Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 19:11   #1
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Question Practica in service auto

Unde sa merg?

Doresc sa fac practica intr-un service profesionist pentru a castiga experienta si pentru a-mi mai adauga ceva la CV.

Am vorbit deja cu directorii de la mai multe service-uri auto si au fost de acord sa ma primeasca. Dar nu ma pot hotara unde sa merg:

-Trado Motors (BMW)
-Casa Auto (Mercedes, Mitsubishi, Hyundai, Land Rover, etc)
-Sandra Trading (VW, IVECO)
-Mega Auto (Toyota)
-Racemi
-altul pe care il recomandati dvs.

Poate puteti imparti din experienta dvs. si sa imi oferiti ceva sfaturi/avertizari.
Am mai auzit/citit anumite opinii nefavorabile despre Casa Auto si Trado Motors, dar nu stiu ce sa cred, care este situatia actuala?

Va multumesc!

Last edited by 4x4Grig; 21-07-11 at 19:14.
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 19:38   #2
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Practica in service auto

La casa auto probabil te vei intilni cu cele mai multe marci de masini. Pacat insa ca in timp si-au stricat reputatia, insa asta e altceva si n-ar trebui sa te afecteze pe tine ca practicant.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 21-07-11, 19:57   #3
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Default Re: Practica in service auto

Dupa cum spui, diversitatea de la casa auto e atragatoare. Momentan oscilez intra casa auto si trado motors, trado motors fiind si mai aproape de mine
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 08:15   #4
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Practica in service auto

Candva am fost si eu angajat pt. Tester - Casa Auto! FUGI ca draqu de tamaie!!!

De Trado Motors,nu ma plang, RECOMAND dar doar BMW si Subaru vei vedea la ei in mare parte ! d

De Sandra ... asa si asa desi sunt si ei un service cu fitze si pretentii. Gama VAG e mare iar ei sunt dedicati VW si Audi.

Toyota ... Mergi pe un service multi marca cu masini europene!!! Ca sa ai ce invata!!!

Mai incearca si tu service-urile particulare...!!!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 12:32   #5
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Thumbs up Re: Practica in service auto

Multumesc de sfaturi chiar m-ati ajutat sa iau o decizie.

Am ales sa merg la trado motors, se poate inchide.
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 13:31   #6
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Practica in service auto

la reprezentanta o sa inveti sa schimbi piese cu piese noi si numai pe o singura marca de masina.
la un service multibrand se invata meserie : marci diferite, piese diferite, defecte diferite, etc.
Nu recomand practica in reprezentanta exact pentru motivul asta.

O sa masori grosimea placutei cu "stiloul" si dupa aia cand o sa lucrezi undeva unde nu au asa ceva nu o sa stii sa iti dai cu parerea legat de acest aspect.
Sau patesti ca mine : cauta la un moment dat mecanicul cheia de filtru (de ulei) si pana nu a gasit-o nu a dat jos filtrul cred ca altfel nu stia cum sa il dea jos.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 17:05   #7
4x4Grig

Stage 2
 
4x4Grig's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 66
Default Re: Practica in service auto

Nu e batut nimic in piatra, celelalte optiuni imi raman deschise daca am sa descopar ca practica la trado motors nu ma satisface.

Daca ar fi sa fac practica intr-un service multimarca, ce ai recomanda?
4x4Grig is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 19:25   #8
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Practica in service auto

Te astept pe la mine sau ... te putem indruma intr-un service multi marca! Sunt destule ... !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 21:58   #9
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Practica in service auto

La Comat sau Socom nu ai incercat?
Au facut niste colegi de ai mei acolo si ulterior au ramas acolo sa lucreze, adica au avut de la cine sa invete meserie. Oricum, daca nu iti dai silinta si nu faci cu mana ta, e cam greu sa inveti ceva si eu am umblat prin service in vacante si in perioada de practica de la scoala.
Aaa, du-te undeva unde sa ai de la cine invata si cineva care sa nu-si bata joc de tine, indiferent daca esti practicant sau nu, eu unul de asta am ales sa fac practica unde am facut, pentru ca la inceput nici macar nu stiam sa dau niste placute de frana jos si cu toate astea nu m-au luat peste picior, mi-au aratat si dupa aia m-au lasat sa fac eu.
Multa bafta
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -