Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-09, 11:36   #1
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Masini vandalizate & Furturi

Buna ziua,
Azi dimineata mi-am gasit gasit masina zgariata in parcare,fapt ce mi-a stricat ziua. Zgarietura e de cheie,pe partea soferului,de la aripa de fata la cea de spate incluzand cele 2 usi.
Dincolo de nervi,vine si nedumerirea: de ce sa-mi fi facut cineva asa ceva? Am locul meu de parcare platit si rezervat in spatele blocului,nu parcat niciodata pe locul altcuiva,nu am blocat sau lovit pe nimeni in parcare. Locuiesc de putin timp in acest bloc si nu am avut nici un fel de altercatie cu nimeni. In plus,masina mea nu e genul de masina care sa provoace invidie(parerea mea). Nu-mi vine altceva in minte decat prostia celui care mi-a "aranjat" masina.
Acum va intreb:
-care credeti ca sunt motivele a ce mi s-a intamplat?
-cum as putea sa previn asa ceva pe viitor?
-daca ati mai fost in situatii similare,ce ati facut ?

PS: In cartierul Zorilor se petrece povestea
__________________
Eu ii spun DiaBLo
Prietenii imi spun DeBiL
Beware of the DBL
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 11:40   #2
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare

ia-ti garaj
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 12:09   #3
flip
Ford Driver

Stage 3
 
flip's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 143
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Intrebare

exact acelasi lucru l-am patit si eu aseara, tot in zorilor, pe o strada linistita cu destule locuri de parcare...o zgarietura frumoasa cu cheia pe tot lateralul masinii..noroc ca nu e foarte adanca si am sperante sa se duca la un polish (programat oricum in primavara)

vinovati cred ca sunt ceva baieti mai redusi la cap, nici nu-mi bat capul sa le-nteleg motivele...
flip is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 12:17   #4
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Intrebare

tot din zorilor, si a mea e zgariata toata de mi si frica sa o vopsesc..eu stau aici de cand m am nascut... banuesc cv "prieteni" invidiosi
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 14:09   #5
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Intrebare

A mea e asa de zgariata incat greu as observa o zgarietura in plus. Eu va recomand o husa pe care in max 5min ai pus-o pe masina si cat de cat protejeaza. Si eu o sa-mi cumpar dupa ce revopsesc masina.
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 15:07   #6
elnino

Stage 4
 
elnino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 285
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Intrebare

A mea a fost sparta in marasti. Tot asa, nime suspect..
Chestii de genul se intampla zi de zi oriunde oricand oricui. Asadar e riscul oricui are masina fara garaj..
__________________
Colaborator Safety Broker - incheie un RCA si ai livrare la domiciliu. In plus la fiecare polita incheiata, donezi automat 1 RON fundatiei S.M.U.R.D.

Last edited by elnino; 18-11-09 at 15:09.
elnino is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:10   #7
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Intrebare

ptr spargere recomand o folie pe toate geamurile.. ..cica e mai greu de spart, si daca pui de aia antiefractie.. nu o mai sparge veci
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:16   #8
Cuiutz

Stage 4
 
Cuiutz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 273
Default Re: Intrebare

Probabil cineva parca in parcarea respectiva si .. a ramas fara .. banuiesc ca nu si-a mai platit locu de parcare ..
Invidie .. nust ce sa zic ..
Ai putea pune un semn .. sau sa vopsesti cu spray locul de parcare .. Parcare cu plata ..
Pana una alta .. ai putea lasa locul de parcare liber cateva zile sa vezi cine isi lasa masina

O intamplare de a mea .. de acum 2 sapt . eram in marasti si am lasat masina 30 de min .. langa un gard viu .. nicidecum loc de parcare .. am lasat si pozitia sa mearga ... in caz ca vine cineva .. pe cand m-am intors la masina aveam o stergatoare rupta .. nu vreau sa mentionez cat m-a costat un set nou cu brate (audi)

Am fost de cateva ori pe acolo si isi lasa unu o dacie ..
__________________
www.customcrew.ro
Cuiutz is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 17:58   #9
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Intrebare

mi-am lasat masina in manastur acum 2 saptamani , pe o strada circulata, nu am luat locul de parcare a nimanui, fiindca am lasat-o acolo de nenumarate ori. cand m-am intors la masina, o oglinda smulsa din usa, avea inca suportul pe oglinda si atarna in fire. am rezolvat-o cu mici improvizatii . daca imi furau oglinda, paguba era destul de mare.

asemenea chestii nu se pot evita.o sa persiste pana cand nu o sa isi schimbe mentalitatea o buna parte din populatia Romaniei si o sa dispara "smecherasii de cartier ".
Detman is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 18:22   #10
elnino

Stage 4
 
elnino's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 285
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Intrebare

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
ptr spargere recomand o folie pe toate geamurile.. ..cica e mai greu de spart, si daca pui de aia antiefractie.. nu o mai sparge veci
Si cand vede ala ca nu ti-o poate sparge, iti rupe oglinda sau ti-o zgarie...
E ca si cum l-ai directiona spre altceva...
elnino is offline   Reply With Quote
Old 18-11-09, 20:43   #11
CSU SIBIU

Stage 2
 
CSU SIBIU's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 66
Default Re: Intrebare

Blocul e nou construit si parcarea a fost amenajata in acelasi timp,pe un teren privat. Cand sunt plecat cu masina,locul e rezervat printr-un sistem cu stalp si lacat,montat in mijlocul dreptunghiului ce delimiteaza locul. O singura data mi-a parcat cineva pe jumatatea libera(un proprietar care parcheaza constant pe locurile altora) dar in afara de a-i ridica stergatoarele nu i-am facut nimic. Asta se intampla aproximativ acum o luna. In fiecare dimineata respectivul e parcat pe vreun loc aiurea,cu stergatoarele ridicate. Sa fie el ?
Multumesc pentru ideea de a lasa locul liber cateva zile,ma gandesc serios sa o pun in practica.
CSU SIBIU is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 02:19   #12
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Masini vandalizate ?

.. povestim de intamplari si am patit o...am lasat masina in manastur.. 2 ore maxim , nu am luat parcarea la nimeni , cand cobor jos. urme de maini pe toate geamurile masini [ am folii pe toate geamurile in afara de parbriz ] urme ca o dat cu ceva in ele si nu au reusit sa le sparga.. nu i nimic.. au incercat si la parbriz si au reusit sa il crape doar ... astia nu au de lucru? ptr un cdplayer sau stiu eu ce ca*at ....
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 04:02   #13
Cuiutz

Stage 4
 
Cuiutz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 273
Default Re: Masini vandalizate ?

Se intelege ... lumea e stresata .. e obosita .. am luat locu .. i-ai luat locu ...
Eu unu daca stau mai mult las si un nr de tel langa stergatoare .. ca asa e frumos .. sunt in vizita ... imi iau toate masurile de precautie .. sa nu deranjez ..!
Sincer daca deranjez ia-te de mine domn'le .. nu de masina mea ... ca aia nu stie sa riposteze .. numa daca ma tin de ghidon si ma urc pe tine !!!
Cuiutz is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 06:58   #14
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: Masini vandalizate ?

Mai e si faza cu loviturile. Eu cand am adus masina (fabricata in 2002) era impecabila, nici o singura zgarietura. In mai putin de doua luni barile au vreo 3 culori frecate pe ele si vreo 4-5 forme diferite (linie, triunghi, dreptunghi etc). De lovituri de usi deschise nu mai zic. Si eu sunt genul care parchez astfel incat sa nu mai parcheze si altii pe langa mine (de ex la mall parchez aproape de intrare in parcare, unde e pustiu, pe strazi pe langa stalpi ca sa nu mai am pe cineva in partea aia etc) si totusi baietii lucreaza.

Ce e frustrant e ca din atatia care au frecat-o nu a fost unul singur sa lase un biletel, eu cred ca si daca o idee as atinge masina altuia i-as lasa...
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 19-11-09, 11:56   #15
flip
Ford Driver

Stage 3
 
flip's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 143
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: Masini vandalizate ?

jmf_: exact asa am patit si eu, mi-am adus vara trecuta o masina, impecabila. In fiecare luna am tot mai multe semne pe ea, de la usi deschise, de la parcari inghesuite, etc. Noroc ca eram pregatit sufleteste pentru prima cheie trasa pe ea, care tocmai s-a intamplat )

Asta este, n-avem cum sa le pastram ca noi, nici macar cu garaj.
flip is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -