Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-12, 10:00   #5986
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: Chat

daca zici de alea de pe pasarela aia cu cati kilometri mai sunt pana la anumite destinatii alea sunt doar pentru monitorizare (alea pt rovinieta arata altfel)...eu de mai bine de jumate de an ma duc fara la polus si nu s-a intamplat nimic...
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:02   #5987
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

deci ca sa intelegi: pe podul de la polus este montata camera,orientata spre floresti.ea este reglata ca in momentul cand intri in loc floresti sa declanseze.

Last edited by cumtecaut; 07-01-12 at 10:04.
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:18   #5988
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: Chat

fie cum zici tu...eu nu am auzit de asa ceva...

edit: "confirmat Este o camera chiar intre Cluj si Floresti, mai bine zis intre iesirea din Cluj si Polus Center, deci cine merge la Polus si nu are, este pasibil de amenda! " deci ca sa inteleg si mai bine:daca ii pe podul de la polus inseamna ca atunci cand mergi la polus nu are treaba...deci ce sa inteleg ca sunt 2 ?

Last edited by Flaviu-Daniel; 07-01-12 at 10:24.
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:25   #5989
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

stii proverbul cu toma necredinciosul.eu iti doresc bafta atunci .amenzile nu sunt exagerat de mari,dar de la 1 ianuarie punctul amenda s-a majorat.dintr-o sursa sigura am aflat de aceasta camera si am zis sa informez si sa "distrug"mitul cu o camera fake.
drumuri bune tuturor.pana la urma legea e lege si vorba unui coleg de aici de pe forum:"130 de ron nu e o avere pt rovigneta pe o perioada de un an la autoturisme"
__________________
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:34   #5990
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: Chat

pai stai un pic ca nu am zis ca nu te cred eu te-am intrebat frumos cum sta treaba,iar daca camera de care zici tu ii pe pod inseamna ca daca mergi la polus nu te ia...ce ti-am dat acolo era ce am gasit undeva pe net,dar dupa aia am vazut ca ii ceva blog neimportant...
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:35   #5991
Dementor

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 291
Default Re: Chat

pana la un moment dat si eu stiam de acea camera de la polus cum ca ar fi "pentru" rovinieta, iar dupa aceea mi-a spus cineva care lucreaza la arr ca alea sunt doar camere de supraveghere si atat.
Dementor is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:36   #5992
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

am o nedumerire legat de noua lege a taxei auto intrata in vigoare.infirmati sau confirmati :
daca auto este inmatriculat in tara inainte de 2007 si pe cartea de identitate apar alti 2 proprietari dupa 2007 nu se percepe tampenia asta de taxa in cazul vanzarii auto.
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:41   #5993
Dementor

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 291
Default Re: Chat

Nu conteaza proprietarii, conteaza data in care a fost adusa masina.
Dementor is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:42   #5994
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

Quote:
Originally Posted by Flaviu-Daniel View Post
pai stai un pic ca nu am zis ca nu te cred eu te-am intrebat frumos cum sta treaba,iar daca camera de care zici tu ii pe pod inseamna ca daca mergi la polus nu te ia...ce ti-am dat acolo era ce am gasit undeva pe net,dar dupa aia am vazut ca ii ceva blog neimportant...
imi cer scuze. sa nu cumva sa te simti ofensat sau jignit de formularea mea .se poate proba cred:mergi fara rovigneta cand nu este nici o duba prin preajma si astepti o amenda acasa.daca nu vine amenda inseamna ca sursa mea nu esta buna,daca vine inseamna ca am dreptate ))
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:48   #5995
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

Quote:
Originally Posted by Dementor View Post
Nu conteaza proprietarii, conteaza data in care a fost adusa masina.
pai daca masina a fost cumparata de noua din tara inainte de 2007 si in prezent are 2 sau mai multi proprietari in carte dupa 2007 in afara de cel ce a cumparat masina de noua,am inteles ca nu mai platesti noua taxa.sursa un bijnitar de masini cu,care am povestit acuma recent.
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:51   #5996
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

am sa ma mai interesez sa vad daca nu ewxista ceva portita sau..... nu stiu ceva sa scapam de aceasta aberatie in cazul revanzarii unui auto inmatriculat in tara inainte de 2007.ca doar nu vreau sa raman cu aceasi masina toata viata.
exceptand varianta ca la vanzare, auto sa ramana pe numele vechiului proprietar(singura posibilitate viabila si acceptabila)
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:52   #5997
Dementor

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 291
Default Re: Chat

Ce am zis eu se referea la masinile aduse de afara.Daca masina e cumparata din tara cred ca ai dreptate, nu se plateste.
Dementor is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:56   #5998
Flaviu-Daniel

Stage 5
 
Flaviu-Daniel's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 301
Member of:
[VW]
Default Re: Chat

Quote:
Originally Posted by cumtecaut View Post
imi cer scuze. sa nu cumva sa te simti ofensat sau jignit de formularea mea .se poate proba cred:mergi fara rovigneta cand nu este nici o duba prin preajma si astepti o amenda acasa.daca nu vine amenda inseamna ca sursa mea nu esta buna,daca vine inseamna ca am dreptate ))
bine o lasam asa cum ii...te intrebam deoarece am facut un drum pana in Floresti de vreo luna si de aia zicem unde ii mai exact...
Flaviu-Daniel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 10:56   #5999
cumtecaut

Stage 5
 
cumtecaut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 355
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Chat

pai eu cred ca indiferent daca masina e cumparata din tara sau de afara ar trebuii sa se aplice la fel legea avand in vedere ca ea a fost inmatriculata in tara.concluzie:
daca are 2 proprietari dupa 2007 pe carte nu se plateste ,indiferent de provenienta masinii atat timp cat ea a fost inmatriculata in tara.
daca cineva stie sigur de chestia asta sa ne lamureasca
cumtecaut is offline   Reply With Quote
Old 07-01-12, 11:22   #6000
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default Re: Chat

Deci sa inteleg ca pe raza judetului Cluj nu exista camere fixe pentru rovignete, decat pe pod la Polus, despre care nu stie nimeni daca e functionala/pt rovignete/falsa/pt monitorizare trafic? pe centura la Apahida, exista ceva camere?
__________________
dati-mi un ciocan sa-mi indrept comportamentul
If I'm going to Hell ... I'm going in an BMW
the joint makes me high, but BMW makes me fly
In a BMW, happiness isn't around the corner, happiness is in the corner.
Champion is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -