Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-11, 16:41   #1
catalin_chow

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 57
Default Atentie la folie....GARCEA

Filtru in Copou si pe Independentei pt folie....m-au turnat astazi la 5,nu am scapat fara sa-mi rup folia pe fata(am salvat-o pe cea din dreapta)....in caz contrar amenda era de 600 ron + certificatul.
Geamu jos.....care e cu musca pe caciula !!!!
catalin_chow is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 17:52   #2
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Quote:
Originally Posted by catalin_chow View Post
Filtru in Copou si pe Independentei pt folie....m-au turnat astazi la 5,nu am scapat fara sa-mi rup folia pe fata(am salvat-o pe cea din dreapta)....in caz contrar amenda era de 600 ron + certificatul.
Geamu jos.....care e cu musca pe caciula !!!!
aoleo multani de informatie
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 17:59   #3
RazvanMRG

Stage 4
 
RazvanMRG's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 212
Member of:
[SKODA]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

ce folie aveai? oare opresc si pentru 50%? chiar ma gandeam sa pun mai inchisa pe fata.
RazvanMRG is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 18:19   #4
garagea

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 128
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Quote:
Originally Posted by RazvanMRG View Post
ce folie aveai? oare opresc si pentru 50%? chiar ma gandeam sa pun mai inchisa pe fata.
din ce zice legea nu ai voie sa montezi folii pe fata indiferent de gradul de transparenta, uite ce scrie pe omologarea mea


garagea is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 18:21   #5
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Quote:
Originally Posted by garagea View Post
din ce zice legea nu ai voie sa montezi folii pe fata indiferent de gradul de transparenta, uite ce scrie pe omologarea mea



omologare de asta am si eu pentru 5% pe fata
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 18:27   #6
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

eu am 35% opacitate pe fata ... de cate ori m'au oprit le'am aratat documentul cu aprobare RAR si nu mi'au zis absolut nimic.
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 18:48   #7
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Quote:
Originally Posted by ocaruntu View Post
eu am 35% opacitate pe fata ... de cate ori m'au oprit le'am aratat documentul cu aprobare RAR si nu mi'au zis absolut nimic.
La fel si eu ba chiar am dat in judecata pentru ca mi-au luat certificatu cu actele in mana si am castigat procesul !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 18:53   #8
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

eu nu mi-am pus pe fata ca sa nu am probleme cu ei,in schimb e plin orasu cu geamuri negre si pe fata...asta ma doare!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 19:36   #9
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

aia's smecherii de care nu au curaj sa se ia.
stai linistit stiu din surse sigure ca li se zice "de masina X nu te iei ori ce ar face" ... etc
__________________
https://img515.imageshack.us/img515/728/lcosignature.jpg
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 19:39   #10
JusT_SaY_BoBo
VW Driver

Stage 5
 
JusT_SaY_BoBo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2,353
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Quote:
Originally Posted by ocaruntu View Post
eu am 35% opacitate pe fata ... de cate ori m'au oprit le'am aratat documentul cu aprobare RAR si nu mi'au zis absolut nimic.
eu eram cu maicamia pe bucium si m-au urmarit ca pe ultimul infractor.
cu 5% degeaba am autorizatie,nu aveam centura nu s-au luat de absolut nimic decat de folie,pana la urma am scapat dar mi-au zis ca masina va fi urmarita de acum sa vada daca dau jos folia
__________________
My Baby


Vand odorizante California Scents!!! 20 ron bucata!!! Just_Say_Bobo@yahoo.com
JusT_SaY_BoBo is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 20:27   #11
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

eu stiam ca singura omologata pt fata e 73%.....cu 50% o pot incurca ?
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 21:14   #12
citizenx

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 16
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Cand mi-am pus folie am trimis un mail celor de la RAR.
Quote:
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se poate pune folie pe geamurile laterale fata ale unei masini si ce grad de opacitate poate avea.
Va multumesc.
Si acesta este raspunsul primit:

Quote:
Urmare scrisorii dumneavoastra va comunicam ca in Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:
- autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparen?a de min.75% pentru parbriz ?i min.70% pentru lunet? ?i geamurile laterale
- marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz ?i min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.
- foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate.
- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni.
- modificarea transparen?ei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Romān, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.


In ceea ce priveste reglementarile privind circulatia pe drumurile publice.....va rugam sa cititi Legea 49/08.03.2006, art.103, si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11, articole ce interzic aplicarea de folii ce restrang sau estompeaza vizibilitatea atat din interior cat si din exterior cu exceptia celor omologate si certificate.
Mai pe scurt, aveti voie sa va puneti pe geamurile laterale fata folie omologata cu opacitate maxim 25-30%.

Last edited by citizenx; 18-02-11 at 21:17.
citizenx is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 21:33   #13
drobet@

Stage 5
 
drobet@'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 535
Member of:
[Nissan]
[2 Roti]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

sunteti slabi nu stiti cum sa le-0 dati credeam ca aveti oleak de tupeu pe voi
drobet@ is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 22:27   #14
TASC-Company

Stage 4
 
TASC-Company's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Astia is mai rau ca militeanu Anton. Eu sunt original din P.Neamt si acolo era un care a facut cateva magarii de genul:

1. L-a oprit pe tasu si i-a luat carnetul pt viteza.

2. L-a oprit pe sefu lui si l-a amendat

3. L-a oprit pe unu dupa ce l-a urmarit cu girofaru si sirena activate iar apoi dupa ce l-a tras pe dreapta il intreaba pe om :" Aveti vesta reflectorizanta si roata de rezerva ? " Si i-a aratat omu ce inseamna roata de rezerva pe spinarea lui.

Astia mai au un pic si ne opresc si daca mai zambim la volan sau mai tragem claxoane dupa pitzi.
TASC-Company is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 11:05   #15
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Atentie la folie....GARCEA

Legea 49/08.03.2006, art.103 si Hotararea 1391/04.10.2006 art.148, pct.11 sunt cu dus - intors pentru fiecare pokemon ( imi cer scuze prietenilor ce fac parte din aceasta categorie ), pentru ca fiecare pokemon reactioneaza si gandeste altfel! Si mai ales daca cumva te opreste pokemonul atunci cand in spatele lui e si masina de la RAR, ARR dupa el (asa cum stau in Pacurari la fostul borcan de control).

Un exemplu de legalitate: te duci la un dealer auto si iti comanzi o masina noua! Ii poti pune geamuri laterale spate si luneta NEGRE! Dar sunt negre din fabrica! Nu cu folie "autorizata", LUMAR,3M sau alte bazaruri! Ca putin sunt cei care pun intradevar FOLIE DE CALITATE! Si dupa cate stiu eu sigur, folia pe geamurile laterale fata nu este legala un (M) UE !

Un alt exemplu: un bun prieten si-a luat un Logan nou! La 2 zile a plecat cu el la Pitesti (nu stiu fix unde) unde chipurile iti ionizezi geamurile! Si si-a ionizat omul toate geamurile laterale si luneta! I-au dat aia un certificat de conformitate RAR bla bla bla, cu sigle si stampile de fabrica de la DACIA si sanatate nene! L-a oprit un pokemon prin Iasi acum 2 ani si incerca sa ii zgaraie folia cu o cheie si cu un cutter! Pana a inteles nataraul ca geamurile erau ionizate legale si nu avea ce ce sa ii faca,decat sa ii invarta roata de rezerva. Perfect legal!

Acum ... sunt ateliere in Iasi, nu dau nume, care pun folie de cea mai buna calitate 3M, LLumar si alte marci de renume! PUN DOAR CU VORBA! Ca daca te uiti mai bine la ea,ai un ochi bun si o oarecare experienta iti dai seama rapid ca e luata de prin bazaruri sau e made in RO sau "vapor" ! Si sunt destui in RO care au etichete facute cu LLUMAR, 3M si alte marci de renume!

Asadar in concluzie: iti poti pune relaxat pe spate folie cu vizibilitate 5% si pe fata pana in 70% maxim ! Sa nu depasesti! Si sa stii sa vorbesti cu pokemonul: BUNA ZIUA DOMNULE (gradu) (numele), DA DOMNULE POLITIST ... bla bla bla, VA ROG SA MA IERTATI DOMNULE POLITIST... si tot asa mai departe! Dar nici milog cu mana intinsa si sa iti tremure chilotii ca la cutremur ca nu iti da nimic, doar un proces verbal pe care nu ti-l doresti ! Si sa nu sa fii tare in gura si prost ca degeaba esti! Doar te remarci ca esti prost!

Drumuri intinse fara incidente rutiere, fara certificate luate si fara scutiri de banii din buzunar!
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -