Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-09, 00:09   #151
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

mai mult de atat nu pot zice ....



Quote:
Originally Posted by EPoX
Quote:
Peste 500 de oameni la inmormantarea lui Florin Paslaru (Galerie FOTO+VIDEO)



Aproximativ 100 de masini si 500 de oameni au fost in cortegiul funerar care l-a insotit pe ultimul drum pe Florin Paslaru. PFV, cum era cunoscut de prieteni dupa numarul de inmatriculare a masinii, a fost insotit pe ultimul drum de rude si de prietenii sai. Inmormantarea a inceput la ora 12:00 la casa parinteasca a lui Florin, de pe strada Dragos Voda si a continuat cu slujba religioasa de la biserica Sfantu Gheorghe.






https://www.youtube.com/watch?v=0BjtaeqS9zo

(urmariti cu antentie de la 00.40 ...)

lujba a fost oficiata de un sobor de preoti condus de protopopul Pavel Postolache si preotul paroh Dumitru Cristea. Lacrimile si durerea familiei la iesirea sicriului din biserica au fost intregite de motoarele masinilor si a motocicletelor. Zgomotul de motoare ambalate la maxim au fost un ultim omagiu adus lui Florin, el fiind un impatimit al motoarelor si masinilor. Sicriul a fost purtat pe brate de prieteni buni



http://www.newspascani.com/images/st...laru/site5.jpg

http://www.newspascani.com/images/st...laru/site6.jpg

La inmormantare au fost prezenti si trei consilieri locali: Eduard Dumea, Bogdan Alexa si medicul Diana Axinte. Cortegiul funerar a strabatut centrul orasului, blocand circulatia pe sensul de mers. Aleea cimitirului de la intrare pana la locul de veci a fost strajuita de-o parte si de alta de coroane de flori.

Ceremonia de inmormantare a durat 3 ore si jumatate si a fost una impresionanta .




Quote:
Originally Posted by EPoX
Quote:
Tanarul Florin Paslaru a fost condus pe ultimul drum de rude si prieteni

« Ne pare nespuns de rau dupa acest suflet nobil. Florin, nu te vom uita niciodata! Dumnezeu sa-l ierte! », au zis prietenii acestuia
Mai mult de 200 de persoane l-au condus pe ultimul drum pe tanarul Florin Valentin Paslaru. Trupul neinsufletit al tanarului Florin Paslaru a fost expus acasa, pe strada Fantanele, unde sute de tineri au venit si si-au cerut in mod simbolic iertare de la un bun prieten. Multi dintre acestia au stat mai multe nopti la priveghi. Astazi, in jurul orei 12.00, cei trei preoti, in frunte cu parintele protopop Pavel Postolachi, au sustinut o mica cuvantare religioasa, apoi trupul neinsufletit a fost dus la biserica "Sf. Gheorghe„ din cartierul Fantanele pentru o slujba religioasa de pomenire. La iesirea din curtea casei, Florin Valentin Paslaru a fost intampinat de zeci, poate sute de prieteni veniti din toate colturile tarii, care au tinut sa-si prezinte condoleantele prin prezenta lor la inmormantarea fostului bun prieten. Este cunoscut faptul ca Florin avea o pasiune deosebita pentru masinile tip sport, prietenii acestuia auducandu-i un ultim salut prin turarea motoarelor la maxim de la zecile de masini parcate in fata cortegiului funerar.

Sicriul cu trupul neinsufletit al lui Florin Valentin Paslaru a fost transportat pe ultimul drum de mai multi prieteni. Pe tot drumul, cortegiul funerar a fost insotit de zeci de autoturisme de la care din cand in cand se putea auzi turatia motoarelor si sunetul claxoanelor. La biserica „Sf. Gheorghe”, cei trei preoti au tinut o slujba extraordinar de frumoasa. In biserica, la capul celui ce nu mai este printre noi a stat in permanenta prietena acestuia, parintii si bunicii lui. Parintele Pavel Postolachi a vorbit la superlativ de Florin Paslaru, spunand: ”Astazi conducem pe ultimul drum un bun crestin, un tanar care mereu a fost alaturi de Biserica. Noi, cu totii, am pierdut un fiu”. Parintele paroh Dumitru Cristea a trecut in revista unele momente din viata lui Florin. „Sunt profund indurerat. Cuvintele nu imi sunt de nici un ajutor in a-mi exprima durerea pe care o simt in acest moment, am pierdut un fiu. Florin Valentin Paslaru a fost o persoana care ne iubea si ne respecta. Ne sunt sufletele impietrite de durere la aflarea vestii disparitiei premature a lui Florin. Imi aduc aminte ca in urma cu ceva ani am mers impreuna intr-un pelerinaj la Mormantul Sfant de la Ierusalim. Am vazut acolo cum Florin a cazut in genunchi si a inceput sa planga langa mormantul Domnului nostru Iisus Hristos. Florin venea la Sfanta Biserica ori de cate ori putea, dar atunci cand venea, venea cu toata dragostea. Era o placere pentru noi cand se afla printre noi. Impreuna cu toti enoriasii si cu toti credinciosii care l-au cunoscut si l-au pretuit, inaltam spre Dumnezeu o rugaciune fierbinte zicand: Sa se odihneasca in pace! Prin mila lui Dumnezeu. Amin”, a mai spus parintele Dumitru Cristea, cel care i-a fost si duhovnic. Slujba tinuta de cei trei preoti a durat mai bine de doua ore.


https://www.youtube.com/watch?v=tHpnV9St6rs

Ulterior, cortegiul funerar, insotit de peste 200 de oamenii (rude, vecini si prieteni), s-a deplasat de la Biserica „Sf. Gheorghe” la cimitir, prin centrul municipiului, unde sute de oameni s-au oprit si au privit catre sicirul in care se afla trupul neinsufletit al lui Florin. Printre cei prezenti s-au numarat consilierii Edurad Dumea si Bogdan Alexa, fostul subprefect Valentin Soroceanu (nasul de botez), cat si fosti colegi de facultate ai lui Florin. „As vrea sa pot spune atatea, sa pot alina cumva suferinta familiei cu sufletele cernite de tristete, de durere, dar nu sunt in stare sa transmit decat durerea pe care o simt alaturi de ei, stiu ce inseamna sa pierzi pe cineva drag, dar sper din tot sufletul sa aiba puterea sa poata trece peste tristetea care le-a umplut sufletele, sa aiba puterea sa-l tina viu in inimile lor, sa-si poata aduce aminte de cel care nu mai este, fizic langa ei, cu caldura, sa li se lumineze fetele, sa li se umple sufletele de caldura, sa se bucure ca l-au avut langa ei, chiar daca nu este drept ca a plecat atat de repede, dar el inca traieste in inimile, in amintirea lor.

Eu stiu ca nu-l vor uita niciodata. Florin va veghea din inaltul cerului asupra celor ramasi. Nu suntem decat amintirea care ramane in urma noastra. Bunul Dumnezeu sa-l odihneasca in pace”, a spus Bogdan Alexa. Florin Valentin Paslaru a vazut lumina zilei pe 7 mai 1981, fiind primul baiat al familiei Paslaru, o familie de medici respectata atat in Pascani, cat si in tara. Din nefericire, tanarul Florin a plecat dintre noi mult prea devreme. Florin Paslaru si-a pierdut viata intr-un groaznic accident rutier sambata, 11 aprilie 2009, cu o zi inainte de a-si sarbatori onomastica numelui (duminica, 12 aprilie a.c., a fost Duminica Floriilor). La inceputul lunii mai 2009 Florin Valentin Paslaru ar fi trebuit sa implineasca 28 de ani.

Sincere condoleante familiei indurerate, Paslaru, pentru pierderea incomensurabila pe care au suferit-o. In astfel de momente, cuvintele ar fi de prisos... Suntem cu gandul si cu sufletul alaturi de cei care au avut privilegiul sa-l cunoasca pe Florin Valentin Paslaru. Fie ca Domnul sa-l aiba in paza!
Sursa: http://informatiadepascani.ro/index....=542&Itemid=36
SURSA: http://www.newspascani.com/index.php...=1630&Itemid=1

In memoriam Paslaru Florin Valentin

https://www.youtube.com/watch?v=7mXYf-gM9V8
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !

Last edited by CRyS`; 16-04-09 at 00:12.
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 16-04-09, 12:47   #152
andreyutzu

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 267
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Dumnezeu sa il ierte......... au fost multe multe lacrimi si durere ..
andreyutzu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 00:26   #153
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

stie cineva ceva legat de accidentul din seara asta de la baza 3 ?? ... bmw e36 si un golf 4 ....
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 01:03   #154
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

By Cryo
Quote:
BMW IS-87-JET, lovit foarte puternic in lateral de un golf argintiu. Din BMW, doi morti (au incercat vreo jumatate de ora sa-i resusciteze cei de la SMURD, pana la urma s-au dat invinsi). Unul din cei morti a fost scos cu greu de cei de la descarcerare, de pe locul din dreapta soferului. Ambii soferi se pare ca au scapat fara rani grave, unul din ei (nu stiu care era), purta un colier cervical (sau cum se cheama), si avea o rana la cap, dar mergea pe propriile picioare. Celalalt sofer parea intreg, era in masina politiei.

Locul impactului este extrem de ciudat avand in vedere directiile probabile de mers ale celor doua masini. Aparent, BMW-ul venea dinspre Tesatura spre Baza 3, iar Golful ar fi iesit din dreapta sa, de langa Carrefour. Cu toate astea, locul impactului era mult pe contrasensul directiei de mers a BMW-ului, singura explicatie fiind ori o manevra nebuneasca de evitare a soferului, ori pierderea controlului masinii (tractiune spate, ploaie, linii de tramvai). Subwooferul BMW-ului era imprastiat la o distanta considerabila. Violenta impactului si pozitia masinilor pot fi justificate doar de o viteza foarte mare.

Dumnezeu sa-i ierte, erau aproape niste copii...
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 01:05   #155
radar

Stage 2
 
radar's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 62
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

2 morti si un ranit din bmw-u..am inteles ca ala cu golfu ar fi vinovat pt cauzarea accidentului...nuj exact....Oricum Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace...Parca e blestemata strada aia ca tot in baza 3 am avut si eu accident.
__________________
Pe strazi....
radar is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 12:41   #156
D3m0N
Peugeot Driver

Stage 5
 
D3m0N's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 704
Member of:
[PEUGEOT]
[Toyota]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

erau baieti bun ce-i cu JET m-am mai intalnit cu ei la palat ... dumnezeu sa-i ierte...!!!
D3m0N is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 18:45   #157
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Impact nimicitor la Baza 3, la ora zero: doi morti si trei raniti (FOTO si VIDEO)

Tinerii aflati pe bancheta din spate al unui BMW au murit pe loc, in urma ciocnirii violente cu un Volkswagen Golf. Din primele cercetari a reiesit ca BMW-ul, cu un sofer fara experienta, circula cu viteza mare, a derapat pe soseaua uda si a intrat pe contrasens.



Tragedie azi-noapte in intersectia Baza 3. Doi tineri au murit iar alti trei au ajuns la spital in urma unui accident violent petrecut pe Calea Chisinaului. Un BMW care se indrepta in viteza catre Tomesti a intrat intr-un Volswagen Golf, al carui sofer venea dinspre Tepro si intentiona sa vireze stinga spre Carrefour. Se pare ca una dintre cauzele tragediei o reprezinta viteza prea mare cu care circula soferul autoturismului BMW.

Politistii cred ca tinarul aflat la volan, Constantin Manuel Nechita (22 de ani), a frinat brusc, iar masina a intrat in derapaj din cauza soselei ude si a liniilor de tramvai, ajungind pe contrasens. Autoturismul a lovit violent cu partea din dreapta spate masina Volkswagen. "Din primele cercetari a rezultat ca, pe fondul experientei reduse in conducere si a vitezei neadaptate la conditiile de drum, conducatorul autoturismului BMW a patruns pe contrasens unde a intrat in coliziune cu autoturismul Volskwagen care urma sa efectueze virajul spre stinga ", a declarat subinspectorul Radu Pirvu, din cadrul Politiei Rutiere.

Vezi reportajul video a celor de la protv: http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...rioritate.html

In urma impactului, ambele masini au fost proiectate pe marginea drumului, pe sensul de mers Tomesti - Iasi, fiind serios avariate. La fata locului au fost mobilizate echipajele SMURD si de la Descarcerare. Medicii nu au mai putut face insa nimic pentru doi tineri din Tomesti, vecini de bloc, care se aflau pe bancheta din spate a BMW-ului si care au murit pe loc in urma impactului.

Soferul si pasagerul din fata, un minor in virsta de 17 ani, au fost transportati la spital, avind leziuni la nivelul capului, dupa ce s-au lovit de parbrizul masinii. Soferul autoturismului Volkswagen a fost transportat la spital cu fracturi la picioare.

"In urma accidentului a rezultat decesul a doua persoane cu virste de 19, respectiv 20 de ani. Soferul si pasagerul din dreapta al autoturismului BMW au fost raniti usor, iar soferul autoturismului Golf a fost ranit grav. In cauza s-a intocmit dosar penal pentru infractiunile de vatamare corporala din culpa si ucidere din culpa, urmind ca pe parcursul anchetei sa se stabileasca imprejurarile in care a avut loc accidentul", a mai spus subinspectorul Pirvu. Soferul BMW-ului avea permis de conducere de putin timp.

Sursa: http://ziaruldeiasi.ro/local/impact-...i-video~ni5gai
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:37   #158
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

http://www.bzi.ro/FOTO-update-accide...n-A65768.html#

Un pasager din masina a murit la spital. Maximus Siminic (21 de ani) se afla pe bancheta din spate a BMW-ului.

In jurul orei 23.00, un autoturism BMW seria 3, cu numar de inmatriculare IS 87 MMX, a iesit de pe carosabil in zona Metro, dupa ce soferul a pierdut controlul volanului, a intrat in popicele montate recent pe DE 583 si a iesit de pe sosea. Potrivit Politiei, din cauza oboselii, conducatorul auto a adormit la volan. Soferul de 21 de ani, Mihai Munteanu, venea de la mare impreuna cu inca trei prieteni. Toti au fost raniti si transportati la spital.

sursa http://www.bzi.ro
__________________

MnezO is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 14:54   #159
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

any updates?!
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 18:54   #160
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Max care era la volan Din pacate a Murit pe Loc si nu la spital cum zice ziarul! Condoleante familiei .
Mihai (MMX) S-a Lovit puternic la cap nu isi mai aduce aminte nimic.
CrYs E lovit la un ochi il doare ff tare la fel si spatele il doare si nu se paote ridica din pat.
Nicsan Cateva zgarieturi dar e sanatos nu a necesitat internare.

Sursa : Kristiana (Fosta Prietena a Lui Mihai)

R.I.P Max
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 23:54   #161
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

De acum insanatosire celor 3, si rip Max. Pacat
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 00:52   #162
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Baieti...am si eu o intrebare la voi...Max stiu ca avea un seria 5...am cunoscut la Suceava la Tuning Show un baiat care avea si el seria 5...mai inalt, plinut...blond... Coincindenta sau despre el este vorba??? Condoleantele mele indiferent de persoana si insanatosire grabnica MIhai, Crys, Nicsan!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 08:24   #163
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Baieti...am si eu o intrebare la voi...Max stiu ca avea un seria 5...am cunoscut la Suceava la Tuning Show un baiat care avea si el seria 5...mai inalt, plinut...blond... Coincindenta sau despre el este vorba??? Condoleantele mele indiferent de persoana si insanatosire grabnica MIhai, Crys, Nicsan!
Cu parere de rau tind sa iti spun ca el e avea un BMW seria 5 IS-24-BMW !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 13:24   #164
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Accident pe bulevardul Independentei intre un BMW si o motocicleta.
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 19-08-09, 13:38   #165
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Accidente Rutiere De Pe Raza Judetului Iasi

Nuuu Nu pot sa cred....((incredibil, l'am cunoscut la suceava am stat la caterinca pana la doua noaptea, era sa de mandru de angel'urile lui rosii.... am ramas fara cuvinte..imi pare asa de rau..

Odihneste-te in pace Max!! Condoleante familiei si prietenilor..
__________________
"Poti invata sa mergi repede intr-un singur mod: mergand repede" R.K.
26WRC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -