Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 19:20   #1
EMMA Romania

Stage 3
 
EMMA Romania's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 159
Default Clasament Etapa 2 EMMA - Brasov Magnolia Mall 2009

Clasamentul este atasat mai jos!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clasament EMMA Etapa2_Brasov.jpg
Views:	324
Size:	797.9 KB
ID:	979548  

Last edited by EMMA Romania; 23-06-09 at 22:44.
EMMA Romania is offline  
Old 25-06-09, 00:46   #2
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Red face Re: Clasament Etapa 2 EMMA - Brasov Magnolia Mall 2009

Salut la toata lumea,
Dupa cum poate stiti, sunt posesorul Fordului Focus care a participat la 7ch Advanced. Sunt profund dezamagit de prestatia arbitrilor din Bulgaria la jurizarea masinii mele. Nu inteleg cum este posibil ca o masina care anul trecut la finala europeana sa obtina un punctaj iar la aceasta etapa acel punctaj la partea tonala si balanta spectrala sa fie la jumatate. tin sa precizez ca sistemul nu a supferit nici o modificare de anul trecut pe parte de amplificatoare si difuzoare front. singura modificare a fost inlocuirea subwoofer-ului, care anul trecut era unul de SPL iar anul acesta s-a mers pe unul strict SQ. Cu toate ca masina se aude mai bine decat anul trecut, arbitrii bulgari nu au fost de aceea parere. Am fost chiar surprins sa vad ca au fost punctate masini din clase inferioare mai bine decat a mea, masini care dupa o comparatie directa, erau net inferioare. OK...nici o problema, am discutat cu arbitrii si le-am cerut o explicatie logica pt ceea ce s-a intamplat. Mi s-a raspuns ca juizarea sunetului la 7ch se face diferit fata de celelalte grupe si din cauza ca am fost singura masina in gupa nu au avut alata masina drept comparatie...ce sa inteleg din asta, ca la 7ch sunetul este altul si daca mai ai si ghinionul sa fi singur in grupa esti cel mai slab din competitie??? Mi se pare normal ca atata timp cat un difuzor care suna mai bine decat altul indiferent de grupa din care face parte 3, 5, 7, 100ch, sa fie punctat cel mai bine.
La insistentele mele, m-am urcat in masina impreuna cu unul dintre arbitrii bulgari si am inceput sa acultam din nou masina rugand-ul pe acesta sa imi explice mai bine de ce mi-a acordat acest punctaj. Ascultand masina si incercand sa ma convinga ca masina mea suna prost, arbitrul bulgar ma roaga sa mergem sa ascultam si masina lui(skoda oktavia) ca sa-mi dau seama ce nu suna bine in masina mea.....ok am zis, cu gandul ca ce voi auzi in aceea masina imi va fi etalon pt a incelege punctajul mic al sistemului meu. scoatem discul din aparatul meu si intram in Octavia, aici....surpriza....acea masina nici macar nu avea un aparat cu time alignment....am zis, cine stie, poate chiar suna dar parea imposibil. Am bagat discul si a inceput muzica, subwoofer-ul era unul demn de SPL, midbas-ul aproape inexistent, focus 0. Am pus aparatul pe pauza si am inceput sa-i spun toate acestea arbitrului la care acesta imi raspunde ca intradevar, masina nu suna cum trebuie deoarece nu are cum sa faca alinierea in timp, sistemul este unul pasiv(filtre), si ca masina este inca in lucru. Nu stiam ce sa cred, pt un moment am crezut ca este o gluma dar am constatat ca omul vorbea serios. Nu am inteles nici acum de ce imi arata aceea masina si imi spunea ca asa trebuie sa se auda. Sincer sa fiu, daca asi fi fost in locul lor, mi-ar fi fost rusine sa inscriu o astfel de masina cu o instalare mediocra si un sunet departe de ce ar trebui sa gasim in masina unui arbitru Emma. Cu toate astea constat cu stupoare ca aceea masina are un punctaj la sunet peste al meu. Rog pe cei care au ascultat si chiar au jurizat aceea masina sa-si spuna parerea sincera. Le-am spus arbitrilor de participare mea cu masina la finala europeana din 2008 si de punctajul obtinut la sunet acolo si i-am rugat sa-mi explice de ce este o diferenta asa de mare la punctaj. Mi s-a raspuns ca discul Emma 2007-2008 este foarte diferit de 2009-2010 si ca probabil de acolo apar acele diferente. Acum va intreb: cat de diferite sa fie aceste discuri incat la acuratete tonala, la high-freqvency de la 24acum sa fie13, la midrange de la 24 acum sa fie 12, la sub-bas si mid-bas de la 22 acum sa fie 16 si 15 iar la balata spectrala de la 23 si 21 acum sa fie 10 si 12. Totusi.....sa fim seriosi si realisti, punctajul care mi s-a acordat este unul demn de o masina cu un sistem audio stoc sau putin peste. Consider ca mi s-a facut o mare nedreptate si sincer nu inteleg de ce. Cred ca toti cei care au participat la aceasta etapa pot sa confirme cele spuse de mine mai sus.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu particip la aceasta competitie pt a vana cupe ci pt a vedea care este nivelul masinii deaorece se presupune ca acei arbitri internationali sunt oameni mult mai experimentati in acest domeniu decat noi. Sper ca in viitor sa nu mai avem parte de asemenea arbitrii pt ca in caz contrar, nu vad rostul de a mai participa la aceasta competitie.
numai bine.
atasez fisa de jurizare la sunet de la eurofinala de anul trecut pt a se vedea diferentele foarte mari de punctaj.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eurofinal 2008 2.jpg
Views:	224
Size:	772.3 KB
ID:	981276  
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7

Last edited by dj81bas; 25-06-09 at 00:51.
dj81bas is offline  
Old 25-06-09, 06:20   #3
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Clasament Etapa 2 EMMA - Brasov Magnolia Mall 2009

In Europa EMMA este un fenomen de mare amploare (este de departe cel mai important concurs de car audio) pe cind in Romania este invers.
In ultimul timp am avut trei concursuri :
- Campionatul National de Car-Audio - (anuntat cu mai putin de o saptamina inainte) , totusi s-au strins peste 30 de manini din care 17 numai la SQ.
- Concursul de la Timisoara (anuntat cu doua saptamini inainte) s-au strins peste 30 de masini
- Concursul EMMA de la Brasov (anuntat cu trei saptamini inainte) s-au strins 20 de masini din care dor 7 la SQ
Luati in calcul ca EMMA are ani de zile de cind este in Romania .
Ce explicatie dati acestui fapt?

EDITAT: Nu mai este Off-Topic acum.
__________________
CDA-7990R F#1 Status CD Tuner + PXA-H900 F#1 Status Multimedia Manager , BRAX Matrix 1.1 , BRAX Matrix 2.1 , 2*BRAX Matrix 6.1 PP , 4*BRAX X 2000.2 Graphic Edition platinum ,2* BRAX Matrix 10.1


Last edited by Marinu; 25-06-09 at 09:32.
ceachi is offline  
Old 25-06-09, 07:27   #4
EMMA Romania

Stage 3
 
EMMA Romania's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 159
Default Re: Clasament Etapa 2 EMMA - Brasov Magnolia Mall 2009

Albert,

Imi pare rau de ceeace ai patit.

Am discutat cu EMMA Bulgaria si am stabilit sa trimita 2 arbitri pentru SQ.
Trebuiau sa fie 2 arbitri foarte buni, macar unul dintre ei ar fi trebuit sa fie IHJ.. nu dau nume deoarece nu ii cunoasteti dupa nume oricum.
Din pacate cei care au dat curs invitatiei nu imi sunt cunoscuti, fiind arbitri nationali Bulgaria.
Arbitrajul la masina ta a fost destul de ciudat si am discutat la Brasov despre asta. Te inteleg foarte bine drept pentru care ti-am spus ce avem de facut. Din moment ce tu ai semnat fisa de arbitraj, arbitri bulgari, conform cu regulamentul, nu au mai dorit rearbitrarea masinii. trebuia sa ceri explicatii inainte de a semna si eventual sa vi la back office si sa iti exprimi parerea. Atunci aveam cum sa intervin sa sa rezolv problema prin rearbitrare.
Imi pare inca odata rau, dar la urmatoarea etapa rugam competitorii sa fie mult mai atenti la ce semneaza si sa ceara explicatii.
EMMA Romania va invita pentru etapa de la Litoral si apoi pentru Finala Nationala arbitri EMMA IHJ, pentru unii deja cunoscuti, arbitri foarte buni si apreciati in EMMA.
Suntem deficitari la capitolul arbitraj dar pana la sfarsitul anului vom tine si cursul de arbitraj, probabil cu ocazia venirii si a arbitrilor din afara, si vom insista foarte mult pe creerea unei echipe de arbitri romani! Este pacat sa cheltuim bani pe care si asa nu ii avem pe arbitri din afara si sa avem si neplaceri dupa aceea.
IM

Last edited by EMMA Romania; 25-06-09 at 07:30.
EMMA Romania is offline  
Old 25-06-09, 07:36   #5
EMMA Romania

Stage 3
 
EMMA Romania's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 159
Default Re: Clasament Etapa 2 EMMA - Brasov Magnolia Mall 2009

Albert, ai experienta unei Finale Europene.
Eu in locul tau solicitam explicatii inainte de a semna. In momentul in care constatam ca acele explicatii nu sunt ok, nu mai comentam absolut nimic si veneam la backoffice pentru a discuta situatia. Fara alte discutii, fara alte comentarii la adresa cuiva, fara alte comentarii.
EMMA isi rezolva intern absolut toate problemele si nu pe forumuri.
Raportul pe care il vom trimite la EMMA Europe va fi unul in care vom explica situatia prin care am trecut.
Speram ca astfel de situiatii sa nu se mai repete!


Consider absolut orice alte discutii off topic pe acest topic.
IM

Last edited by EMMA Romania; 25-06-09 at 07:41.
EMMA Romania is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -