Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-11, 13:29   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Skyline pentru drift!

Din cauza unei accidentari sunt nevoit sa ma las de motociclism asa ca as vrea sa ma axez pe campionatul de drifting! Ca masina ma gandesc sa aleg un Nissan Skyline, Un Nissan 350Z sau un BMW M3, Nissan Silva sau Mustang, modificate pentru drift bine inteles, dat tot jos dupa ea sa fie cat mai usoara, praguri si spoilere, eleron, garda lasata si toate cele, dar intrebarea este care dintre masini sa le aleg si ce tip de cutie manuala sau automata? Banuiesc ca manuala dar nu prea am incercat sfera de drifting ca sa imi dau seama!

Last edited by DieselRider; 21-08-11 at 13:50.
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 13:05   #2
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Skyline pentru drift!

Daca chiar aveai de gand serios sa te apuci de drift te documentai cat de cat intai, pana sa intrebi banalitati..e forumul plin de informatii
Cat despre cutie, merge si manuala si automata iar masina cea mai buna e mustang dar important e sa fie diesel.

Last edited by bimmer3; 22-08-11 at 13:07.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 14:03   #3
Supra4ever

Stage 2
 
Supra4ever's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 50
Default Re: Skyline pentru drift!

What's wrong with you guys?

Automata la drift?
Supra4ever is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 15:31   #4
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Skyline pentru drift!

Nu praguri , spoilere , eleron , golita si garda lasata . Nu astea fac o masina de drift .
In general o masina de drift ok trebuia sa aiba o suspensie buna , directie modificata , dif blocat ( sau daca ai bani LSD ) , un motor care sa aiba cuplu pe o plaja de turatii cat mai mare , o repartitie corecta a greutatii ( deci faza cu "dam totu' jos din ea si ne dam , ca asa merge mai tare " nu e corecta ) . Si in niciun caz cutie automata .

Mergi la o etapa de drift si ia legatura cu baietii .
__________________
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster. - JC
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 22:02   #5
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Skyline pentru drift!

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
Daca chiar aveai de gand serios sa te apuci de drift te documentai cat de cat intai, pana sa intrebi banalitati..e forumul plin de informatii
Cat despre cutie, merge si manuala si automata iar masina cea mai buna e mustang dar important e sa fie diesel.


automata........cea mai buna e mustang........important e sa fie diesel ....bine ca nu ai inclus si vreun cdi,eventual un S-klasse,.......mai incearca si tu niste sfaturi care eventual sa functioneze in viata reala......nu orice are rezultatele scontate si aici mai intervine si subiectivitatea soferului,adica cu ce se intelege persoana respectiva,nu toata lumea e un tsuchiya si poate sa faca drift cu un 911 carrera....
__________________
I don't know about other drivers,but when I see flashing lights in my mirror I don't stop.....
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 00:37   #6
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Skyline pentru drift!

Am ramans la un Nissan Silva S15, cutie manuala, fabricata in 2000, voland stanga am gasit un sfarsit una cu volanul pe stanga toate erau numai de Anglia si o voi achizitiona in curand, urmand ca ulterior sa ii fac modificarile!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 24-08-11, 15:20   #7
Tony626

Stage 5
 
Tony626's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 423
Member of:
[Nissan]
[MERCEDES]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Skyline pentru drift!

Ai idee despre ce vorbesti.
Sau visezi inca?
Dute la o etapa de Drift,date macar o data cu o masina(roaga un pilot sa te duca -drift taxi-daca nu cunosti pe nici unul)si dupa aia gandestete ce ai de facut.Sa construesti o masina iti ia cel putin 1 an.Si pe urma trebe sa te obisnuesti cu masina ca esti cizma.
Si in cazul in care nu ai ce face cu bani poate in 4 luni reusesti sa o modifici.(La Gabi Onofrei ia trebuit 4 luni si vre-o 30 000 de euro) Uite pentru tine o informatie
cea mai frumoasa masina de strada si de Drift este de vanzare,suma-l pe Dragos stai de vorba cu el si daca ai si banii sigur o sa te si invete multe lucruri pe care altii ca mine nu a reusit sa le fure de la cei profi.
https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post4203450
O masina impecabila ,si cu foarte mult potential,mult sub pretul real,cred ca nici banii pe piesele montate ni si le scoate.dar asta e.
Decat sa ajunga masina la un jmeker pe strada mai bine sa ramana in campionat.
Tony626 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-11, 13:34   #8
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Skyline pentru drift!

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Am ramans la un Nissan Silva S15, cutie manuala, fabricata in 2000, voland stanga am gasit un sfarsit una cu volanul pe stanga toate erau numai de Anglia
Sa intelegem ca doar S15 "de Anglia" are volanul pe dreapta? Aici toata lumea avea impresia ca s-au fabricat numai cu volan pe dreapta..bine ca ne-ai luminat
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:43   #9
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Skyline pentru drift!

acum vreo 3 nopti,dupa 2 motoare schimbate si spre dimineata 3 sticle de vin,un amic de al meu,nu foarte treaz si destul de perturbat si oarecum jenat de faptul ca mecanica+modificarile nu se leaga de mana lui...scoate dupa un fum de tigare urmatoarea zicala.....nu tot ce zboara sau se taraseste face si drift....eu am ras vreo 15 min...insa sper sa nu se amplice si aici.......sfatul meu ar fi ca inainte de a ne avanta in achizitii oarecum pretentioase ar fi oarecum indicat zic sa ne dezvoltam niste aptitudini zic eu..........you know what they say,practice makes perfect
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 23:20   #10
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: Skyline pentru drift!

Salut.
Daca vrei sa te apuci de drift, incearca macar sa te documentezi despre acest sport.
Ca si masina, dupa parerea mea, Nissan 200SX aka S13 este o masina foarte bine echilibrata, si relativ mai ieftin de modificat fata de suratele ei, s14, respectiv s15. Pentru inceput, e de preferat sa incepi cu o masina mai putin scumpa, si la care gasesti piese usor, pt. ca , crede'ma, o sa ai nevoie de piese de schimb .
M-am referit pana acum la japoneze pt. faptul ca , am observat ca vrei o japoneza. O masina foarte ok pt. drift este si BMW E36, sau E30. Pt. E36 gasesti o gramada de piese, la fel si pt. E30. E30 e mult mai greu de modificat, fata de E36. Pretul pieselor la ambele este acceptabil, iar disponibilitatea foarte mare.
Dupa cum spunea si cineva mai sus, daca dispui de finante, S14-ul lui Dragos Stacescu din Iasi, este de vanzare. Este o masina exceptionala, poti sa gasesti filmulete pe net cu ea.

Multa bafta !
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo
AudioClass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -