Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-13, 17:51   #1
XX LZO

Stage 1
 
Join Date: May 2013
Posts: 22
Default Intrebari proiect drift e30..

Am achizitionat recent un e30 coupe din `89, m-a interesat doar caroseria sa fi in stare buna. De asemenea am gasit un motor de M3 ( tot e30 ) cu 60 000 km la bord 3.2l cu 312 cp ( daca nu ma insel ).

As vrea sa o transform intr-o masina de drift si 402m dar fara sa ii modific interiorul ( la modul cu roll cage si astea ) vreau sa ma bucur de ea si seara prin oras cu prietenii sau lucuri de genu.

As vrea sa modific la ea urmatoarele :

- plansa de bord cu folie carbon
- ceasuri de M3 ( viteza, turatii, carburant .. )
- Ceasuri pe stalpul stanga ( cu ce imi recomandati a fi mai important maxim 3 ceasuri ) si ceas de turometru pana la 10-12k rpm pe consola centrala aproape de volan.
- recomandare cu cutie de viteza si montajul ei
- frana de mana hidraulica si modificare frana fata ( sport )
- suspensii sport pentru drift
- stabilizatoare
- montaj motor

Poate cineva sa imi dea cateva sfaturi la ce service ar fi ok sa fac aceste modificari si daca este cineva in masura sa imi spuna si niste preturi pentru aceste modificari ..

Alte sfaturi cu ce ar mai trebui modificat ??
XX LZO is offline   Reply With Quote
Old 27-06-13, 18:22   #2
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Intrebari proiect drift e30..

Ar mai trebui umblat putin si la bibilica, la idei pentru ca nu prea merge cum zici tu (iti zic din experienta proprie, la fel credeam)

1. Gandestete ca 402 nu e tot una cu driftul...deci ori vrei grip ori vrei drift.
2. Drift vrei la modul sa o dai noaptea prin parcari sau sa participi activ in campionat? Daca vrei 1 parte multe din cele spuse de tine nu isi au rostul...daca vrei in campionat afla ca trebuie rollcage obligatoriu si atuuuunci....
3. Sintagma "O vreau si pentru strada" pierde teren pe masura ce masina devine din ce in ce mai buna pe ce te hotarasti sa o faci.

Incepe sa lucrezi masina si ai sa vezi in timp cum sta treaba....

Succes!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 29-06-13, 23:09   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intrebari proiect drift e30..

1) motorul de 3.2 m3 e de E36 (pisicuță)
2) motor de pisică cu 60.000km īn bord, fie pisica m3, e poveste de adormit copiii.
3) turometrul pānă la 12k e degeaba. fără muulte mii de euro nu face motorul ăla nici mort peste 8500 rpm.
4) folia de carbon peste instrumentele de bord nu te ajută la absolut nimic. e chiar țigănie.
5) fără roll-cage nu participi īn nici un campionat. te dai numa īn parcare.
6) fără autoblocant abia cerculețe faci. nu se pune problema de drift


sunt mulți urși făcuți de drift, cu diverse motoare. ba v8 ba de m3 ba de m3 e46 , etc. trebuie doar să folosești funcția de search.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -