Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-11, 20:45   #1
IS-O-ISAC

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 139
Default Day Lights

Foarte des intalnite pe unele masini, in trafic dau foarte bine.

Stie cineva daca sunt sau nu "Legale" aceste instalatii?
Poate sa iti ia domnul politist certificatul?

Situatia in care ma aflu este oarecum comica: urasc pe cei care merg cu proiectoarele aprinse. nu vrea sau fiu ca ei; dar oare nu ma risc cu aceste day lights?

astept parerile voastre, fara rautati!
IS-O-ISAC is offline   Reply With Quote
Old 23-02-11, 22:53   #2
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Day Lights

Te referi cele in genul Audi "LED daytime running lights" . Sunt concepute sa mergi cu ele aprinse in orice moment al zilei pentru ca ceilalti participanti la trafic sa te poata observa mai bine. Nu deranjeaze pe ceilalti conducatori. De asemenea consuma mult mai putin decat daca ai merge cu faza scurta aprinsa.
__________________
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 09:55   #3
IS-O-ISAC

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 139
Default Re: Day Lights

Quote:
Originally Posted by vlad87 View Post
Te referi cele in genul Audi "LED daytime running lights" . Sunt concepute sa mergi cu ele aprinse in orice moment al zilei pentru ca ceilalti participanti la trafic sa te poata observa mai bine. Nu deranjeaze pe ceilalti conducatori. De asemenea consuma mult mai putin decat daca ai merge cu faza scurta aprinsa.
exact la acelea ma refer...

ma intereseaza daca sunt sau nu legale... nu am chef sa raman fara certificat din cauza unu moft, pe care pot sa nu mi-l satisfac
IS-O-ISAC is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 11:48   #4
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: Day Lights

daca nu sunt pozitionate in corpul farurilor, cred ca sunt foarte mari sanse sa fie considerate ca fiind proiectoare... sincer... mai bine mergi la RAR sau fa-le o scrisoare in care sa le explici.. si poate asa o sa primesti un raspuns competent... noi doar ne dam cu parerea
__________________
got smoke, will travel
bakal is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 12:07   #5
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Day Lights

daca furnizorul iti da si omologare RAR pentru faruri, nu vad de ce ai avea probleme ...
sigur, poti fi oprit, dar daca pui in fata documentul de omologare(semnat/stampilat) nu ar trebui sa ai nici o problema.
__________________
https://img515.imageshack.us/img515/728/lcosignature.jpg
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 18:42   #6
IS-O-ISAC

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 139
Default Re: Day Lights

am sunat la rar, spun ei ca daca nu sunt incluse de producator pe masina, iti poate lua certificatul...

totusi stau si ma uit la multi tuneri care instaleaza astfel de dispozitive, fara ca ele sa fie incluse de producatorul automobilului...

ramane sa ma intalnesc cu un gabor, preferabil un mcv in seara asta, sa-l intreb si pe el

wish me luck
IS-O-ISAC is offline   Reply With Quote
Old 24-02-11, 23:42   #7
vlad87
Peugeot Driver

Stage 5
 
vlad87's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 342
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Day Lights

Cum zicea si mai sus..daca ele sunt incluse in far si sunt in conformitate cu normele in vigoare(banuiesc ca ar trebui sa primesti si un certificat) sau ce ar mai fi ar trebui sa se ia in considerare ca un tip de far aftermarket (altii au angel eyes , altii pun day lights).

Vezi ce raspunsuri mai primesti. Bafta
vlad87 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 11:31   #8
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Day Lights

Un tuner cand face o chestie la masina o omologheaza! TUV, RAR si alte chestii de genul!

Daca te uiti pe la vanzari auto sunt anunturi de genul:

Vand body kit pt X omologat RAR

Vand masina tunata cu kit omologat RAR, TUV chestii de genu`


Stiu pe cineva in Iasi ce vinde un Logan sau a vandut si kit-ul era omologat RAR!

Cel mai bine e sa mergi la ei, nu sa ii suni! Stii prea bine unde ai sediul !

Eu mi-am luat pt Megane faruri cu daylight, dar sunt facute direct cu daylight ... ! Si... nu au ce sa imi faca,decat sa ma gadile in talpa!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 16:33   #9
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Day Lights

Din ultima mea experienta la rar am aflat in primul rand ca e foame mare si in al doilea rand ca tot ce schimbi pe masina trebuie omologat la ei ... se leaga de leduri de xenon de faruri de stopuri de tot ce e aftermarket . Ca sa trec de ei a trebuit sa pun pe masina farurile vechi fara xenon fara nimic , eu avand xenon pe faruri cu lupa si inclusiv spalatoare.
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 19:37   #10
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Day Lights

Nashpa, dar totusi daca farul era cu lupa+spalator+xenon de ce sa te fi intors?
In UE astea sunt cerintele MINIME pentru a pune xenon A.M. ,ROMANIA//
__________________
Odorizante California Scents .OEM...Golden State Delight!
Gsm: 0743 10 80 80 /ionutzBLV@gmail.com
https://www.facebook.com/BLVScents
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 20:36   #11
TASC-Company

Stage 4
 
TASC-Company's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: Day Lights

Quote:
Originally Posted by CRyS` View Post
Un tuner cand face o chestie la masina o omologheaza! TUV, RAR si alte chestii de genul!

Daca te uiti pe la vanzari auto sunt anunturi de genul:

Vand body kit pt X omologat RAR

Vand masina tunata cu kit omologat RAR, TUV chestii de genu`


Stiu pe cineva in Iasi ce vinde un Logan sau a vandut si kit-ul era omologat RAR!

Cel mai bine e sa mergi la ei, nu sa ii suni! Stii prea bine unde ai sediul !

Eu mi-am luat pt Megane faruri cu daylight, dar sunt facute direct cu daylight ... ! Si... nu au ce sa imi faca,decat sa ma gadile in talpa!
Quote:
Originally Posted by ocaruntu View Post
daca furnizorul iti da si omologare RAR pentru faruri, nu vad de ce ai avea probleme ...
sigur, poti fi oprit, dar daca pui in fata documentul de omologare(semnat/stampilat) nu ar trebui sa ai nici o problema.

Deci acest Dey Light sunt aduse in tara doar de 3 importatori. Eu si inca doi. Toti 3 luam de la un singur furnizor renumit din Germania si el nu da omologare asa ca nu putem da nici noi. Ca de ce se gaseste in rest pe piata si is Made in China cu siguranta nu vor avea omologare pentru ca ele se produc sub licenta de Germania. Deci is copii.
TASC-Company is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 20:25   #12
claudiumaxx

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Day Lights

Salutare,

Am sunat astazi la RAR pentru a intreba cum pot omologa faruri Day light pe Opel Astra H si mi s-a spus clar:

INDIFERENT DE SITUATIE, RAR NU OMOLOGHEAZA FARURI SCHIMBATE CA SI DISPUNERE A POZITIILOR , FAZELOR , CULORILOR, ETC SI RISCAM SA NI SE RIDICE TALONUL DACA INCERCAM SA INSTALAM ASTFEL DE SISTEME DE ILUMINAT DIFERITE DE CELE STOC.

Oare se poate sa pui Day Light-uri pe masina fara sa ai probleme cu RAR / Politie , etc ?
claudiumaxx is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 16:18   #13
Victor VRE

Stage 4
 
Victor VRE's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 215
Member of:
[CHEVROLET]
[CITROEN]
Default Re: Day Lights

DRL-urile Philips sunt omologate pentru drumurile publice pentru intreaga Europa. Si din cate stiu sunt singurele.

Iar pentru colegii cu "lupa+spalator" la xenon.. nu conteaza ca ai lupa, daca nu e speciala pentru xenon, si anume: autoleveling si lupa care FOCALIZEAZA (masinile care vin din fabrica cu halogen pe lupe disperseaza lumina si nu o focalizeaza, deci nu poti pune xenon).
Victor VRE is offline   Reply With Quote
Old 31-07-12, 20:03   #14
bucsy

Stage 4
 
bucsy's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 204
Default Re: Day Lights

salutare din experienta la RAR nu se omologheaza nici un altfel de,dispozitiv ptr iluminat decat cel din fabrica, iar cu xenoanele am si lupa si omologare si tot nu au fost valabile ,asa ca lasatile balta luminitile ptr pom .bafta
bucsy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -