Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-09, 10:09   #1
sunblease7

Stage 5
 
sunblease7's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 336
Member of:
[Super Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
[Colectionar Machete]
Default Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Asteptarea a luat sfarsit! Daca credeai ca mai ai de asteptat mult si bine pana la lectia urmatoare de drift, afla ca te-ai inselat: Prima serie a celui mai asteptat serial al anului continua astazi cu Episodul 2!


In lectia de astazi vei invata tot ce trebuie sa stii despre schimbul de mase, exercitii si multe alte trucuri menite sa te aduca cu un pas mai aproape de lumea driftului. Asadar, prindeti centurile la loc, dati din nou sonorul la maxim si ... sa iasa fum din nou!






Pentru cine a ratat primul episod, aici e:



Last edited by sunblease7; 07-12-09 at 11:01.
sunblease7 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 11:26   #2
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Mda. Nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales din randul drifterilor avand in vedere ca abia am debutat in dorinta de a le ingrosa randurile. Dar vin cu un sfat: poate dati mai multe explicatii cu privire la manevrele care trebuie facute...din imagini totul pare usor, din masina va spun din proprie experienta ca e foarte greu...eu de exemplu abia mi-am instalat pe Silvia frana de mana hidraulica si sincer nu stiu cu ce se mananca, si nici nu mi-e rusine sa recunosc...

Am vazut ca in episodul viitor se anunta detalii legate de folosirea franei de mana pentru punerea masinii de-a latu', sper sa existe ceva amanunte legate de sincronizarea comenzilor soferului...

Nu strig in disperare dupa ajutor, doar ca majoritatea dintre voi, drifterii, sunteti in Bucuresti si cand vorbiti despre notiunile astea aveti un "limbaj" comun, unele chestii sunt deja trecute in categoria "banale", in timp ce pentru cei ca mine, care nici nu au experienta, nici nu au cu cine sa se consulte decat la telefon, e destul de greu sa prinda smecheriile acestui sport.

Numai bine si nu o luati ca pe o ofensa, ci ca pe o rugaminte/sfat: mai multe explicatii!

Va multumesc,
Dragos
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 11:33   #3
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Mda. Nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales din randul drifterilor avand in vedere ca abia am debutat in dorinta de a le ingrosa randurile. Dar vin cu un sfat: poate dati mai multe explicatii cu privire la manevrele care trebuie facute...din imagini totul pare usor, din masina va spun din proprie experienta ca e foarte greu...eu de exemplu abia mi-am instalat pe Silvia frana de mana hidraulica si sincer nu stiu cu ce se mananca, si nici nu mi-e rusine sa recunosc...

Am vazut ca in episodul viitor se anunta detalii legate de folosirea franei de mana pentru punerea masinii de-a latu', sper sa existe ceva amanunte legate de sincronizarea comenzilor soferului...

Nu strig in disperare dupa ajutor, doar ca majoritatea dintre voi, drifterii, sunteti in Bucuresti si cand vorbiti despre notiunile astea aveti un "limbaj" comun, unele chestii sunt deja trecute in categoria "banale", in timp ce pentru cei ca mine, care nici nu au experienta, nici nu au cu cine sa se consulte decat la telefon, e destul de greu sa prinda smecheriile acestui sport.

Numai bine si nu o luati ca pe o ofensa, ci ca pe o rugaminte/sfat: mai multe explicatii!

Va multumesc,
Dragos
Multumim pentru mesaj
De ce am lua chestia asta ca pe o ofensa ?
E normal sa ne spuneti ce ati vrea sa vedeti, iar noi vom incerca sa facem chestia asta,mai ales ca ce ai spus tu,are logica si ai dreptate.
Doar ca nici noi nu stiam cum si ce sa facem,dar acum,dupa ce-am facut astea,in urma feedbackului,o sa incercam sa intram mai mult in detalii,in interviuri
multumim ptr feedback.
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 13:57   #4
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Drift Bible...Slow motion movement...led de frana pe bara fata,detalii mai multe...nu stiu cat de mult ajutor pot fi filmele astea pentru cineva care vrea sa invete drift...incercati sa le faceti ceva mai in gen Nomura Ken learn to drift,sau Drift Bible
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 14:22   #5
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Drift Bible...Slow motion movement...led de frana pe bara fata,detalii mai multe...nu stiu cat de mult ajutor pot fi filmele astea pentru cineva care vrea sa invete drift...incercati sa le faceti ceva mai in gen Nomura Ken learn to drift,sau Drift Bible
Da, am vazut si imi pare rau, dar alea cu drift bible numai pentru incepatori nu sunt...aaaa, shi-shi-ma-te, oooo, brake!...dorifto!!!...si toate astea se petrec numai de la 100-110kmh in sus...sorry, dar Dragos zice pas!...ceva la viteza mai mica nu aveti?
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 15:16   #6
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Salutari baieti! Felicitari pentru initiativa!
Stiti cumva deja daca scoala va fi in bucuresti?
Bafta multa in ceea ce faceti!


Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Da, am vazut si imi pare rau, dar alea cu drift bible numai pentru incepatori nu sunt...aaaa, shi-shi-ma-te, oooo, brake!...dorifto!!!...si toate astea se petrec numai de la 100-110kmh in sus...sorry, dar Dragos zice pas!...ceva la viteza mai mica nu aveti?
Uite cam ce vrei tu, ceva ce te-ar putea lamuri (in teorie) cum sta treaba:
Basic drift lesson 1 si dupa aia pui 2,3,4 etc
https://www.youtube.com/watch?v=Vy7zANjiJJw

Acum daca imi permiti un sfat..nu de la un drifter, de la unul care este teorie pana peste urechi iar la practica e usor capcana.
E mai bine sa incerci sa gasesti un loc de antrenament si sa faci experimente acolo decat sa cauti explicatii in diverse locuri.
Sa-ti spun ceva tragicomic..eu am studiat fenomenul multe luni, sute de ore, am avut privilegiul sa stau de vorba si cu Sorin de cateva ori; intre timp mi-am facut si o masina competitiva pentru drifting..apoi..surpriza..m-am urcat la volan si am constatat cu imensa stupoare ca in spatele covrigului se schimba radical datele problemei.
As fi preferat, in tot timpul asta, sa am un loc unde sa ma antrenez cu 325-ul obosit pe care-l controlam binisor decat sa fiu `full de cunostinte teoretice` si cu masina `buna` pe care n-o pot controla ( e adevarat c-o iubesc dar in cea mai mare parte a timpului doar ma uit la ea din motive evidente)
Concluzia ar fi: daca ai unde, da-i bice si ai sa vezi ca experienta bate teoria.
Bafta.
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 16:58   #7
mariusKNS

Stage 5
 
mariusKNS's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 448
Member of:
[Moderators]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

salutare !!! ma bucur sa vad atat de mult interes pentru drift ,ca un sfat pentru cei care chiar iubesc acest sport k si mine si doresc sa il practice,,fiti la zi cu teoria este un lucru bun si nu va grabiti ,avem timp si pentru practica ,pentru cei care doriti sa incepeti singuri ;incepeti cu chestii de baza cercuri si foarte mult calm ,nu riscati sa distrugeti masina. Mai multe detalii despre scoala nu stiu nici eu dar vom afala in curand.
__________________
Drift promoter.Kns Drift Experience Drift School
Marius KNS- 0723 28 67 28
mariusKNS is offline   Reply With Quote
Old 07-12-09, 21:08   #8
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Razvan_DOI, ai dat un link in care se vorbeste japoneza, daca de acolo ai invatat tu teorie probabil daia nu te prea sincronizezi cu covrigul

















































Glumesc desigur.Sunt mai cu umorul asa eu
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 11:02   #9
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Quote:
Originally Posted by tarnafes View Post
Razvan_DOI, ai dat un link in care se vorbeste japoneza, daca de acolo ai invatat tu teorie probabil daia nu te prea sincronizezi cu covrigul
Glumesc desigur.Sunt mai cu umorul asa eu

Merci ca mi-ai explicat de ce nu ma sincronizez cu covrigul maestre Kawabata...m-am prins ca glumesti, adevarul e ca practica ne omoara..

Am citit tot ce se poate citi pe net, link-ul l-am pus pentru ca baiatul care a postat mai sus vroia ceva `basic` si este filmat din masina explicit..adica poti vedea tot ce face omul in masina..(in ultima jumatate a fiecarui episod)

bafta multa cu masina, e superba.

Last edited by Razvan_DOI; 08-12-09 at 11:06.
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 22:56   #10
tarnafes

Stage 5
 
tarnafes's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,049
Member of:
[Nissan]
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Multumesc Razvan

Desigur inainte de filmari masinile trebuiau incalzite cum se cuvine, am profitat de circuit si neam dat putin...cugetat ca daca ieseam in decor ne luam bataie grava

https://www.youtube.com/watch?v=F1dgyc0tEIE

https://www.youtube.com/watch?v=V1Hg_a-_DV4
tarnafes is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 09:41   #11
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

Ai progresat fata de ultima oara cand te-am vazut..felicitari
Pacat ca nu ne lasa si pe noi pe amkart..
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 19:20   #12
NitrosOxide

Stage 2
 
NitrosOxide's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 39
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

imi cer scuze ca deranjez, vreau sa stiu cum se numeste melodia din episodul 2, si in rest toate felicitarile, aici trebuie atentie si trebuie sa iti placa sa faci asa ceva, numai ca trebuie cat de cat o masina pregatita de asa ceva si desigur garantat sa fie cu tractiune spate, bafta tuturor.

Dati-mi si mie un semn daca stie cineva de aceea melodie. VA ROG!
NitrosOxide is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 15:20   #13
tudorcluj

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 218
Default Re: Aventura continua: Scoala de Drift - Seria I, Episodul 2

cum zicea si dragos1989 cred ca ceva simplu ar fi sa se puna cate un bec/led in fata care sa fie legat la frana ... si eventual unul pt frana de mana ca sa intelegi mai bine miscarile, momentul in care sa faci acele miscari. in rest f frumos , eu unul ma bucur ca mai putem vedea si altceva in afara de fotbal si alte chesti, si ca vreti sa ii ajutati si pe altii in acest sport, tot respectul! succes in realizari pe plan international pt toti !
tudorcluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -