Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-06, 23:37   #1
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

Sa incep tot eu cu Audi a8 Bang & Olufshen, care in afara de sistemul digital time corection presetabil pt. unul din cele 4 locuri ale masini, mai are si un sistem de orientre a twiuterelor din fata pe care ei l-au brevetat si apoi numit \"Acoustic Lens\" lentile acustice. Acestea au rolul de a orienta sunetul provenit din twiuterele de pe bord, spre locul pt care s-a facut si intarzierea digitala din meniul unitatii de bord AUDI MMI,adica (front left), (front right), (rear left), (rear right)

Sistemul contine 14 difuzoare, pt care cei de la Bang & Olufshen au construit un aplificator cu 14 iesiri, care insumeaza in total 1100W RMS, alternatorul masini a fost schimbat(in functie de dotari)cel montat pe masina cu B&O fiind cu 50 amp mai puternic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	auto_show_photos_sub_206.jpg
Views:	348
Size:	113.8 KB
ID:	68047   Click image for larger version

Name:	auto_show_photos_287.jpg
Views:	314
Size:	83.8 KB
ID:	68048   Click image for larger version

Name:	loa_b_950.jpg
Views:	384
Size:	16.4 KB
ID:	68049  

__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 11-02-06, 20:48   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Bang & Olufshen = Bang & Olufsen

twiuterelor = tweeter

Te superi daca iti spun ca am ascultat sistemul si ca mai mult, nu ma impresioneaza foarte tare? Idem sistemele Bose de pe mai multe automobile... Idem multe altele.

Mark Levinson de pe Lexus e mult peste cele enumerate mai sus. Poate o sa avem timp sa-ti spun si de ce.

Pana la urma e doar o parere personala si subiectiva. Dar nici de aceasta data formularea \"cea mai\" din titlu nu-si gaseste pe merit locul aici.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 11-02-06, 21:57   #3
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Nu a fost parerea mea ci a unor reporteri care au scris ceva pe o pagina de internet, nu am auzit-o, dar daca zici ca este similara in sunet cu cea de la bose, atunci am auzit bose si nu m-a impresionat deloc, in plus chiar mi s-a parut ca au anuite gauri de frecvente si alte defecte, un sunet rece: A8,A6,A4 Bose ,cel putin A6 nou suna prost, totusi am reusit sa fac ceva modificari care au schimbat putin sunetul, avand avantajul ca are cutii pe usile fata de vreo 10-15 litri unde are sub-urile originale, am schimbat suburile originale cu alte doua difuzoare de 16cm si tweeterele. Acestea le-am montat pe un amp. cu 4 canale. Cu ajutorulo filtrelor hi pass si lo pass tweeterele cantau de pe la 2 khz in sus, iar basii de pe la 600 hz in jos, gaura dintre ele era cat de cat acoperita de diful de medii original bose legat pe amp original. Am mai pus in portbagaj un sub de 10\" cu un amp. pt. el, iar semnalul provenea din amplificatorul bose pe care l-am desfacut si i-am gasit semnalul stereo in pre, inainte de a fii filtrat pt difuzoare.

Investitia nu a fost foarte mare, iar rezultatele multumitoare pt client, una din problemele acestor sisteme este semnalul.

Am auzit despre instalatia de pe Lexus \"Mark Levinson\", dar din pacate nu am ascultat-o nici pe asta

Sa stii ca daca ai avea posibilitatea sa asculti toate masinile care ies pe portile fabrici cu o inst. audio mai deosebite, sunt sigur ca ai numi una \"cea mai\"
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 11-02-06, 22:16   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Nu am zis ca B&O e similar cu Bose. Am spus doar ca nu ma impresioneaza. Asta in primul rand fiindca se simte destul de tare amprenta procesoarelor de sunet fara de care masina ar suna cel putin ciudat. Ca sa nu mai vb de faptul ca nu sunt fan \"14 difuzoare\". :P Ambele firme enumerate mai sus sunt cunoscute fie pt design-ul noncomformist, fie pentru solutiile supra-tehnologizate alese (vezi procesoarele Bose). Dar sa fie laudate intre marcile de calitate pura....nu stiu. De la un anumit nivel incolo parerile sunt mult schimbate. Nu zic ca sunt rele. Da' nici de 5 stele nu sunt.

Daca as alege \"cea mai\" buna instalatie mi-as exprima parerea strict personal si in nici un caz ca si o afirmatie universal valabila. Si daca e pana acolo....intotdeauna e loc de mai bine, nu?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 12-02-06, 13:57   #5
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Lexus cu Mark Levinson ramane cea mai buna masina din punct de vedere al SQ !
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 14-03-06, 13:01   #6
zlii

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

am unde să ascult aşa ceva?
există la reprezentanţă la noi lexus cu Mark Levinson?
zlii is offline   Reply With Quote
Old 14-03-06, 16:56   #7
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

Quote:
Originally Posted by zlii
am unde să ascult aşa ceva?
există la reprezentanţă la noi lexus cu Mark Levinson?
Exista , a si fost "arbitrata" una . https://forum.4tuning.ro/372-emma/10808-fise-arbitraj-sound-quality-car-audio-show.html
Si ceva poze de la eveniment https://forum.4tuning.ro/371-spl-presiune-sonora/10545-concurs-car-audio-10-decembrie-2005-amc-kart-bucuresti/page-9.html
si https://www.4tuning.ro/gal/thumbnails.php?album=396
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 17-03-06, 21:07   #8
Mamut

Stage 3
 
Mamut's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 133
Member of:
[Midnight Racers]
[Observator 4tuning]
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

eu am adus acel Lexus si am stiut de ce-l aduc. De cate ori ma intalnesc cu tipu' stau in masina ceva vreme ascultand muzica. Se aude intr-adevar frumos...
__________________
Mamut is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 23:08   #9
Oportunity

Stage 2
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 40
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

OFF TOPIC: stie cineva ce boxe are pe ea o laguna 1 step 1 ??? ca se aud destul de tare stock.. 6 boxe inside
Oportunity is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 18:14   #10
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

harman kardon de pe bmw unde se situeaza in topuri?
ebh is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 20:24   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

Quote:
Originally Posted by ebh
harman kardon de pe bmw unde se situeaza in topuri?
Dupa parerea MEA, e peste Bose. Evident, e o parere pur personala. Chestie de gust....
Pentru topuri, numai o cautare in forumurile de afara poate da un raspuns cit de cit apropiat de realitate.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 01:47   #12
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

Dar de Lynnul de la Aston Martin ce ziceti?
basy is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 19:43   #13
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

dynaudio de pe volvo, cel cu dolby si 13 difuzoare?

l-a auzit cineva?
Bizdos is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 19:37   #14
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

eu 3 cai face toti banii
suna mai bine decat pe orice masina nemteasca, wtf is bose?
punctul tau "slab" este 100% head-unit-ul, iti dai si tu seama cum e sa-ti lipseasca niste reglaje.in rest suna bine.

felicitari pentru masina pete, sincer nici nu-mi mai amintesc sistemul tau audio dupa forjele alea ...
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 20:22   #15
Bizdos

Stage 2
 
Bizdos's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 55
Default Re: Cea mai \"SQ\" masina din lume cu inst din fabrica

multumesc pentru aprecieri, si audio si dinamice


de indata ce voi face primul upgrade, fii sigur ca vei fi primul care il va auzi...
Bizdos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -