Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-05, 18:53   #1
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Dependinta de... SPL!

In general, atunci cand ne instalam in masina un sistem care permite atingerea de niveluri SPL ridicate, si mai ales cand sistemul si suna foarte bine apare tendinta de a abuza de potentiometru si a impinge spre limita potentialul sistemului audio!!!
Ne place Suntem extaziati
Dar oare organismul nostru este la fel de extaziat?
Oare aceste mici momente de placere nu ne vor costa mult prea mult peste cativa ani...
Am costatat in ultimii ani ca foarte multi pasionati de sunetul in masina acorda o foarte mare atentie aspectului cat de tare suna sistemul audio auto respectiv si nu cat de bine! Multi confunda volumul cu calitatea!!!
In general tinerii 16-22 ani au tendinta de a a-si materializa... visele cu... BOOM CAR-uri!!!
Nu stiu insa cat este de mare pericolul la care se expun.
Febra tineretii le pulseaza adrenalina in vene cu o asemenea PRESIUNE incat UITA de faptul ca viata este mult prea interesanta pentru a-ti bate joc de ea ajungand sa comunici prin semne pe la 30-35 de ani!!!
Cu ocazia aceasta, recomand tuturor acelora care lucreaza la sisteme pentru db Drag Racing - si nu numai, acelora care nu au o experienta in domeniu, sa foloseasca in regim de siguranta sistemul... folosind casti de protectie, antifoane, etc... 125db in masina la ora actuala se obtin relativ destul de usor... si foarte multi nu stiu ce repercursiuni are expunerea la presini acustice pe perioade de cateva ore chiar si la un astfel de nivel!
Sa nu mai vorbim ce inseamna expunere in mod prelungit la presiuni de peste 138-140decibeli...

Iata un articol deosebit de interesant referitor la acest subiect... Cititi-l cu atentie...

http://net.unl.edu/artsFeat/deafenin...t_hearing.html

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 26-09-05, 23:42   #2
dBDrag

Stage 4
 
dBDrag's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 190
Member of:
[Moderators]
Default

Subiectul este de maxima importanta si este acoperit si in regulamentul competitiei dB drag:

Sistemele audio auto au capacitatea de a produce un nivel ridicat de presiune acustica. Expunerea la un nivel de presiune acustica ridicat poate produce afectiuni ale aparatului auditiv. Concurentul are obligatia de a manevra sistemul audio in asa fel incat sa nu se expuna pe el insusi, sau pe cei din jurul sau, la un astfel de nivel ridicat de presiune acustica. De asemenea, folosirea sistemului audio la un volum mare, in trafic, poate impiedica soferul sa auda semnalele sonore ale ambulantelor, trenurilor, etc. Concurentii sunt sfatuiti sa foloseasca sistemul audio al autovehiculului in conformitate cu legile locale si sa se asigure ca acesta nu afecteaza manevrarea in siguranta a masinii. Nu este indicat sa se efectueze reglaje ale sistemului audio in timpul condusului.

Protejati-va auzul...
dBDrag is offline   Reply With Quote
Old 30-09-05, 16:56   #3
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default

foarte interesant articolu si si filmul http://net.unl.edu/artsFeat/deafenin...ds_video15.ram

din pacate multora nu le pasa de ce se intampla peste 30 de ani cu auzul, si aici ma incadrez si eu.

e absolut normal ca toti decibelii astia din casa, masina, cluburi sa fie daunatori.

eu oricum va urez sanatate fericire si noroc in viata.
Piry is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -