Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-08, 10:07   #1
ahrimand

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default cum se regleaza suspensiile?

Salutare!
Am un polo din 2000 cu suspensii sport reglabile si sunt maximum rigide acum si vreau sa le inmoi.
Ma intereseaza sa stiu daca e suficient sa infiletez in sussuspensia, si sa urce astfel arcul si sa se "relaxeze" amortizorul? Suspensia va fi mai prietenoasa?
Sau mai are si alt reglaj?
Am mai auzit la cineva ca mai este un surub in partea de jos a suspensiei de unde se poate regla duritatea....
Daca stie cineva....
Numai bine!
ahrimand is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 19:00   #2
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: cum se regleaza suspensiile?

depinde daca are reglaj pe duritate la telescop, sunt care au si sunt care nu au, tre sa fie ca un fel derobinet, vezi poza de mai jos in partea de jos a telescopului. ce marca sunt suspensile?



PS:
un arc comprimat e mai rigid ca unul decomprimat
__________________

Last edited by tekno; 27-10-08 at 19:03.
tekno is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 19:47   #3
ahrimand

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default Re: cum se regleaza suspensiile?

ai dreptate la faza cu arcul insa ideea mi-a venit de la motocicleta, acolo cred ca telescopul conteaza mai mult si oricum e alt sistem.
Nu stiu ce marca sunt suspensiile, am sa incerc sa vad daca este scris pe ele undeva. stiu doar ca sunt galbene (si arcul si amortizorul) si sunt reglabile pe inaltime.
am inteles ca pentru duritate ar trebui sa fie in partea de sus, sub capota, ceva reglaj, daca este.
Numai bine!
ahrimand is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -