina e full piele, si pe usi, si pe banchete, si stalpi, si ma gandesc ca voi pierde multi watti pe tema asta.pe de alta parte , nici nu vrea sa dau mai mult de 300-400 de eur pe un sub si amplif.

in ce directie sa ma orientez, ca ma cam mananca palma si zilele astea as cam vrea sa imi iau ceva?

multumesc, si dau o bere daca ne intalnim
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 17:43   #4
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

excelent ar fi daca as putea sa ma intalnesc cu cinevva care are ceva experienta in asta, si i-as arata masina inainte sa iau ceva...
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 23:31   #5
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

asta-i subul:
http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/pdf_hbx250ds_web.pdf

asta-i statia:
http://www.audison.it/content/eng_lrx5manuale.pdf

daca ti-a placut sub-ul tot ce-ti trebuie sunt min 400W de statie NU entry level, si o sa-l auzi si in sedan.
bezz is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 17:04   #6
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

salutare

bezz mi-am upgradat in cele din urma sistemul de masina.Se aude bine, sa iti arat in wkd dc esti prin buc.

statia : http://www.zapco.com/prod/index.htm

subul: http://www.mtx.com/caraudio/products...hunder5500.cfm

e t5515-14.

set de cabluri stinger cu sigurante skimbate de la 30 de amperi cu cat venea el pana la 60, singurele care au rezistat acum.

cheers
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 19:25   #7
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

sectiunea cablurilor era de ajuns un 4 awg, la care se pune siguranta de 60 sau 80A...60 is enough

este statia de pe okazii?

subwoofer-ul, desi are 38 cm scoate doar 300W din pacate pare mai "lenes" si decat un hertz energy, dar e alegerea ta si daca esti multumit de el comentariile sunt de prisos.

e cu dubla bobina? ca nu am gasit t5515-14, ci doar 04 sau 44...
ce incinta vrei pentru el? BR sau sealed?
bezz is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 10:51   #8
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

diful este dublu bobinat, statia da este cea de pe okazii, omul nu stia ce vinde, si se vede ca nici eu ce cumpar.m-am temut ca nu va reusi sa treaca prin capitonajul greu din piele.m-am inselat amarnic.

diful e deja in incinta, incinta originala mtx cu br.

e ff agresiv, si impreuna cu statia fac casa buna de tot.sunt curios, ce conditii sunt de indeplinit ca sa particip de proba la concurs de sq?



danke
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 21:57   #9
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

Esti sigur de statie ca e 100% Zapco ?

Last edited by Jailbird; 22-08-07 at 21:59.
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 14:35   #10
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

Stiam ca imi scosesem manulul, poate te ajuta, daca chiar e Zapco si e neatinsa ai facut o afacere excelenta.
Attached Files
File Type: pdf ag350.pdf (1.06 MB, 35 views)
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 01:06   #11
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

jailbird poi si io mi-am scos manualul si m-am uitat la statie si e zapco.oricum, dupa cateva amplificatoare probate, si dupa aia pus zapco e diferenta destul de mare.daca o sa se faca ceva adunare de audiofili o sa fiu acolo sa iti arat.in clipa de fata folosesc gainul la 10 % si bass boost la 0 pentru a putea sa stau in masina...

am vazut ca si tu ai pus intrebari pe okazii despre statie
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 09:59   #12
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

Poate intr-o vineri pest o saptamana , doua , oricum felicitari pentru achizitie
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 20-10-07, 20:45   #13
Looney

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 3
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

salutare. care e treaba cu zapco astea? sunt nou in treaba asta si incerc sa-mi fac si eu un sistem pentru masina mai mult spre sq. am optat pt un difuzor care zice altceva, un pioneer TS-W3001 D4 care e cam spl dar numai pentru ca are incinta mica (incinta sealed de 14 litri, imi place portbagaju mare )). acum nu stiu ce amplificator sa pun pe subwooferu asta. poate ma ajutati cumva si imi clarificati si mie care e treaba cu zapco. multumesc anticipat.
Looney is offline   Reply With Quote
Old 20-10-07, 21:26   #14
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: ce subwoofer si amplif pt un sistem auto dynaudio

zapco este un producator de top de echipamente car audio, care nu este distribuit in romania din cate stiu, deci o marca "exotica" si in acelasi timp de calitate.
intrebarea ta ar fi bine s-o pui la coltul incepatorului/consiliere achizitie, aici esti putin offtopic.
bezz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -