Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-07, 06:49   #1
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Question Sonorizare de competitie

Recent am avut o linie ground zero timp de 1 luna... am fost foarte multumit... ba chiar am vandut-o rapid la un pret destul de bun..

Intrebarea mea... in 1300 euro... se poare face ceva de competitie (sa se incadreze intr-o categorie)?.. chiar m-ar interesa..

Masina este o Corolla in 4 usi hatchback 1.6 `04. (E12)

Astept niste idei din partea voastra. In special de la cei care se pricep in detaliu la asa ceva. Difuzoare, Statii, Sub (exclus sealed :P ), Cablaje, etc.
Veve is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 10:37   #2
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: Sonorizare de competitie

Daca vrei BR sau BP inseamna ca mergi pe SPL ori pentru SPL un sistem de competie adevarat merge mult peste 5000 de euroi . Primordial daca vrei competitie sunt :
-insonorizare (usi fata ) + taiat fetele de usa si facute incinte pentru difuzoare (cu stinger inti ajunge un bulk pack -650 RON , despre fetele de usa discuti cu un tip care lucreaza in fibra dar aprox 500 RON + cat te mai costa taiparea )
-cabluri - AWG 0 , cum o sa ai nevoie de minim 2 amp-uri batoase ar fi bune 2 lungimi de cablu adica cate un cablu pt fiecare statie (minim 50-60 RON/m xaprox 15 m )
-deep cycle - cel mai mare pe care il gasesti (cele mai ieftine din ce am vazut eu ar fi cele de la GZ si te costa cam 1000-1500 RON una batzoasa )
ce-i mai sus e cam 800 de euro . Peste asta mai baga si cutia de woofer care te mai costa si difuzoarele si sub-ul si amplificatoare .
Varianta mai ieftina :
-insonorizare usi standard - 650RON+ manopera
-cablu -AWG0 aprox 6 m+ blocuri de distributie (aprox 50 ron/bucata x2 )
-deep cycle mai mic de aprox 600-700 RON
asta te duce cam 450 de euro .
Asta e primul lucru pe care eu l-as lua in calcul pentru un sistem audio fie el pt SQ sau pt SPL .Fara insonorizare , putere si cabluri poti sa bagi cele mai cele difuzoare si amplificatoare pentru ca tot nu o sa sune klumea .
Bafta !
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 11:37   #3
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Sonorizare de competitie

parerea mea este sa alegi pe un sub de 15, am observat ca majoritatea au ales aceasta configuratie.
mare atentie cine iti face configuratia pt ca pt spl poti distruge din neatentie sau dintr-un calcul eronat al cutiei, sau exces de zel un difuzor de 1500-2000 de euro destul de usor.
ca sa nu fiu off-topic parerea mea este ca nu reusesti sa te incadrezi in 1300 de euro
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 12:15   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sonorizare de competitie

S-o luam "batrineste"...
- In primul rind trebuie sa te hotarasti la ce fel de competitie vrei sa mergi: SQ sau SPL.
- Chiar daca vei reusi, vei merge la cea mai modesta clasa. Sa nu intelegi gresit, nu e rau, e bine si asa.
- Pentru SQ trebuie sa studiezi masina si numai dupa aia vei putea trage o concluzie daca vor fi sau nu suficienti banii sa o faci sa sune bine.
- Pentru SPL ar fi suficienti daca urmaresti numai presiunea, fara muzica....

Secretul la SQ sta in alegerea, instalarea si setarea instalatiei, iar la SPL in cunostintele tale in domeniul incintelor.

Ca o concluzie, eu personal cred ca se poate face ceva si cu 1300 de euro, dar nu e simplu deloc.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 13:41   #5
Veve

Stage 5
 
Veve's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 310
Member of:
[Toyota]
Default Re: Sonorizare de competitie

Vreau sa merg pe SPL... chiar si la cea mai mica, categorie... e masina de zi cu zi si vreau sa storc tot din cei 1300 euro...

@ babansan... chiar la unul de 38 ma gandeam. Marca ramane de stabilit... pe bass reflex.

@ saxo... am cunostinte peste mediu la capitolul incinte.

Last edited by Veve; 28-03-07 at 13:44.
Veve is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 14:12   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sonorizare de competitie

OK,
Asta insemna ca trebuie sa-ti ei:
- subwoofer + amplificator + muuuuult MDF
- cabluri de alimentare
- un CD ieftin
- o baterie ca lumea
Atentie, la SPL nu "cinta" muzica, iar la 15 inci vezi ca nu prea esti in gama "entry" ( vezi regulamentele ). Basca banii nu cred sa-ti ajunga pentru a hrani un difuzor asa mare.
saxo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -