Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-09, 16:20   #1
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Unhappy Vopsire in camp electrostatic...unde?

Salut

Vreau si eu sa-mi indrept si apoi sa-mi vopsesc electrostatic niste jante pe 18 care stau pe tusa de un an si ceva...

Stie cineva vreo firma in cluj unde se vopseste in camp electrostatic calumea...unde sunt profesionisti...care sa stie sa imi spuna cap coada ce am de facut - sablare (cu ce fel de material, ce granulatie, etc.), tratare cu ceva substante anterioara vopsirii, sau mai stiu eu ce?

Si...idem pt partea cu indreptarea...daca cineva si-a indreptat jante de aliaj, unde a facut-o, la ce pret, si daca a fost multumit

mersi frumos
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 22:58   #2
CicioNE_HGT
Fiat Driver

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 12
Member of:
[Fiat]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

man nu fa prostia sa le sablezi ca nu ti le mai vopseste nimeni.......is vopsitor stiu ce vb.........camp electrostatic nu stiu la ce iti trebuie sincer ca si metoda clasica merge
si de indreptat ii recomand pe cei de pe plevnei ....lucra scump dar fac treaba sincer.....
CicioNE_HGT is offline   Reply With Quote
Old 26-11-09, 23:38   #3
lancerEvo

Stage 5
 
lancerEvo's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,128
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

de sablat nu stiu, adica unde stiu eu nu prea se poate si sableaza doar cu alice, si iese un sablaj dur! de vopsit in camp electrostatic la Rollstar in someseni langa OMV, super calitate
__________________
I\'m not driving fast, I\'m flying low
lancerEvo is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 09:01   #4
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by CicioNE_HGT View Post
man nu fa prostia sa le sablezi ca nu ti le mai vopseste nimeni.......is vopsitor stiu ce vb.........camp electrostatic nu stiu la ce iti trebuie sincer ca si metoda clasica merge
si de indreptat ii recomand pe cei de pe plevnei ....lucra scump dar fac treaba sincer.....
pai sablarea e obligatorie pt vopsirea in camp electrostatic. cel putin eu asa stiu. insa nu si pt vopsirea clasica, la o vopsitorie auto. vroiam vopsea in camp pt ca stiu ca e mai rezistenta la pietricele si alte chestii care in mod normal ciobesc vopseaua normala.

pe plevnei stiam si eu, dar e a dracu de scump. plus ca mi-am sudat la ei o janta odata, si m-a tinut 2 luni
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 09:03   #5
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by lancerEvo View Post
de sablat nu stiu, adica unde stiu eu nu prea se poate si sableaza doar cu alice, si iese un sablaj dur! de vopsit in camp electrostatic la Rollstar in someseni langa OMV, super calitate
pai poate cei de la rollstar ma pot trimite unde se sableaza cu granulatia potrivita vopsirii...

stii ceva de preturi la ei? scump, mediu, ieftin?
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 10:48   #6
DaNuTzU'

Stage 5
 
DaNuTzU''s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,014
Member of:
[Fiat]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

str. oasului nr.50 indreapta extraordinar de bine si e mai ieftin decat pe plevnei incearca la ei
DaNuTzU' is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 16:39   #7
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Pe oasului am indreptat si eu acum ceva vreme, le-au facut ca noi
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 16:41   #8
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by jmf_ View Post
Pe oasului am indreptat si eu acum ceva vreme, le-au facut ca noi
ok, mersi de feedback la toata lumea. cred ca o sa incerc pe oasului pana la urma, sa intreb de un pret. si pe urma vad eu ce si cum.
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 09:49   #9
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

dati si niste preturi aproximative...
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 20:54   #10
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by zeusrazvy View Post
dati si niste preturi aproximative...
pe oasului 80 lei / janta de 18, 70 lei pe 17, etc.
extrem de multumit de ei, au facut o treaba brici.
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 00:07   #11
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

la indreptat te referi nu? deci ar fi cam 3 mil jumate 4 jante
mai am o janta cu care am intrat intre sina de tramvai si asfalt si mi sa dus din carne.. un umplut cu sudura cat sare? si vopsit?
astept niste preturi care stiti ms:d sa stiu daca merita sau iau altele
__________________
Renault laguna 1 1.6 16V 122 hp(cip+evacuare) jante 17" interior piele
JVC KD-SH1000 + GZHA 4150X +GZNA 1.2500 +2*GZHW 30X + GZHF693+MB QUART DSH163 +kit awg 0
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 08:42   #12
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by zeusrazvy View Post
la indreptat te referi nu? deci ar fi cam 3 mil jumate 4 jante
mai am o janta cu care am intrat intre sina de tramvai si asfalt si mi sa dus din carne.. un umplut cu sudura cat sare? si vopsit?
astept niste preturi care stiti ms:d sa stiu daca merita sau iau altele
man...parerea mea e ca "umplutul" intra in pret. adica de ex, mie mi-au zis ca nu trebuia sa-mi sudez eu janta crapata altundeva, ca mi-o faceau ei si era la acelasi pret. dar oricum, nu poate sari de 30 de lei zic eu...mai bine intrebi.

vopsitul electrostatic, din cate m-am interesat eu, variaza intre 40-50 EUR / buc pt culori simple. adica nu metalizate sau mai stiu eu ce alte efecte speciale.

bafta
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 10:01   #13
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by icedevil View Post
man...parerea mea e ca "umplutul" intra in pret. adica de ex, mie mi-au zis ca nu trebuia sa-mi sudez eu janta crapata altundeva, ca mi-o faceau ei si era la acelasi pret. dar oricum, nu poate sari de 30 de lei zic eu...mai bine intrebi.

vopsitul electrostatic, din cate m-am interesat eu, variaza intre 40-50 EUR / buc pt culori simple. adica nu metalizate sau mai stiu eu ce alte efecte speciale.

bafta
ciudat.. deci sa zic un 320 ron toate 4 jantele plus vopsit... 8 mil 11 mil total.. cumperi altele.. nu stiu ce sa zic cat e de rentabil...sa reconditionezi jante si poate nici nu ies bine...
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 10:10   #14
icedevil

Stage 2
 
icedevil's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 56
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by zeusrazvy View Post
ciudat.. deci sa zic un 320 ron toate 4 jantele plus vopsit... 8 mil 11 mil total.. cumperi altele.. nu stiu ce sa zic cat e de rentabil...sa reconditionezi jante si poate nici nu ies bine...
pai nu te pune nimeni sa le vopsesti...nu e obligatoriu sa iti faci jantele negre. si ca pret, jante calumea, noi, la 11 mil...zi-mi si mie de unde, ca ma duc acuma sa-mi iau
icedevil is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 13:16   #15
zeusrazvy

Stage 5
 
zeusrazvy's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 597
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Vopsire in camp electrostatic...unde?

Quote:
Originally Posted by icedevil View Post
pai nu te pune nimeni sa le vopsesti...nu e obligatoriu sa iti faci jantele negre. si ca pret, jante calumea, noi, la 11 mil...zi-mi si mie de unde, ca ma duc acuma sa-mi iau
second in stare buna....la 12 mil ai gasi.. da ai dreptate.. nu e neaparat vopsit doar indreptat si umplut cu sudura... merge un 320 ron daca ti le face ca noi
zeusrazvy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -