Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-07, 09:08   #16
Tim
FOTO Member

Stage 5
 
Tim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 653
Member of:
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Quote:
Medicul Lunguleac tocmai isi invinsese cancerul
Autor: Ada GRAJDEANU

Sotia fostului director al Spitalului "Socola", Anca Lunguleac, nu si-a mai revenit din coma, decedind ieri la spital. Sotii Lunguleac aveau doi copii: unul student la medicina, celalalt in clasa a VI-a. Politia are noi amanunte despre tragedie. S-a stabilit ca masina familiei Lunguleac stationa linga axul drumului, nu se stie daca semnalizind stinga sau nu.

Soc si durere in familia fostului director al Spitalului "Socola". La aproximativ 12 ore de la moartea lui Florin Lunguleac (50 de ani) in tragicul accident de alaltaieri, sotia acestuia a decedat ieri-dimineata la Spitalul "Sf. Spiridon". Potrivit reprezentantilor unitatii medicale, Anca Lunguleac (47 de ani), pasager pe scaunele din spate ale masinii, a fost transportata de la locul accidentului in coma profunda. "Pacienta prezenta leziuni grave la nivelul tuturor organelor si se afla in coma profunda. Aceasta nici nu putea respira normal din cauza contuziilor pulmonare. A fost conectata la aparte si in scurt timp a fost supusa unei interventii chirurgicale. In ciuda eforturilor echipei de medici, pacienta nu a supravietuit, decesul fiind constatat la ora 4:30 dimineata", a declarat dr. Diana Cimpoiesu, medic coordonator in cadrul Spitalului "Sf. Spiridon".
Luni dupa-amiaza, in jurul orei 15:40, sotii Lunguleac plecasera din Iasi si se aflau aproape de Podu Iloaiei, intentionind, se pare, sa ajunga la parintii lui. Dupa Letcani, in dreptul localitatii Dumesti, autoturismul acestora, un Opel Vectra, a fost lovit din spate de o Dacia-papuc, condusa de Dan Danaila (26 de ani), agent de vinzari din Tecuci. Potrivit politistilor, masina condusa de directorul Lunguleac era oprita pe sosea, linga ax, si urma sa vireze spre stinga, pe un drum lateral. "Din cauza neatentiei, conducatorul autoutilitarei Dacia a acrosat autoturismul Opel Vectra care se afla oprit in fata sa pentru a efectua un viraj la stinga", a explicat inspectorul Marius Miron, purtator de cuvint al Inspectoratului de Politie Judetean Iasi. In urma impactului deosebit de puternic, masina condusa de dr. Lunguleac a fost proiectata pe contrasens, unde a fost izbita din nou, in partea din dreapta spate, de o autotutilitara Ford Tranzit, condusa de Antonel Liviu Colta (20 de ani), apoi a ricosat in afara partii carosabile. Politistii au intocmit dosar penal pe numele lui Danaila, de pe Dacia-papuc, care este cercetat pentru "ucidere din culpa". Potrivit Codului Penal, soferul risca pina la cinci ani de inchisoare, pedeapsa la care se poate adauga un spor de inca trei ani, pentru ca accidentul s-a soldat cu decesul a doua persoane. De mentionat ca ambii pasageri din Opel purtau centurile de siguranta. Care insa nu le-au fost de folos, avind in vedere ca impacturile au fost din spate.

"Era un profesionist desavirsit"

De ieri, numele lui Florin Lunguleac a intrat in istoria Spitalului de Psihiatrie "Socola", al carui manager era. "Scaunul acesta parca ar fi blestemat. Nici bine nu s-a stins din viata colegul nostru prof. Petru Boisteanu, pentru ca acum sa fim iar in doliu", si-a exprimat regretul prof. Vasile Chirita, actualul director medical al Spitalului de Psihiatrie "Socola". Florin Lunguleac si-a inceput cariera ca medic generalist in judetul Vaslui. "Ne cunoastem inca din scoala. Dupa ce am terminat UMF, amindoi am lucrat o perioada ca medici generalisti in judetul Vaslui. Dupa ceva timp, Florin a ajuns sa ocupe functia de director al Spitalului din localitatea Bacesti. Ulterior, s-a transferat ca medic epidemiolog in cadrul fostei structuri Sanepid. Si acolo am fost colegi. Pentru ca apoi, in 1999, la infiintarea Casei Judetene de Asigurari de Sanatate, sa ocupe prin concurs functia de director contractari", si-a amintit dr. Dana Scumpu, medic-sef in cadrul CJAS Iasi si buna prietena de familie. Odata intrat pe un post de conducere, dr. Lunguleac si-a cistigat respectul de adevarat profesionist in lumea medicala. "Am colaborat cu dr. Lunguleac mai bine de un an. Era un profesionist desavirsit, care a contribuit la crearea sistemului de asigurari de sanatate. Acesta a ocupat functia de director contractari inca de la infiintarea Casei de Asigurari. Avea calitati de manager din acest motiv l-am si sfatuit sa candideze pentru functia de director la Socola. Este o mare pierdere", a precizat dr. Iulian Serban, presedintele CJAS Iasi.

"Va fi greu pentru cei doi baieti"

Anul trecut, acesta a facut un alt pas decisiv in cariera sa, acceptind functia de director interimar si apoi manager cu acte in regula al Spitalului de Psihiatrie "Socola". "Eu l-am cunoscut mai mult in calitate de manager. Avea foarte multe proiecte pentru aceasta institutie sanitara. Numai pentru anul in curs, acesta a obtinut citeva zeci de miliarde pentru reabilitarea unor pavilioane din spital pe baza proiectelor depuse la Ministerul Sanatatii. Isi dorea, mai presus de orice, sa readuca stralucirea de altadata Spitalului Socola, sa il transforme intr-un adevarat centru de excelenta", a detaliat deputatul Petru Movila, presedinte al Comisiei pentru Sanatate din cadrul Camerei Deputatilor. Pe linga calitatile sale profesionale, prietenii il descriu ca fiind un om extraordinar. "A fost un prieten adevarat, inainte de toate. O persoana rara, cu multa initiativa, pentru care banii nu contau. Un om care nu a apartinut nici unei caste, nici unui grup de interese", l-a caracterziat Corneliu Dobre, medic in cadrul Clinicii de Dermatologie a Spitalului "Sf. Spiridon" si prieten apropiat. De asemenea, prietenii au vorbit si despre cit de mult conta familia in viata doctorului Lunguleac. "A fost un tata si un sot deosebit. Va fi greu pentru cei doi baieti, Tibi, student la medicina, si Otto (n.r. - elev in clasa a VI-a). Intotdeauna familia a ocupat un loc deosebit in inima lui Florin", a mai spus dr. Scumpu. De altfel, ca o ironie a sortii, dr. Florin Lunguleac abia iesise victorios in lupta cu moartea, dupa ce fusese diagnosticat ca suferind de cancer. "A luptat mult cu boala, iar sotia i-a fost alaturi. Acum un an, medicii i-au spus ca a invins boala. Pacat ca s-au pierdut. Sotii Lunguleac aveau un rost in viata. Nu am cuvinte sa imi exprim durerea", a incheiat dr. Dana Scumpu. Potrivit apropiatilor, Florin Lunguleac fusese diagnosticat cu cancer la colon. Inmormintarea va avea loc joi, ora 13, la Cimitirul "Sf. Vasile", in capela caruia trupurile lor au fost depuse.
Sursa: www.ziaruldeiasi.ro
Tim is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 23:14   #17
Kallissto

Stage 3
 
Kallissto's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 92
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Accident azi...tot la Ciric,soferul unui taxi si pasagera din dreapta,Vanda Condurache,directorul de programe TVR IASI,au murit innecati dupa ce masina in care se aflau a derapat intr-o curba ...pe drumul inspre aeroport.Se pare ca soferul era de fapt un mecanic care a vrut sa castige some extra cash...si a preluat comanda,iar masina cu pricina cika nici autorizatie nu avea.....
__________________
Pasiunea nu cunoaste limite Old School Motorsport !
Kallissto is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 23:53   #18
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Un inconstient, pacat de femeie ca era om bun.
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 13:32   #19
acid

Stage 3
 
acid's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 106
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

asha ca mergeti pe jos ca-i sanatos
acid is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 13:57   #20
vLLLad
Seat Driver

Stage 5
 
vLLLad's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 910
Member of:
[SEAT]
[VW]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

nu am vazut sa se vb despre accidentul de pe independentei UMF. am eu niste filmulete
Attached Files
File Type: avi MOV00001.avi (7.01 MB, 354 views)
File Type: avi MOV00002.avi (824.6 KB, 115 views)
File Type: avi MOV00003.avi (8.52 MB, 132 views)
vLLLad is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 14:19   #21
ktalyn
VW Driver

Stage 5
 
ktalyn's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 372
Member of:
[VW]
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Am zarit...ieri masina unui vecin de pe la mine din cartier...saracul audi a avut un piq de suferit:
Attachment 273862
Attachment 273863
Attachment 273864
Attachment 273865

Last edited by ktalyn; 03-06-09 at 08:15.
ktalyn is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 15:55   #22
slip
BMW Driver

Stage 5
 
slip's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,170
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

detalii? ceva? nimic? doar poze?
poze cu masini bushite am si eu o mie.. da nu am c face cu ele
dak ai detalii despre accident..ceva..orice.. kiar si intrebari.. poate stie careva..atunci zi aici..
dak nu.. n-are rost..

cine stie ce e cu masina aia..
__________________
Old School MotorSport IASI !!
Pasiunea nu cunoaste limite !!
slip is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 16:15   #23
ktalyn
VW Driver

Stage 5
 
ktalyn's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 372
Member of:
[VW]
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

pey frate yo abia aseara am vazut masina.. si stiu ca e a unui omuletz de acolo din cartier.. detalii nush daca pot sa aflu ca omuletzul nu prea e pe aksa...daca stie cineva ceva cum sa intamplat!! astept si yo detalii oriqum imi pare rau de masina..
__________________
I'm not speeding, i'm driving with style!
ktalyn is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 01:20   #24
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

ieri seara a murit vicepresedintele clubului de motociclisti din iasi Fleica Pavel Ovidiu.avea un suzuky de 1000 cm3 si 180 cai.cum mergi din podu de fier spre partia de ski a intrat intr-o vaca cu 150 km\h.
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 01:37   #25
slip
BMW Driver

Stage 5
 
slip's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,170
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

da..stim...inca de cand s-a petrecut... dar neavand poze...am zis k nu mai scriem nimic..
totusi am fost in seara asta... in fundatie..cu gandul sa bem o cafea.. si era plin de prieteni de-ai lui.. sau simpatizanti.. care sunt legati si de mine.. si m-a intristat foarte tare decesul.. nu stiu de ce.. pt k nu ma cunosteam cu el.. dar totusi din vedere si din auzite...am vz k era un "om" cu altii... si..sincer sa fiu imi pare tare rau k a plecat dintre noi atat de devreme..27 de ani am inteles k avea..
nu merita asa de tanar sa plece... si nu stiu cum se face k se duc doar cei mai buni si mai iubiti... am vazut cat de iubit era.. dupa nr incredibil de oameni..care au aprins cate o lumanare in fundatie pentru el..

Dumnezeu sa-l odihneasca.. !!! iar nenorocitii care l-au lasat acolo sa zaca...ar trebui sa li se dea foc..

cu pareri de rau...slip..
slip is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 01:38   #26
Sleepy_85

Stage 5
 
Sleepy_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 596
Member of:
[Virtual Tuning 3D]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Sa se odihneasca in pace imi pare rau sa aud iar vesti asa de triste, vad ca de cand a inceput anu numai de decese aud , ceea ce a patit la spital mi s-a parut o bataie de joc, ar trebui sa fie sanctionati dupa cum au actionat,sunt niste neispraviti
Sleepy_85 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 09:51   #27
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

Daca va uitatzi aici

https://forum.4tuning.ro/36-iasi/42548-decese.html
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 31-05-07, 13:05   #28
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

mai multe detalii aici
http://forum.motorist.ro/viewtopic.php?t=1073
R.I.P.
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-07, 13:22   #29
acid

Stage 3
 
acid's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 106
Default Re: Accidente rutiere..in IASI

la jumatatea distantei dintre bularga si sindicate.. este un liceu... si o trecere de pietoni.. cand am ajuns era aglomeratie mare... o geanta sarita la cativa metri de trecere.. si o rigla din aia cu alb si negru... pusa de-alungul strazii. cam atat.
acid is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:57   #30
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Exclamation Re: Accidente rutiere..in IASI

de prin cug opelu.saracu'.praf l-o facut.si imi placeau la nebunie stopurile lui.ma intreb unde il ducea.la service sau la dezmembrari
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imag000.jpg
Views:	412
Size:	274.4 KB
ID:	285069  
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -