Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-10, 10:39   #1
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default brosc de drift....drift kafer

buna ziua!
poate ca, inafara de mine, si altcineva si-a pus intrebarea daca poate transforma un kafer (vw broscuta) in masina de drift. pe net, respectiv gogu, nu am gasit mare lucru despre un asemenea proiect.
cred ca are puncte forte, ca stabilitatea,greutate mica (doar 800kg echipata), tractiunea spate, dar si puncte slabe: motor slab, dar care poate fi usor schimbat cu unul de generatie noua, de exemplu motorul de audi b 4 cod ada 112 cp merge bolt on pe cutia de brosc, sigur exista motoare si mai puternice care merg puse, distanta mica intre puntea spate si fata.
__________________
just_doctor
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 21:20   #2
skyZZo

Stage 5
 
skyZZo's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,043
Member of:
[4Rally]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: brosc de drift....drift kafer

Quote:
Originally Posted by albert_md2004 View Post
buna ziua!
poate ca, inafara de mine, si altcineva si-a pus intrebarea daca poate transforma un kafer (vw broscuta) in masina de drift. pe net, respectiv gogu, nu am gasit mare lucru despre un asemenea proiect.
cred ca are puncte forte, ca stabilitatea,greutate mica (doar 800kg echipata), tractiunea spate, dar si puncte slabe: motor slab, dar care poate fi usor schimbat cu unul de generatie noua, de exemplu motorul de audi b 4 cod ada 112 cp merge bolt on pe cutia de brosc, sigur exista motoare si mai puternice care merg puse, distanta mica intre puntea spate si fata.
E o singura problema
Motorul...e amplasat cam unde nu trebuie
Dupa ce intri in slide o sa faci spin intrucat apare efectul de pendula(sau pendul...habar nu am cum e corect)...greutatea fiind pe puntea spate iar rotile fata pierzand aderenta..

Pentru drift ai nevoie de masini cu greutatea repartizata uniform pe ambele punti

Bine..asta la nivel teoretic :P

Sper ca mam exprimat corect si ai inteles unde bat
__________________
skyZZo is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 08:51   #3
kkk

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 54
Default Re: brosc de drift....drift kafer

Quote:
Originally Posted by skyZZo View Post
E o singura problema
Motorul...e amplasat cam unde nu trebuie
Dupa ce intri in slide o sa faci spin intrucat apare efectul de pendula(sau pendul...habar nu am cum e corect)...greutatea fiind pe puntea spate iar rotile fata pierzand aderenta..

Pentru drift ai nevoie de masini cu greutatea repartizata uniform pe ambele punti

Bine..asta la nivel teoretic :P

Sper ca mam exprimat corect si ai inteles unde bat
Exact..nu faci treaba cu motor pe spate, in plus mai ai 1000 de dezvantaje din care cele mai importante ar fi:
nu este stabila (ecartament mic)
trebuie modificata in totalitate, cutia n-ar rezista la un motor mai puternic si la solicitarile pt drift
articulatia invechita
lipsa de piese pt upgrade

pe scurt, total nepotrivita la drift.
kkk is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 11:49   #4
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: brosc de drift....drift kafer



albert, n`am mai vb de ceva vreme ) ...mare branza n`ar fi, e corect faptul ca intervine efectul de pendul, da` poti lua asta ca pe un aspect pozitiv odata ce inveti sa faci treaba...pt ecartament exista distantiere si jante pe 8,5J + iar pt motor...Porsche is your friend...nu`ti mai ramane decat sa maresti unghiul de bracare al rotilor din fata, si niste ramforsari ale caroseriei...aia e...
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 18:27   #5
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default Re: brosc de drift....drift kafer

tipul din clipul tau horica e fost pilot de incercare pt pors, iar broscul lui are toata mecanica din curtea lui ferdie.
in alta ordine de idei, nu doar pt motor, ci si semipuntile spate cu disc de 944 merg aproape bolt on pe brosc. pt fata se poate doar ca in link-ul alaturat....

http://www.bugbrakes.com/944.htm
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 20:06   #6
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default Re: brosc de drift....drift kafer

"chefarul" chiar asa cu articulatia invechita e f stabil,ferdie stia el ce stia, piese pt upgrade gasesti o groaza,si daca nu gasesti ceva dedicat poti oricand adapta, dar nu pt drift, ci mai mult pt liniute....

horica...acelasi nene....

https://www.youtube.com/watch?v=FXLxYQxci7k

daca ai bani si flex bun poti pune asa motorul.....

https://www.youtube.com/watch?v=jKqAw...eature=related

daca ai si mai multi bani, dar din nou, nu pt drift....

http://en.kendincos.net/video-hfprlt...-500-bhp-.html

Last edited by albert_md2004; 09-07-10 at 20:22.
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-10, 19:13   #7
mariusKNS

Stage 5
 
mariusKNS's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 448
Member of:
[Moderators]
Smile Re: brosc de drift....drift kafer

cred ca se poate face drift cu orice masina cu tractiune spate dar depinde doar de modificari si de bugetul de care dispui,daca vrei doar o mashina de drift gasesti solutii mai ieftine, dar daca vrei neaparat brosc deasta indeplineste ti dorintza.
__________________
Drift promoter.Kns Drift Experience Drift School
Marius KNS- 0723 28 67 28
mariusKNS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -