Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-08, 12:02   #16
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

poate exista si altundeva, nu doar in bucuresti... o sa vad daca o sa mai scrie cineva... bafta la toate...
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 19-06-08, 23:53   #17
mmneg

Stage 5
 
mmneg's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 598
Member of:
[VW]
Default Re: Scoala de drift

in primul rand trebuie exercitiu de sofaj normal, pe mai multe masini, eventual niste cunostinte de fizica, pentru a iti educa felul in care simti o masina.
mmneg is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 20:18   #18
wtah_nissan

Stage 3
 
wtah_nissan's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 161
Default Re: Scoala de drift

https://video.google.com/videosearch?...e&sitesearch=# aici e linkul cu drift bible ...e f bun documentaru sunt convins ca o sa-ti ajute...si 2,in atra nu cred k mai este scoala,nici macar in bucuresti nu cred,n-am auzit nimic de la nimeni..iar pentru restu,lasati omul in pace,fiindca daca e aproape de a lua carnetul in curand sunt convins k a mai condua in viata lui si cu sofatul normal se descurca cat de cat..asta presupun eu ...asa mi s-ar parea normal ?
__________________
Y!M id: wtah04
wtah_nissan is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 12:40   #19
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

asa e cum zici...
dar sper sa gasesc si o scoala daca se poate... am auzit de scoala de pilotaj din Turda... poate gasesc si de drift
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 12:41   #20
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

ms pt link
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 00:23   #21
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Scoala de drift

Man, un sfat, nu te lua in gura cu forumul, de multe ori vei afla ca tu nu aveai dreptate.

Acum ontopic: degeaba visezi la drift. Degeaba zici ca sfaturile lor nu te ajuta cand ei ti'au dat chiar cele mai pertinente sfaturi. Invata sa mergi cu masina intai in linie dreapta, invata motorul masinii si reactiile lui, invata cutia de viteze si cum iti raspunde ea tie, invata diferentele dintre cauciucuri, diferenta daca dai drift cu o masina de 70 de cai fata de una de 150, diferenta la drift dintre un turbo si un aspirat...
Apoi, dupa scoala de soferi, da o tura pe la o scoala de raliu (ex: scoala lui Titi Aur) pentru a invata derapajul (!?!) in siguranta. Daca te tine portofelul, poti merge pe un circuit dedicat pentru drift din strainatate, daca nu, poti exersa cand mai gasesti un poligon auto mai gol. Daca esti tupeist si putin nebun, du'te direct pe strada, da un drift in perete si badabing-badabum.

Nu exista scoala care sa te ia pe masinile lor, de la 13-14 ani, sa te invete si drift generalizat si sa te scoata si zeu al strazii dupa...

Daca nu ai ce face pana la carnet, ia la mana Initial D, Drift Bible, reluarile de la D1gp si filmuletele cu tengu.

Just my 2 cents. Nu o lua in nume de rau, toti, inclusiv eu, am incercat sa te ajutam.
__________________
Retro? Yes plx.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 11:17   #22
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Scoala de drift

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Buna.. sunt nou paici... Sunt pasionat de drift... M-ar interesa daca este ceva scoala de drift... cam cat costa... si cum se face... (in romania)
astept raspuns si scuze ca am deschis un topic nou....
Driftul nu se invata la scoala :P
Acuma vorbind serios majoritatea dintre acei drifteri care ii vezi la showuri nu cred ca au fost la vreo scoala de drift.. au ajuns la nivelul respectiv bagand bani in masina personala pt ca sa se preteze la asaceva, bani pt intretinerea unei asemenea masini, bani de cauciucuri, si bani de CIRCUIT.. practice practice practice... si atat timp cat au fost dispusi sa cheltuiasca atati bani s-au si interesat de tehnici de drift au experimentat, etc
In Romania nu avem nici un circuit.. in adevaratul sens al cuvantului... iar tu te astepti la scoala de drift?... si spui ca bucurestiul ar fi prea departe pt tine.. in caz ca exista acolo..si spui ca esti pasionat de drift? unde e pasiunea?..
CONCLUZIE: asculta sfatul celor care iti spun cu prietenie sa inveti prima data sa conduci, sa stapanesti o masina.. dupa aceea daca iti permite bugetul si ai pasiune sa faci unele sacrificii pt acest sport.. GO FOR IT! O sa te privim cu respect!
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 23:39   #23
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Thumbs up Re: Scoala de drift

va multumesc tuturor... (mai ales ultimelor 2 posturi)
aveti mare dreptate... cu faza "ca bucurestiul e departe"... am zis doar asa... credeam ca o sa gasesc ceva si mai aproape... de scoala de pilotaj (titi aur) am auzit si eu, un prieten de al meu de aici a fost... o sa ascult sfaturile voastre... si sper sa ajung ceva va multumesc si daca mai aveti ceva sfaturi, ziceti ca va ascult cu mare placere
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 24-06-08, 12:05   #24
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

nu mai zice nimeni nimic?
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 05-08-08, 15:34   #25
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

UP!!!!
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 24-11-08, 09:00   #26
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Scoala de drift

Daca iti faci rost de o masina cu care poti driftui, sau oricine are o masina si vrea sa se dea pe circuit, poate sa mearga in Ungaria, la Mariapocs, unde s-a tinut KOE, sau la Tokol, langa Budapesta si pt suma de 12000forinti (aprox. 35euro) se poate da o zi intrega pe pista, sa invete sa piloteze, sau sa faca drifturi si in mod sigur gaseste acolo pe cineva in masura sa ii dea niste sfaturi sau indicatii.
Si eu zic sa nu va luati om pt ca nu are permis de conducere. La KOE a participat un pusti de 14 ani care nu a condus pe drumuri publice nici macar 1 metru si crede-ti-ma ca a mers la fel de bine ca multi alti drifteri........ Deci.....se poate.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 23:54   #27
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Scoala de drift

Daca tot e vorba de permis si alte alea,eu sunt de partea baiatului. De exemplu,un user de pe forum, autOcty,are 15 ani,si e campion national la raliu ! Pana acum a avut un Opel Kadett,acum are un Opel Corsa B. Deci...e clar ca baiatul stie ! Si e in aceeasi situatie...pasionat,priceput,nu merge pe drumuri publice,si totusi rupe traseul in 2 cand se duce acolo !
Deci eu zic ca se poate...
norbi_bidi : Gaseste-ti un ursulet sau ceva...o masina cu tractiune spate,si pentru inceput incearca sa faci cerculete. Fa-le din ce in ce mai largi,pana cand ajungi sa nu mai brachezi deloc rotile spre interior,decat spre exterior,sau sa le tii drepte,si sa te joci cu acceleratia. Alea deja nu o sa mai fie "burnout donuts",o sa fie...drift ! Eu cel putin asa consider. Ideea e sa ai o masina pe care sa o hingheresti cu nesimtire,si mult spatiu la dispozitie !



Aaaa...si cauciucuri
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 15:58   #28
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Scoala de drift

Quote:
Originally Posted by Xdriver View Post
Daca iti faci rost de o masina cu care poti driftui, sau oricine are o masina si vrea sa se dea pe circuit, poate sa mearga in Ungaria, la Mariapocs, unde s-a tinut KOE, sau la Tokol, langa Budapesta si pt suma de 12000forinti (aprox. 35euro) se poate da o zi intrega pe pista, sa invete sa piloteze, sau sa faca drifturi si in mod sigur gaseste acolo pe cineva in masura sa ii dea niste sfaturi sau indicatii.
Si eu zic sa nu va luati om pt ca nu are permis de conducere. La KOE a participat un pusti de 14 ani care nu a condus pe drumuri publice nici macar 1 metru si crede-ti-ma ca a mers la fel de bine ca multi alti drifteri........ Deci.....se poate.
in legatura cu asta... daca merg cu cineva acolo si platesc intrarea pot conduce eu masina chiar daca nu am permis, dar stiu conduce?
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 18:23   #29
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Scoala de drift

Pai bun,atunci invata bine sa conduci,si dupa aia sa vrei drift
Niciodata nu o sa faci drift daca nu stii sa conduci BINE !!!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 20:30   #30
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Scoala de drift

Ca sa poti sa te dai pe pista trebuie sa ai varsta minima 14 ani si acordul parintilor in scris.
catalanu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -