Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-09, 21:43   #31
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

aha... ok. Multumesc ca mi-ai zis
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 00:41   #32
Griffo

Stage 5
 
Griffo's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 865
Default Re: Scoala de drift

https://www.youtube.com/watch?v=aP5LZ...ery&movieId=33
Griffo is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 14:11   #33
hdo2gti

Stage 2
 
hdo2gti's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 55
Default Re: Scoala de drift

buna,imi dau si eu cu parerea si sper sa nu supar pe nimeni...
suntem multi pasionati de drift,dar cred ca nici unul din noi nu practica asa ceva(ca sport).Din pacate driftul pe langa pasiune si mult talent,inseamna BANI,si chiar nu stiu cati isi permit asta. si eu visez sa fac alunecari toata ziua si sa nu ma opresc doar pt alimentare si schimb de cauciucuri,dar nu imi permit.
timp de vreo patru ani am avut norocul sa pot schimba cauciucurile la trei luni(cand flendurau bucati de cauciuc din ele),sa merg la service la doua luni cu fila cec in alb,fara sa fiu intrebat de nimeni de ce si ce fac cu masina si va spun sincer nu stiu cati isi permit sa faca asta,mai ales ca nu ma jucam zilnic si nici din masina nu scoteam sufletul tot timpul...
deci,fara talent maxim si noroc nu gasesti sponsori,si pe cont propriu e imposibil,doar daca nu esti copilul lu vre-un hot de romania plin de banii.
oricum succes tuturor pasionatilor si la cat mai putine evenimente nedorite,nu uitati ca si marile talente au avut accidente ,deci noi nu suntem mai presus si oricui i se poate intampla. aveti grija...
hdo2gti is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 01:37   #34
taz.frkz

Stage 5
 
taz.frkz's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 692
Member of:
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
[FOTO]
Default Re: Scoala de drift

in romania exista asemenea circuit ca cel specificat mai sus ?
taz.frkz is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 10:40   #35
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

Nu cred...
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 14:52   #36
piTiCcu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 218
Default Re: Scoala de drift

este ungaria scoala de drift...
piTiCcu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 17:57   #37
D.KinG

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1
Default Re: Scoala de drift

Mda! salut! Drifturile sunt foarte usor de facut!!! nu faceti atata tam-tam ... cel care s-a jucat lfs cu volan a avut foarte mare dreptate ...i-ati jocu` i-ati volan si... let`s play!! eu fac drifturile ...dar nu in RO!!!...eu stau in germania.. si le fac pe pista...am un bmw m5... si eu m-am invartit de muuulte ori pana am reusit... cutia SMG ma ajuta ff muuult..de exemplu un drift se poate face in urm fel!!...fiti atenti... suntepti in treapta a-3-a cu 100 la ora..reduceti pana la 70-8m km reduceti in treapta a-2a si accelerati...din cauza cuplului si nm... ai masinii.... asta e cel mai usor mod..altul mult mai greu...cu frana de mana... inaintea virajului se trage frana de mana pana masina este aproape d-alatu`....... si atunci va asigurati ca masina este intr-oo treapta inferioara ...ex: 1-a sau a-2a... accelerati... si daca vedeti ca pierdeti masina si da sa se invarta spre interior..faceti balans din abreiaj... sa precizez nu va luat bmw.....si va ganditi ca daca aveti SMG va ies drifturile bmw-ul meu este modificat pana la 877 de cai putere! are tot schimbat... Turbina...este bi-turbo G-Power.... filtru de aer...evacuare..muulte piese schimbate...pt cei care nu au bani recomand un nissan 350 Z la mana a-2-a nu cu foarte multi km la bord!!! petru ca s-ar putea sa aveti marea surpriza atunci cand incercati sa faceti drift... posibil sa ramaneti fara ambreiaj!...cam atat de spus va salut drifterilor b-) bafta in continuare...si succes si cat mai multe drifturi reusite
D.KinG is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 18:36   #38
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Scoala de drift

Quote:
Originally Posted by D.KinG View Post
[...] din cauza cuplului si nm [...]
Care-i diferenţa între cuplu şi Nm, driftere ?
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 19:39   #39
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Scoala de drift

Quote:
Originally Posted by D.KinG View Post
pt cei care nu au bani recomand un nissan 350 Z la mana a-2-a nu cu foarte multi km la bord!!!

Si pentru cei care au ?
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 22:01   #40
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

Iui multe ai tu pe bmw-u ala m5. Pacat ca nu a auzit nimeni de ea si nici nu ne-o prezinti. Asa vorbesti de parca tu ai inventat driftu. iar de masina ta (ta in ghilimele ar trebui pus, pentru ca nu cred ca ai tu asemenea masina) nici nu mai am ce spune 800 si ceva de cp , regele driftului esti tu. Oricum de cand s-a facut acest topic si pana acum a evoluat mult Romania la acest capitol "drift". Sunt in arhiva 4tuning.ro cum sa faci drift daca chiar va intereseaza, tin sa va anunt ca nu sunt explicatii ca cel de mai sus cu cutie SMG. Parerea mea e ca se poate inchite topicul...
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 23:02   #41
d-shiznit

Stage 2
 
d-shiznit's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 45
Member of:
[VW]
Default Re: Scoala de drift

Quote:
Originally Posted by Trickz View Post
Man, un sfat, nu te lua in gura cu forumul, de multe ori vei afla ca tu nu aveai dreptate.

Acum ontopic: degeaba visezi la drift. Degeaba zici ca sfaturile lor nu te ajuta cand ei ti'au dat chiar cele mai pertinente sfaturi. Invata sa mergi cu masina intai in linie dreapta, invata motorul masinii si reactiile lui, invata cutia de viteze si cum iti raspunde ea tie, invata diferentele dintre cauciucuri, diferenta daca dai drift cu o masina de 70 de cai fata de una de 150, diferenta la drift dintre un turbo si un aspirat...
Apoi, dupa scoala de soferi, da o tura pe la o scoala de raliu (ex: scoala lui Titi Aur) pentru a invata derapajul (!?!) in siguranta. Daca te tine portofelul, poti merge pe un circuit dedicat pentru drift din strainatate, daca nu, poti exersa cand mai gasesti un poligon auto mai gol. Daca esti tupeist si putin nebun, du'te direct pe strada, da un drift in perete si badabing-badabum.

Nu exista scoala care sa te ia pe masinile lor, de la 13-14 ani, sa te invete si drift generalizat si sa te scoata si zeu al strazii dupa...

Daca nu ai ce face pana la carnet, ia la mana Initial D, Drift Bible, reluarile de la D1gp si filmuletele cu tengu.

Just my 2 cents. Nu o lua in nume de rau, toti, inclusiv eu, am incercat sa te ajutam.
Foarte adevarat
d-shiznit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -