Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-09, 11:00   #1
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Question Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Salut

Am luat de curand un Golf nou, maine merg sa il iau de la dealer(nu din CJ). Vreau sa imi fac CASCO, insa nu am mai avut niciodata o asemenea asigurare ca nu a fost cazul pentru masinile mele "valoroase" de pana acum. Ce imi recomandati? Stiti cumva care sunt cei mai buni platitori catre Autoworld(ca probabil in caz de avarii acolo voi merge sa fac masina) dintre ARDAF, ASIROM, OMNIASIG, ASTRA, PORSCHE ASIGURARI(Porsche nu figureaza pe lista CSA)? Celelalte nu ma intereseaza pentru ca au preturi exagerat de mari.

Daca a mai avut cineva evenimente recent si avea casco la casele de asigurari mai sus mentionate va rog sa imi ziceti si mie cum s-au comportat, cat de bine s-a facut constatarea si cat de rapid au platit daunele

Mersi
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 11:13   #2
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

eu ti-as recomanda sa faci la Tiriac
oricum alegerea iti apartine
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 14:02   #3
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

personal recomand Tiriac sau Generalli.

asta le recomand din cauza decontarii directe cu majoritatea service-urilor mari, si din experienta personala nu am avut probleme. cel putin la decontarea daunelor nu am avut nici o problema: am dat o semnatura si o stampila de la firma si mi-am luat masina in service. nu am stat sa astept pana sa se faca plata in contul service-ului.

mai exista si aspectul daca poti cunoaste pe cineva din interior unde ai casco, care constituie un avantaj.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 21:47   #4
Cata RHC

Stage 5
 
Cata RHC's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 318
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Vezi daca ai o pila la serviciul daune de la vreo firma de asigurari si esti ca si rezolvat
Cata RHC is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 12:15   #5
CristianD
Honda Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 599
Member of:
[Honda]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Recomand Tiriac si va sfatuiesc sa va feriti de BCR Asigurari ... am avut un accident si respectivu avea RCA la BCR ... de 2 luni si inca nu mi-au dat banii cica au 3 luni de zile termen ...
CristianD is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 13:04   #6
Sebi
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
Sebi's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 650
Member of:
[CSR]
[VW]
[DAEWOO]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Evita Astra-Uniqa, am avut o experienta urata cu ei n-are rost sa intru in detalii.
Sebi is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 13:43   #7
elnino

Stage 4
 
elnino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 285
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by CristianD View Post
Recomand Tiriac si va sfatuiesc sa va feriti de BCR Asigurari ... am avut un accident si respectivu avea RCA la BCR ... de 2 luni si inca nu mi-au dat banii cica au 3 luni de zile termen ...
Un client si-a facut RCA la mine la BCR chiar daca era cu 50 de lei mai scump decat de la alta societate.
-L-am intrebat de ce e asa mare fan BCR.
-Mi-a zis ca a avut tangente cu ei si ca l-au rezolvat foarte repede si au fost foarte corecti.
-I-am zis bine bine dar nu el beneficiaza de serviciile lor, ci cel pe care-l va lovi, in caz de un accident.
-A raspuns asa: pai tocmai de aceea, ca saracu om sa nu aiba probleme...

Nu-i sustin pe cei de la BCR, nu asta e concluzia,ci presupun ca depinde de caz,oameni si chiar de locul unde-ti face dosarul de dauna.
__________________
Colaborator Safety Broker - incheie un RCA si ai livrare la domiciliu. In plus la fiecare polita incheiata, donezi automat 1 RON fundatiei S.M.U.R.D.

Last edited by elnino; 28-11-09 at 13:49.
elnino is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 21:49   #8
Cuiutz

Stage 4
 
Cuiutz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 273
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Am casco la BCR .. Mi-am lovit audi .. si l-am dus direct la reprezentanta ..
Chiar daca nu au conventie .. au platit .. mult am stat pana mi-a intrat masina la reparat .. 2 luni am asteptat .. ca asa se asteapta la VAG ..
BCR a platit .. a durat cateva zile pana mi-au eliberat masina astia de la VAG ..

Ai putea sa ti cont si de firma asiguratoare .. sa vezi CU CE SERVICE-uri are convetii ..
Sunt care nu lucreaza cu VAG ... daca are cu VAG .. e ok(IN CAZUL TAU) .. tre sa vezi si pana la ce suma plateste,cu ce suma te dezpagubeste in caz de dauna totala .. cat % din valoarea masinii .. cat in caz de furt ... intereseaza-te ..

In prima faza mi-au dat o lista de service .. sa imi aleg unde imi fac masina,le-am zis ca eu vreau la VAG .. ei ca nu se poate ca nu au conventie .. bla bla .. dar se poate tu iti faci masina unde vrei .. si ei platesc ..
Fac figurii fiindca VAG are preturii foarte mari ..

De plata baniilor depinde si de inspectorii de la asigurare .. ei pana la o anumita suma pot sa isi dea acceptu .. daca e mai mare trebuie sa trimita mai sus pt aprobare .. si chestiile astea dureaza,cam la toate firmele e asa ..

Vezi ca mai sunt si oferte .. asistenta auto .. tractare .. intreaba si de astea.
__________________
www.customcrew.ro
Cuiutz is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 23:01   #9
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Va salut din nou

Tin sa va multumesc celor care ati raspuns. Tot ce ati scris a fost bine venit si ulterior bine documentat(zic eu). Alegerea mea a fost Allianz, asta datorita faptului ca in caz de dauna totala/furt am doar fransiza de 160 Euro si nu 20%, a faptului ca VAG i-au recomandat ca buni platitori pe ei si pe Generali. In general 99% din cei pe care i-am intrebat cum au decurs lucrurile in cazul daunelor mi-au recomandat Allianz, chiar daca sunt mai scumpi. Generali intr-adevar platesc ok, insa din cate am inteles te cam poarta pe drumuri.

Sper ca toti banii pe care ii dau pe CASCO sa fie dati degeaba, in sensul in care sa nu fiu nevoit niciodata sa apelez la ei, sa fiu ferit de daune. Daca totusi acestea vor fi, sper sa le rezolv rapid

Numai bine
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 02-12-09, 16:22   #10
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
Va salut din nou

Tin sa va multumesc celor care ati raspuns. Tot ce ati scris a fost bine venit si ulterior bine documentat(zic eu). Alegerea mea a fost Allianz, asta datorita faptului ca in caz de dauna totala/furt am doar fransiza de 160 Euro si nu 20%, a faptului ca VAG i-au recomandat ca buni platitori pe ei si pe Generali. In general 99% din cei pe care i-am intrebat cum au decurs lucrurile in cazul daunelor mi-au recomandat Allianz, chiar daca sunt mai scumpi. Generali intr-adevar platesc ok, insa din cate am inteles te cam poarta pe drumuri.

Sper ca toti banii pe care ii dau pe CASCO sa fie dati degeaba, in sensul in care sa nu fiu nevoit niciodata sa apelez la ei, sa fiu ferit de daune. Daca totusi acestea vor fi, sper sa le rezolv rapid

Numai bine

Allianz Tiriac nu mai lucreaza cu Auto World cam de un an jumate. Am avut un accident si am vrut sa-mi repar masina la auto world si agentul constatator mi-a zis ca in cazul in care o sa-mi repar masina acolo o sa fiu nevoit sa platesc eu si apoi o sa-mi recuperez toti banii de la ei in cazul in care nu li se pare prea mare devizul.
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 14:46   #11
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by CJ-86-UHE View Post
Allianz Tiriac nu mai lucreaza cu Auto World cam de un an jumate. Am avut un accident si am vrut sa-mi repar masina la auto world si agentul constatator mi-a zis ca in cazul in care o sa-mi repar masina acolo o sa fiu nevoit sa platesc eu si apoi o sa-mi recuperez toti banii de la ei in cazul in care nu li se pare prea mare devizul.
ce zici mi se pare cel putin interesant
eu am fost la autoworld sa ii intreb unde imi recomanda ei...si mi-au zis ca Allianz sau Generali.
Oricum sper sa nu fie cazul sa folosesc polita casco
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:21   #12
CJ-86-UHE

Stage 5
 
CJ-86-UHE's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 593
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by vali_cd View Post
ce zici mi se pare cel putin interesant
eu am fost la autoworld sa ii intreb unde imi recomanda ei...si mi-au zis ca Allianz sau Generali.
Oricum sper sa nu fie cazul sa folosesc polita casco
O sa iti rezolvi problemele la Compexit(skoda)ca ei lucreaza cu allianz si nici nu o sa te puna sa umbli cu devize dupa semnaturi si chestii de genul. Cand termina de reparat iti dau masina si se descurca ei cu restul
cel putin la mine asa a fost. si daca iti faci griji de garantie nu o pierzi atata timp cat la masina se lucreaza intr-un service autorizat RAR, iti scrie in cartea service a masinii ce au efectuat si iti pune stampila.
CJ-86-UHE is offline   Reply With Quote
Old 18-02-10, 14:59   #13
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by CJ-86-UHE View Post
O sa iti rezolvi problemele la Compexit(skoda)ca ei lucreaza cu allianz si nici nu o sa te puna sa umbli cu devize dupa semnaturi si chestii de genul. Cand termina de reparat iti dau masina si se descurca ei cu restul
cel putin la mine asa a fost. si daca iti faci griji de garantie nu o pierzi atata timp cat la masina se lucreaza intr-un service autorizat RAR, iti scrie in cartea service a masinii ce au efectuat si iti pune stampila.

Maine merg la compexit, cu un Opel avariat azi, CASCO de de la BTAsigurari, acum facand parte de fapt din Groupama....va tin la curent, sper sa nu fie nasol avand in vedere am am de schimbt doar bara fata (problema e ca cea de pe masina era OPC-Line), faruri (indiferent de care), aparatori noroi si modul termocupla (cu toate prinderile necesare), sa-mi tineti pumnii!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 14:59   #14
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Sper ca ai specificat asta consilierului cand ai predat masina pentru a comanda piesa in consecinta .Cu ce consilier ai vorbit?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 15:07   #15
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Unde imi recomandati sa fac CASCO pt masina noua

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Sper ca ai specificat asta consilierului cand ai predat masina pentru a comanda piesa in consecinta .Cu ce consilier ai vorbit?
Da, am specificat si e ok, mi-a zis chiar sa-mi caut eu bara fata ca poate ei nu gasesc...chiar vedeam cand nota acolo in actele lui:"bara fata (lumma design), faruri (hella), nu mai stiu cum in cheama pe consilier, imi parea foarte ok in schimb, fara figuri. Acuma problema e ca nu-mi gasesc bara, vorbisem cu cineva din cluj, mi-s promis ca-mi face rost dar....azi am sunat toata ziua si nu-mi raspunde la telefon. Vedem...
Antilles is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -