Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-06, 20:30   #1
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Cel mai potrivit subwoofer, pentru un sistem dedicat SQ

Vreau sa incep pt. moment cu un sub, care dupa parerea mea se incadreaza cel mai bine intr-un sistem dedicat SQ, din fericire am auzit unul o data si sunt sigur ca voi proba unul pe masina mea curand

Phase-Evolution(linear) Aliante




http://www.phase-evolution.de/produk...ser=44&lang=DE

__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:14   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

O sa-ti dau curand detalii despre un 12 LTD. Urmeaza probele.

Nu exista \"cel mai potrivit\". Exista cea mai potrivita instalare si punere in uz.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:21   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

daca ar exista un \"cel mai potrivit\" cu siguranta toata lumea care participa la SQ l-ar avea pe masina...dupa parerea mea fiecare masina difera in felul ei si la antifonare si la spatiu deci nu exista un sub care este perfect...toti doresc sa faca unul da nu reusesc asa este ca si cu o masina...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:36   #4
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

pai anul asta iasca s-a castigat cu w15gti asa ca depinde foarte mult de masina, amplificatoare, headunit, difuzoare si asa mai departe
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:48   #5
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

As avea totusi o rugaminte catre toti, dati-mi exemple de sub-uri pe care le-ati auzit, erau instalate bine si sunau bine, avind in vedere calitatea reproducerii frecventelor joase

Scuze rellax, am spus cel mai potrivit, nu perfect si cum instalarea unui sub este foarte imp. si se clasifica dupa felul in care este facuta, eu sunt sigur ca si sub-urile se clasifica dupa un criteriu de calitate.Oricum pt. fiecare, care are o instalatie audio pe masina si participa la un concurs de SQ, exista pt moment sub-ul cel mai potrivit, adica ala pe care il are montat pe masina.

Eu am ascultat destul de multe, si m-am oprit la un rockford, fiindca imi place cum reproduce frecventele joase mai mult decat oricare altul din cele ascultate, dar sunt sigur ca (dusmanul binelui este \"mai bine\") si nu voi ramine aici.Sunt foarte sigur ca in orice tip de instalare nimeni nu poate sa faca un sub prost calitativ sa sune la fel de bine ca unul bun instalat la fel de bine.

V-am cerut parerea fiindca ma interesa personal ce sub-uri sa mai probezin in masina mea, si sunt sigur ca gusturile sunt impartite.

Oricum va multumesc pt sfaturi
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:54   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Nici eu nu am folosit cuvantul \"perfect\". Nu m-am legat de \"potrivit\" ci de \"cel mai\" care depinde enorm de X factori. Cred ca exprimam aceeasi idee in cuvinte diferite.

JL 12W6, JL 12W7, Hertz HX 300 D & Mille , Phase Linear Aliante...si altele. Dar ne lovim din nou de multitudinea de factori necunoscuti, pe langa care mai adaugam si cel mai important criteriu de alegere si anume subiectivismul gustului personal. Da-mi un MP si discutam despre ceea ce imi place mie, fara ca acestea sa fie luate drept recomandari.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:57   #7
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Mda este adevarat ca jbl nu este foarte renumit in productie de produse dedicate SQ, dar am avut si implicit am ascultat Jbl gti w15gti si w10gti,am ramas cu o impresie buna depre amindoua in special cel de 10 suna bine.

Apropo iasca s-a castigat cu un sub w15gti in spate si un w10 gti in fata dreapta sub bord, montate in mercedesul lui Philip Petracca
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 22:02   #8
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Mersi relax, sper ca acesti X factori necunoscuti sa devina,macar o parte cunoscuti pe 25 februarie la oradea, mi-ar parea bine sa te cunosc si sa bagi urechea.

Sper ca vei fii acolo

Sorry se pare ca eu m-am exprimat gresi \"cel mai\"
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 22:06   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Din multe motive nu am cum sa nu fiu acolo.

Va fi un eveniment exlusiv dB Drag, fara sectiunea de SQ, din cate se stie in prezent. Dar daca vei fi prezent, iti faci timp liber si stai la o poveste cu noi si implicit cu mine. Esti mai mult decat binevenit.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 22:10   #10
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

acum doua zile l-am sunat pe Radu si pe Relu si au spus ca va fii si SQ

daca nu va fii oricum eu inca mai lucrez la sistem si asta inseamna ca voi avea mai mult timp sa imi pregatesc masina, pt alte concursuri in viitor

Asa ca in orice caz vin
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 22:16   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

E posibil sa fie si sa nu fi apucat eu sa raman la curent cu stirile. Inca mai sunt amanunte de pus la punct. Aflam zilele astea ce si cum. NU merita sa pierzi ocazia indifent de specificul intalnirii.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 23:16   #12
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Conteaza foarte mult, precum s-a mai spus - cum este realizat sistemul in ansamblu. Anul trecut am avut ocazia sa ascult masina rusului Mateevici - acel Mini Cooper - Submarine - care avea un singur subwoofer - mediu gama DLS, in incinta inchisa, instalat in partea dreapta, sub bord.
Un sistem de referinta!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 07:10   #13
dBDrag

Stage 4
 
dBDrag's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 190
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Marinu\"
acum doua zile l-am sunat pe Radu si pe Relu si au spus ca va fii si SQ

daca nu va fii oricum eu inca mai lucrez la sistem si asta inseamna ca voi avea mai mult timp sa imi pregatesc masina, pt alte concursuri in viitor

Asa ca in orice caz vin
nu va fi SQ.
dBDrag is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 08:59   #14
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Sorry Radu sunt Marian de la vl si asa imi amintesc eu ca mi-ai spus, probabil nu am intels eu bine dar presupun ca stii cand ai vb cu mine.

Oricum sorry pt neitelegere si oricum o sa vin
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 09:05   #15
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Salut Ground Zero, superba masin lui Dimitri \"Dls Submarin\" am vazut cum este instalat sub-ul sub bord, incinta este facuta in compartimentul torpedoului si binenteles si sistemul este lucrat extraordinar de bine, imi pare rau ca nu am avut ocazia sa o aud niciodata, din punctul asta de vedere te consider foarte norocos ca spre deosebire de mine stii cum tre sa sune o masina adevareata.
Marinu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -