Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-10, 15:54   #1
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Ridicari auto

Ieri mi-a fost ridicata masina ,a doua oara in doi ani. Am lasat-o 15 minute pe strada argesului(plina de masini parcate la acea ora - ~17:00),pe langa mcdonald's mihai viteazu. Greseala si ghinionul meu,cand sa plec,ia masina de unde nu-i(nici a mea si nici a celorlalti parcati). In fine,mi-am recuperat masina dupa achitarea taxei de ~400 ron (398,...).

Vreau sa va intreb urmatoarele lucruri:

1) cei de la ridicari au intr-adevar o baza LEGALA pentru aceste actiuni?

2) exista un PROGRAM (orar) de lucru al celor de la ridicari?

3) exista vreun ALGORITM dupa care se ghideaza cand salta masinile de pe o strada sau alta?

Va rog sa va dati cu parerea,poate vom afla informatii utile tuturor si vom putea evita pe viitor aceste evenimente ce dauneaza grav buzunarului.

PS: ora de parcare s-a scumpit de la 1,5 ron la 2 ron...astia ne cred idioti?

PSS: daca acest thread nu e oportun,rog stergerea lui.
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 21:01   #2
trk-potti

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 37
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Ridicari auto

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Ieri mi-a fost ridicata masina ,a doua oara in doi ani. Am lasat-o 15 minute pe strada argesului(plina de masini parcate la acea ora - ~17:00),pe langa mcdonald's mihai viteazu. Greseala si ghinionul meu,cand sa plec,ia masina de unde nu-i(nici a mea si nici a celorlalti parcati). In fine,mi-am recuperat masina dupa achitarea taxei de ~400 ron (398,...).

Vreau sa va intreb urmatoarele lucruri:

1) cei de la ridicari au intr-adevar o baza LEGALA pentru aceste actiuni?

2) exista un PROGRAM (orar) de lucru al celor de la ridicari?

3) exista vreun ALGORITM dupa care se ghideaza cand salta masinile de pe o strada sau alta?

Va rog sa va dati cu parerea,poate vom afla informatii utile tuturor si vom putea evita pe viitor aceste evenimente ce dauneaza grav buzunarului.

PS: ora de parcare s-a scumpit de la 1,5 ron la 2 ron...astia ne cred idioti?

PSS: daca acest thread nu e oportun,rog stergerea lui.



din cate stiu nu pot spune sigur programul lor este de la 8 dimineatza pana la 19 20 seara

ffff multi oameni care au dat in judecata firmele de ridicari auto , au castigat .... deci posibil ceva sa fie ilegal ....

parerea mea ca mai repede ridica o masina straina decat o dacia 1300 1310 , deoarece se gandesc ca poate unii nu au bani si le lasa masinile sa se spele pe cap cu ele
trk-potti is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 22:23   #3
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Ridicari auto

Poa sa se supere oricine dar daca nu erau astia cu ridicarile nici nu vreau sa ma gandesc cum parcau toti prin centru. Si asa ii haos. Naspa ca ti-a ridicat masina dar probabil ca au avut si motiv.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 22:28   #4
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Ridicari auto

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Va rog sa va dati cu parerea,poate vom afla informatii utile tuturor si vom putea evita pe viitor aceste evenimente ce dauneaza grav buzunarului.
un sfat foarte util: foloseste parkingul ala imens din mihai viteazu (sau orice alta parcare amenajata pentru respectivul scop). chiar nu e nici o rusine.


Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
PS: ora de parcare s-a scumpit de la 1,5 ron la 2 ron...astia ne cred idioti?
sfat foarte util #2: e mai ieftin sa platesti 5-10 lei parcarea (fie in parking, fie pe strada) decat sa platesti 400 de lei pentru recuperarea masinii de la ridicari.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 23:22   #5
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Ridicari auto

Nu vreau sa fiu inteles gresit: nu contest faptul ca mi-au ridicat masina pt ca am parcat aiurea. Ma intriga doar faptul ca uneori se ridica masinile de pe o anumita strada,alteori se ridica doar anumite masini si asa mai departe.
Stiu ca e mai ieftin sa iti cumperi tichet,dar poate uneori nu ai timpul necesar sa cauti 5 lei in monezi de 50 de bani. Cat despre parkingul din m viteazu,am aflat de el doar dupa isprava
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 01-07-10, 23:29   #6
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Ridicari auto

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Nu vreau sa fiu inteles gresit: nu contest faptul ca mi-au ridicat masina pt ca am parcat aiurea. Ma intriga doar faptul ca uneori se ridica masinile de pe o anumita strada,alteori se ridica doar anumite masini si asa mai departe.
se actioneaza pe zone. diferite zone, in diferite zile, in functie de cum vor ei. e ceva normal ca nu e rentabil sa imprastii autospecialele in toate partile clujului, si ca e mult mai eficient sa se ridice dintr-un anumita zona.

Quote:
Originally Posted by CSU SIBIU View Post
Stiu ca e mai ieftin sa iti cumperi tichet,dar poate uneori nu ai timpul necesar sa cauti 5 lei in monezi de 50 de bani. Cat despre parkingul din m viteazu,am aflat de el doar dupa isprava
ai un card bancar? presupun ca da, avand in vedere ca suntem in 2010. cel putin in zona centrala la toate parcometrele poti plati parcarea prin intermediul unui card bancar
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 23:20   #7
elnino

Stage 4
 
elnino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 285
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Ridicari auto

Intradevar e scumpa parcarea, insa asa s-a fluidizat traficul si in mari orase din europa civilizata (vezi amsterdam,praga,budapesta,etc), tot mai multi preferand bicicletele sau transportul in comun ca sa ajunga la servici sau in alte locuri.

Evident la noi asta-i un pas din o mie, pentru ca e adevarata aventura sa treci orasul pe bicicleta din cauza soferilor "profesionisti".

Scuze de off, seara faina!
__________________
Colaborator Safety Broker - incheie un RCA si ai livrare la domiciliu. In plus la fiecare polita incheiata, donezi automat 1 RON fundatiei S.M.U.R.D.
elnino is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -