Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-08, 15:40   #271
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
cel mai sigur mod de a afla daca sunt radare fixe pe sosea....treci cu 100 prin Floresti si Gilau, si astepti sa vina postasul
poi stiu io ce zici .. dar eu trec cu 100 pe acolo in fiecare zi ..

cand puii mei vine postasu ?

io contest tot daca imi vin amenzi ....

radarele fixe cat si cele mobile trebuiesc pre-semnalizate.. ori io nu am vazut tabla prin floresti... cu "RADAR"

radarele fixe trebuiesc presemnalizate.. si puse la vedere....
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 23:16   #272
Sebi
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
Sebi's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 650
Member of:
[CSR]
[VW]
[DAEWOO]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

E strigator la cer , homosexualii astia imediat pun camere si in spatele blocului , sa-i ia mama dracului, sa faca o data autostrada aia ca de 5 ani tot lucreaza la ea /\
__________________
I like it loud!
Sebi is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 10:07   #273
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

http://www.clujeanul.ro/cluj/sapte-r...huedin-2778736

Quote:
Până la sfârşitul lunii, pe ruta Cluj-Huedin vor fi amplasate şi date în folosinţă 7 camere video pentru monitorizarea traficului, dar şi mai multe separatoare de benzi.
In puii mei ... io imi cumpar bicigleta

Si .. revin cu o intrebare : Se ezicsta sau nu se ezicsta radare fixe in Floresti ? Asta este intrebarea ...

Fiindca prin presa online aparuse o stire in care scria ca se ezicsta radare fixe in Floresti .. da io jur ca n-am vazut gram de cutiutza care sa semene cu un radar fix.. si inca nu mere nime cu fix 50 la ora... si io n-am contra-radar... (anti-radar ?!)

or something
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 15-07-08, 16:56   #274
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

Pana duminica la amiaz nu functiona nici un radar pe ruta Cluj - Huiedin 1oo%


Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
http://www.clujeanul.ro/cluj/sapte-r...huedin-2778736



In puii mei ... io imi cumpar bicigleta

Si .. revin cu o intrebare : Se ezicsta sau nu se ezicsta radare fixe in Floresti ? Asta este intrebarea ...

Fiindca prin presa online aparuse o stire in care scria ca se ezicsta radare fixe in Floresti .. da io jur ca n-am vazut gram de cutiutza care sa semene cu un radar fix.. si inca nu mere nime cu fix 50 la ora... si io n-am contra-radar... (anti-radar ?!)

or something
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 09:53   #275
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

noh ashe ...

ca daca functiona.. puteam mere sa predau carnetu
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 12:34   #276
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
vlad...am facut o proba pana la oradea.
cand am mers am mers tare ...tare de tot.
cand am venit am mers regulamentar 110 in a 5-a frumos la 2500 de ture.
stii care ii castigul? sau castigurile?
1 economie de combustibil.
2 faci cu 20-30 de minute mai mult
3! RAMAI IN VIATA.
doamne fereste la 120 iti iasa ceva in fata...nici nu apuci sa ridici picioru de pe acceleratie.
ce rost are?
asa mergi cu 50 in localitate...nu platesti amenda.
cu cat viteza creste cu atat se dubleaza pericolele.
Am si eu cateva obiectii:

1. daca tu la 140 km pana la oradea pierzi mergand normal 20-30 min, gandeste-te le cei care fac cluj-bucuresti cate ar pierde. Sa nu mai vorbib de faptul ca trebuie sa stea mai mult la volan, deci implicit oboseala creste, iar din cate stiu eu oboseala e mai mare pericol decat viteza.

2. stim cu totii ca radarele NU sunt instalate pentru siguranta circulatiei, ci pentru ca domnii garcea sa ne poata cocosi si sa ne ia banii. Altfel cum iti explici ca zilele trecute era radar pe calea turzii, mai inainte de curba spre Aroma, pe urcare, pe loc de limitare 30 km/h. Adica sa incetinesti tu la 30 la ora si dupa aia sa te vad cum urci dealul, in cazul in care ai un punto obosit ca al meu de 60 CP. Sa nu mai vorbim despre TIR-urile incarcate, care dupa ce ca oricum isi iau demaraj greu, le-a mai tras si sensu ala giratoriu de la intersectia cu drumu spre faget, car sincer trebuia sa fie la intersectia cu buna ziua. Ceea ce vedem noi in presa cu radarele astea sunt chestiuni pur economice, firma CODEC are mult de castigat de pe urma amenzilor, la fel si Politia sau cine le administreaza fondurile. A venit un amic din londra si cand m-a vazut pe cluj-turda ca reduc viteza m-a intrebat de ce reduc viteza? i-am raspuns ca este camera fixa. el a zis "imposibil, nu e semnalizat nicaieri acest lucru". I-am zis ca e semnalizat dar ascuns, ca sa nu observi. tipul a ramas shocat. Asta e...ne-am nascut in Romania, nu suntem mari shmekeri in parlament si asta ne mananca tot timpul, vorba lui badea
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 14:42   #277
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

Sistem video de monitorizare a traficului între Cluj-Napoca şi Huedin
CLUJ-NAPOCA. Şapte camere video au fost amplasate între Cluj-Napoca şi Huedin, în localităţile Căpuşu Mare, Păniceni, Izvorul Crişului şi Poieni.

Măsura face parte din programul derulat de Inspectoratul de Poliţie Judeţean de a reduce numărului accidentelor de circulaţie şi a consecinţelor acestora pe DN1. Deocamdată aceste camere nu funcţionează, urmând a fi date în funcţionare la sfârşitul lunii iulie. „Prin amplasarea sistemului de monitorizare a traficului rutier se urmăreşte reducerea numărului accidentelor rutiere, şi implicit a persoanelor decedate şi a celor rănite grav. Astfel, poliţiştii le recomandă conducătorilor de autovehicule să circule cu prudenţă, să adapteze permanent viteza la condiţiile de drum şi trafic şi să respecte normele legale”, a declarat Raluca Seucan, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Cluj. Reprezentanţii Serviciului Poliţiei Rutiere au ales aceste localităţi din cauza numărului foarte mare de accidente care au loc în aceste zone. „Noi am ales aceste localităţi, aceste puncte negre unde se produc cele mai multe accidente. Primăriile acestora au fost de acord cu amplasarea camerelor. Poliţia beneficiează numai de imaginile suprinse de camerele video”, a mai adăugat Seucan. În cadrul Serviciului Poliţiei Rutiere a fost înfiinţat un dispecerat, care va prelucra datele şi imaginile trimise de camerele video amplasate în aceste localităţi. Pe baza imaginilor va fi identificat numărul de înmatriculare al autoturismului şi contravenţia comisă, proprietarul autovehiculului urmând să primească la domiciliu o înştiinţare. În termen de cinci zile acesta va comunica cine a condus autoturismul, urmând ca pe numele şoferului să fie întocmit un proces verbal de contravenţie care va fi trimis prin poştă.



Unde gasim camere
Pe tronsonul Cluj-Napoca-Huedin camerele sunt amplasate după cum urmează: două la Căpuşu Mare, una la Păniceni, două la Izvorul Crişului şi două la Poieni. Pe tronsonul Cluj-Napoca - Turda, camerele sunt amplasate încă din iunie 2007, şi anume: două în Martineşti, trei în Tureni şi una în Copăceni. În perioada 2005-2007, pe tronsonul de drum Cluj-Napoca-Turda s-au comis 75 de accidente de circulaţie cu victime. Dintre acestea, 45 de accidente au avut consecinţe grave fiind soldate de 28 decese şi 30 răniţi grav, iar în urma celor 30 de accidente catalogate uşoare 60 de persoane au fost rănite uşor.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-08, 14:42   #278
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

http://www.clon.ro/stiri/cluj/artico...80716-09473989
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-08, 11:31   #279
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

1. "aproximativ" 59 de camere (nici politia n-a vrut sa spuna clar cite sunt )

2. calcularea vitezei fara folosirea undelor radar (computerul imparte imaginea in mai multe perimetre si calculeaza viteza in functie de rapiditatea cu care treceti dintr-unul in altul); so, uitati de detectoarele de radar

3 .identificarea numarului de inmatriculare chiar daca e plin de noroi sau a fost modificat (se folosesc niste filtre speciale)

4 .posibilitatea urmaririi si calcularii vitezei de deplasare pe toata distanta pe care sunt camere (asa ca sa nu va ginditi ca puteti merge in fata camerelor cu 50 si intre ele cu 150)

Proiectul este cistigat/implementat de Alcatel. Inca este in probe metrologice. Atasat o poza cum sper sa nu primiti acasa. Densitatea de camere este de 1 camera/5 km.. intre Bucuresti si....... Azuga !!!!

Softul analizeaza automat placutele de inmatriculare asha ca nu prea merge sa dea gres!!! In afara de viteza mai analizeaza o groaza de alte bazaconii... (ex: depasiri pe linia continua).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dn1 (01).jpg
Views:	168
Size:	85.2 KB
ID:	597288   Click image for larger version

Name:	dn1 (02).jpg
Views:	150
Size:	67.4 KB
ID:	597289   Click image for larger version

Name:	dn1 (03).jpg
Views:	153
Size:	93.2 KB
ID:	597290  

Click image for larger version

Name:	dn1 (04).jpg
Views:	152
Size:	87.3 KB
ID:	597291   Click image for larger version

Name:	dn1 (05).jpg
Views:	150
Size:	96.1 KB
ID:	597292   Click image for larger version

Name:	dn1 (06).jpg
Views:	173
Size:	71.9 KB
ID:	597293  

Click image for larger version

Name:	dn1 (07).jpg
Views:	158
Size:	114.0 KB
ID:	597294   Click image for larger version

Name:	dn1 (08).jpg
Views:	140
Size:	92.7 KB
ID:	597295   Click image for larger version

Name:	dn1 (09).jpg
Views:	143
Size:	68.5 KB
ID:	597296  

Click image for larger version

Name:	dn1 (10).jpg
Views:	150
Size:	82.0 KB
ID:	597297   Click image for larger version

Name:	dn1 (11).jpg
Views:	153
Size:	94.5 KB
ID:	597305   Click image for larger version

Name:	dn1 (12).jpg
Views:	160
Size:	87.5 KB
ID:	597306  

Click image for larger version

Name:	dn1 (13).jpg
Views:	152
Size:	114.5 KB
ID:	597307   Click image for larger version

Name:	dn1 (14).jpg
Views:	155
Size:	89.8 KB
ID:	597308   Click image for larger version

Name:	dn1 (15).jpg
Views:	150
Size:	80.6 KB
ID:	597309  

KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 12:53   #280
Shade

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Member of:
[FORD]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

bestial. acuma mai trebuie doar ca producatorii de masini sa se alinieze la ce au facut astia si sa faca masini care nu merg mai tare de 90, care isi dau seama singure cand esti in localitate si reduc automat la 50. plm, nu am masina de sute de cai putere, dar nici sa ma duc 50 in cate un sat in care la ora 11 seara toata lumea doarme ca a doua zi trebuie sa mearga la sapat de cartofi nu mi se pare normal. promit sa merg normal, dar sa imi dea draq autostrada, nu sa fac de la cluj la bucuresti 11 ore cat am facut ultima data.
__________________
Sure I can drive safe, but then... where would the fun be? ('03 Ka)
Shade is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 22:24   #281
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

nush ce sa zic..
la inceputul anului.. am avut treaba in buc...
pe linia asta.. dreapta unde sunt amplasate camerele..
am fost cu vito, pe cand mi-am dat seama ca sunt camere.. avem in jur la 140 si cel putin de 3 ori pe zi faceam dus intors...
acasa nu am primit nimic...
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 00:20   #282
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

inca...dar daca ai rabdare o primesti...stai linistit ca vin.
tata o primit in mai de anu trecut din august...deci dupa 9 luni.
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 09:10   #283
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

De astazi incep sa functioneze camerele de pe Cluj - Huedin, dupa spusele unui gradat politist la Realitatea Cluj.
Avet grija
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 12:13   #284
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

oare au licente pe windows-uri? ))) sa le trimit un BSA ceva pe cap ))
Piry is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 14:06   #285
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Radare - zone de amplasare si anunturi

si pe antena 1 cluj aseara la ora 23.00 s`o confirmat ca de ieri de la ora 12 sunt functionele cele 13 camere pe tronsonul cluj huedin.
in copaceni sunt 7 astfel de camere...probabil acolo unde-i restrictie la 30 la ora...
Kent8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -