Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-10, 12:39   #1
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default EVITATI Vulcanizarea din Pod Piatra->Gara Internationala

Este vb despre vulcanizarea mare cu galben ...cu multe cauciucuri cum vii din pod de piatra spre gara internationala pe dreapta...care are program prelungit daca nu chiar non stop
actiunea il priveste pe un bun prieten de al meu..care e mai novice la subiectul masini [adica nu are experienta cu vulcanizari..spalatorii..service-uri..magazine auto...si altele (care sunt cele mai ok..fac treaba cu trebuie si preturile bune)]
el azi dimineata a plecat la mare cu masina din dotare si sambata cand ma intalnisem cu el mi-a spus ca a vrut sa testeze daca rotile ii sunt echilibrate mergand un pic in afara si dandu-i ceva viteza...Simtind o mica vibratie in volan de pe la vreo 120 s-a hotarat sa mearga ieri [duminica] la o vulcanizare sa i le echilibreze
Prima vulcanizare deschisa duminica care i-a sarit in drum..bineinteles ca a fost cea despre care vb..ajunge acolo [fara mine] si da la echilibrat rotile pe fata. boul de acolo...la unul dintre cauciucuri i-a scos plumbul de tot...pus pe aparat...si cica e echilibrata..nu mai avea nevoie de plumb... ..la a doua i-a pus un plumb de 5 grame...[mentionez ca in tot acest timp el a stat langa ala si a vazut cu ochii lui cum ii dadea ok pe monitoarele alea]
facut si presiunea tot acolo..i-a cerut 2.1 in toate 4....si a plecat
s-a dus sa faca "testul" pe sculeni...si de la 80 volanul tripida ca la vibromasaj ..la 100 se oprea ..iar de pe la vreo 110 iar incepea. Deasemenea drum ok..drept...lasat volanul liber masina ii tragea puternic dreapta.
A venit la mine...si am plecat cu el in cautarea unei alte vulcanizari deschise duminica pe la 5...din fericire am gasit una pe soseaua bucium dupa onyx pe dreapta...unde este si o spalatorie..
Acolo o doamna de treaba...imediat a pus pe un baiat sa se ocupe de masina ...rezultatele...cea faa plumb avea nevoie de 35 cu 15 iar cealalta de inca vreo 10 cu 20. Minunile nu s-au oprit aici...presiunea in pneuri era de 2.5 si 2.7 pe fata iar pe spate 2.7 in loc de 2.1 in toate 4 ...
bineinteles ca dupa iar directie sculeni...si totul a fost ok..
asa ca de aveti nevoie de o vulcanizare sa o evitati la maxim pe cea mai sus numita...doar daca pana direct...si aveti nevoie de un snur...
e clar cat de "conforma" e aparatura de acolo..
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 15:48   #2
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: EVITATI Vulcanizarea din Pod Piatra->Gara Internationala

Am fost acolo cu un prieten cu masina lui relativ noua(avea 2 ani aproape) sa schimbe 2 cauciucuri din fata . Avea cureluse la capace , si mitocanu de la vulcanizare a venit frumos cu un carlig . Eu am zis ca doar nu se apuca sa le rupa cu carligu ... dar asta a fost intentia lui . Le-a rupt ca taranu si a lasa pe fiecare capac 2 zgarieturi adanci . Ala traia in pestera ce dracu ? nu-si permit in pana mea un cleste ?
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 20:14   #3
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: EVITATI Vulcanizarea din Pod Piatra->Gara Internationala

si eu am o istorie pe acolo ...mi-au infiletat boii un surub la roata [prezonul la mine e din butuc] fara sa dea primii pasi de mana...totul din pistol..
eeee la unul i-a reeditat acest pasi sa zicem..si bineinteles stramb..
astfel un prezon rupt la prima deschidere...si asteptat 1 luna sa primesc de la reprezentanta unul [costul unuia e mic...4 euro parca..dar stresul mare]. de atunci am un set de 4 prezoane luate in avans...ca si orice eventualitate
oricum ..locul ala il evit..din la acel moment...si cand am auzit ca prietenul asta al meu a fost acolo...si ce i s-a intamplat...am zis ca mai multe persoane ar trebui sa aibe o mica cunoastere..cu si despre
mai ales ca el la 4 dimineata a plecat spre mare...si toata "distractia" se intamplase ieri...daca nu gasea o alta vulcanizare...mergea cu 80 pana la vreo 8-9 dimineata cand ajungea pe undeva si gasea ceva deschis?
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 04-08-16, 05:44   #4
DCSB

Stock
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 1
Default Re: EVITATI Vulcanizarea din Pod Piatra->Gara Internationala

Salut,
Alaltaieri am vizitat si eu o mica vulcanizare in Bucuresti pe Calea Dudesti, in apropiere de intersectia cu Brailita, e pe dreapta cum mergi spre Policlinica Vitan.
Aveam nevoie de un petic, verificasem inainte pe unde pierde aer, roata era in portbagaj, stiam de ce am nevoie
Intreb cat costa un petic, zice "18 lei", aprob si se apuca de treaba
Apoi ma intreaba daca vreau si echilibrare, inca 12 lei iar daca vreau si montaj pe masina inca 5 lei, total 35 lei
Deja se aruncau la dublu, zic ca vreau numai petic si echilibrare, aveam de gand sa testez calitatea lucrarii
Aplica peticul scoate plumbii care erau pe janta si baga la echilibrat.. zice "e gata roata"
Ma uit la ea vad ca nu i-a aplicat nici un alt plumb si intreb cum de a echilibrat-o daca nu are plumbi aplicati, zice " daca esti mester si stii sa aranjezi cauciucul nu ai nevoie de plumbi"
Oamenii corecti, imi dau bon, scrie pe el Petic UP4 18 lei si Plumbi pt echilibrat 12 lei.
Ieri merg la reprezentanta si verific echilibrarea.. bineinteles ca avea nevoie de plumbi pe ambele parti
Acu intreb si eu "unde sunt plumbii pe care i-am platit?"
Daca sunteti nevoiti sa mergeti vreodata la vulcanizare din asta mica, cereti clar ce vreti inainte de a se apuca de lucrare si atentie la echilibrat, aici nu au aparatura corespunzatoare
DCSB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -