Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 27-08-08, 19:26   #481
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

nu te supara dar ultima cum paote fi mai joasa? e aceeasi masina....
plus ca si gumele alea sub dimensionate ca latzime ajuta la iluzie
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 16:12   #482
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

mah refeream la ultima poza pt ca acolo e prezentata bara fata, care aproape ca freaca pe jos si e pe portiune neteda. Daca vrei sa arate frumos tre sa pui cauciucuri cu garda joasa. La astea se mai adauga greutatea pasagerilor. Kitul repet arata super fain, pacat de drumurile noastre ...
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 28-08-08, 16:36   #483
NightRider

Stage 5
 
NightRider's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 554
Member of:
[Moderators]
[Sun Racers]
[VW]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Ok..multumesc de pareririle tuturor vizavi de spoilere. Acuma ca sa incep, e aproape imposibil de estimat cu precizie la ce distanta se va situa de drum, acest spoiler, insa dupa niste masuratori aproximative..se pare ca nu depaseste ca si marime spoilerul original+buza de plastic negru, ultima poza, e o masina cu suspensii foarte coborate plus alte modificari , de acolo si distanta de la drum, eu cred ca va fi undeva asemanator cu prima poza, iar pe spate coboara cam cu 7 cm mai jos decat spoilerul original + buza de plastic negru, pana undeva sub carliig si tevile de evacuare, deci dinnou, nici o problema...sigur astea sunt masuratori aproximative, pt ca si la clio, pe vremea cand i-am pus acea bara spate(pt cine isi aminteste) masuratorile au zis una, dar pe masina se vedea ca fiind mult mai jos..asa ca..pana la montaj nu o sa stim sigur..si aici putina problema, pt ca pe langa banii de montaj si vopsit(care nu sunt putini) se pare ca va trebuii sa modific si evacuarea , ca sa o scot dreapta in spate, pt ca va trebuii taiat din spoiler.

A si ultima idee, ma gandeam ca la spoilerul spate din poza , sa-i vopsesc partea de jos, acolo unde seamana cu un difuzor..sa o vopsesc neagra.
__________________
"I'm not insane, i'm perfectly normal, the world is insane..."

I drive a Bora with style :P
NightRider is offline   Reply With Quote
Old 10-10-08, 07:58   #484
Mandella
Opel Driver

Stage 5
 
Mandella's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 544
Member of:
[Opel]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

ar putea sa-mi spuna si mie cineva daca pe jante de 7J intra fara sa frece cauciucuri de 225?
e vorba de un astra g, acum am 205/45/17 si as pune 225/40/17 sau 225/35.
ms
__________________
Mandella is offline   Reply With Quote
Old 10-10-08, 08:39   #485
ZanDer

Stage 5
 
ZanDer's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,913
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Deci, daca pe jante de 7J intra fara sa frece ... pei cauciucul nu o sa frece janta, o sa stea fix iar daca intrebarea ta se referea daca va freca in aripa sau nu ... asta afli dupa, teoretic nu, da depinde si de "et"-ul jentii.

Pana sa apuci sa montezi janta sa vezi daca freaca sau nu trebe insa sa montezi cauciucul, pentru 225/35-40/17 minimul de "J" ar fi teoretic 7.5, dar noah, incercarea moarte n'are ...

Si inca ceva, daca indesi 225 o sa fie deplasarea ceva mai grea (ma refer la startul de pe loc) ... sau poate tu defapt asta vrei, cine sjtie ce cuplu are masina ta :P

P.S. Este o Astra G Caravan rollin' on 18" cu 225/40 daca bine tin minte, si nu freaca.
__________________
Race the strip, not the street!

Last edited by ZanDer; 10-10-08 at 08:41.
ZanDer is offline   Reply With Quote
Old 10-10-08, 15:22   #486
Mandella
Opel Driver

Stage 5
 
Mandella's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 544
Member of:
[Opel]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Quote:
Originally Posted by ZanDer View Post
Deci, daca pe jante de 7J intra fara sa frece ... pei cauciucul nu o sa frece janta, o sa stea fix .
asta-i de 100 de puncte , nota 10 , e bine ca ne distram orcum.....
Ca o sa-mi dau seama dupa, asta e clar, nu asta vroiam sa stiu. Vroiam sa stiu dc o sa frece sau nu in aripa si care e latimea maxima a cauciucului pt o janta cu latimea de 7J
ET-ul e 35.
Ms pt "deranj"
aaa, si inca ceva.... nu ma intereseaza asa de mult plecarea de pe loc, si nici cuplu nu e nu stiu ce , pt ca dupa cum vezi eu inca nu sunt "PARTICIPANT CURSE"
numai bine

Last edited by Mandella; 10-10-08 at 15:28.
Mandella is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 22:34   #487
bobbycvi
VW Driver

Stage 3
 
bobbycvi's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 84
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Salut! Daca nu postez unde nu trebuie imi cer scuze, dar am o intrebare, de unde pot face rost /cumpara un sticker 4tuning din Cluj ?? Ms
bobbycvi is offline   Reply With Quote
Old 30-11-08, 16:18   #488
A|eX

Stock
 
A|eX's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 2
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Salutare! Am un Sandel (nr. Dacia Sandero, gri platine, 1.6, 90 CP - cea din avatar -).. si as vrea sa-l mai imbunatatesc putzin... sa-l fac unic

Pentru inceput m-am gandit sa-i pun folii negre omologate RAR pe luneta si geamurile laterale din spate, as vrea sa-i schimb evacuarea (sa-i pun o toba sport) si as mai vrea si un eleron la luneta.

Acuma problema este ca eu vreau.. dar nu stiu ce sa folosesc, la cine sa apelez, unde gasesc profesionisti care ma pot ajuta, de unde sa cumpar, ce sa cumpar.. Oricum, deocamdata nu vreau modificari majore la capitolul performanta. Masina nu e una puternica. Dar cred ca are potential de styling.

Modificarile care le fac nu as vrea sa afecteze garantia masinii... E noua, am facut cu ea de abia 2500 de km. Ok, inteleg ca daca o sa schimb evacuarea o sa pierd garantia tobei. Dar daca merita sunt dispus sa renunt la garantia aia.

Orice sfat ar fii bine venit. Sunt incepator intr-ale tuning-ului si de putzin timp venit in Cluj.

Toate bune!

Last edited by A|eX; 30-11-08 at 16:21.
A|eX is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 13:18   #489
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

alex, mai bine lasa tobele si eleroanele, mai bine punetzi niste jante frumoase si folii, e bine pt inceput, dupaia ajungi si pe la eleroane
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 14:47   #490
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

cam bine zice ce zice Jokerman .... cum dracu sa-ti faci masina cu eleroane si praguri si folii ... si sa ai pe ea capace la roti ? )
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 16:46   #491
A|eX

Stock
 
A|eX's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 2
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Oky.. e bine, multumesc. Atunci cu asta o sa incep.

Imi puteti spune de unde as putea sa le iau? (din cj)

Ce ar fii mai potrivit, care ar fii mai bune, unde as putea gasi cel mai rentabil, ce mi-ar fii mie suficient.. si restul. Nu prea stiu nimic despre asta

Am sa pun si o poza cu masina (nu e masina mea, am luat-o de pe net -am prelucrat-o putin ca sa dea bine pe forum -, dar a mea e exact la fel ) ca sa o vedeti in marime "naturala".


Last edited by A|eX; 02-12-08 at 16:57.
A|eX is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 09:40   #492
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Noh mah ... coptilu' asta isi iubeste Dacia ) ...

Crezi ca nici unul ditre astia de pe aici nu stie cum arata o Sandelä? )

Daca vrei jante noi mergi la magazinele de tuning...eu stiu 2... unul in iulius mall si unul pe dorobantilor pe langa benzinaria aia ...

sau mergi la magazinele care vand cauciucuri .. aia au jante noi ...

daca vrei second... mergi in dezmembrari

But first.. afla ce jante potrivesc pe Sandelul tau, ce dimensiuni .. si ce distanta ai intre prezoane.

Si vezi daca ai leasing sau casco ... s-ar putea sa nu poti schimba jantele in acest caz.
__________________
_________________________
KoKozula was here ...
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 03-12-08, 16:54   #493
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
Noh mah ... coptilu' asta isi iubeste Dacia ) ...



Si vezi daca ai leasing sau casco ... s-ar putea sa nu poti schimba jantele in acest caz.
Daca pui dimensiunea din talon nu conteaza daca ai leasing si nu pierzi nici garantia, iar la casco trebuie sa mergi sa ti le treci pe politza.
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 08:53   #494
KoKozula

Stage 5
 
KoKozula's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 627
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

pai ce rost are sa schimbi niste jante de tabla cu unele din aliaj ... de aceeasi dimensiune ? De obicei jantele de tabla cu care iasa masina din fabrica sunt mici, daca pui aceeasi dimensiune din aliaj .. arata un pic aiurea.

Deci eu ma gandeam implicit ca se pun jante mari
KoKozula is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 14:46   #495
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Tuning & Styling :: Intrebari, Sfaturi, Etc

Quote:
Originally Posted by KoKozula View Post
pai ce rost are sa schimbi niste jante de tabla cu unele din aliaj ... de aceeasi dimensiune ? De obicei jantele de tabla cu care iasa masina din fabrica sunt mici, daca pui aceeasi dimensiune din aliaj .. arata un pic aiurea.

Deci eu ma gandeam implicit ca se pun jante mari

La unele masini sunt trecute mai multe dimensiuni in talon si de obicei cele cu care iese din fabrica sunt cele mai mici dimensiuni.
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -