Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-10-07, 12:37   #16
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Portu' TOMIS !!! THE BEGINNING of everything.......

da e cam greu de dovedit ... iar in port acolo e distanta scurta tare si nu ai nici cum sa prinzi cine stie ce viteza sa se ia politia ca mergi prea repede ... si daca una merge mai repede zice ca vroia sa o depaseasca pe a doua ... ca in realitate nu prea minte cu partea asta ... zic eu ... asta e doar o parere ca nu sunt avocat
__________________
aikman is offline  
Old 13-10-07, 13:04   #17
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Portu' TOMIS !!! THE BEGINNING of everything.......

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
iar in port acolo e distanta scurta tare si nu ai nici cum sa prinzi cine stie ce viteza sa se ia politia ca mergi prea repede
in prima viteza prinzi 50 in a doua 80 90.. si daca te chinui putin ajungi la viteza aia si in port deci cred eu ca poate sa se ia de tine ca mergi repede. Si daca vor te ard poti sa le zici tu ce vrei mai ales daca au prins startul
CT-07-APV is offline  
Old 13-10-07, 13:57   #18
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Re: Portu' TOMIS !!! THE BEGINNING of everything.......

Notiunea de cursa ilegala nu este specificata clar in codul rutier, nu se presupune ca tre sa ai o anumita viteza pt a se numii cursa.

Last edited by ERY; 13-10-07 at 19:31.
ERY is offline  
Old 13-10-07, 19:00   #19
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Portu' TOMIS !!! THE BEGINNING of everything.......

Quote:
Originally Posted by ERY View Post
Notiunea de cursa ilegala nu este specificata clar in codul rutier, nu se presupune ca tre sa ai o anumita viteza pt a se numii cursa.
Cam asta am vrut si eu sa subliniez...e greu de incriminat o liniuta. Iar legea e evaziva, poti foarte lejer sa scapi de raspundere, cu putin cap (chiar daca ai fost filmat). Cat despre fabulele cu 150-400 metri, sunt povesti de facut off-topic.

@TRA: am cam terminat tot ce ar putea insemna scoala, liceu si facultate, nu mai am unde sa raman repetent. Examenul de permis l-am luat cu 24 de puncte (la sala), se pare ca am avut unele lacune in cunostinte rutiere (ca altfel luam cu 26), insa ma uit la posturile mele si am impresia ca totusi n-am trecut degeaba prin scoala ; pe langa asta, stiam ca erau incriminate "cursele" in vechiul Cod rutier, dar auzisem ca s-a scos infractiunea in noul Cod si ca ramasese la stadiul de contraventie.

@LKS: nu e nevoie sa faci remarci malitioase. In munca mea ma intalnesc extrem de des numai cu 3 infractiuni din legislatia rutiera, cea privitoare la conducere fara permis, cea referitoare la conducere sub influenta bauturilor alcoolice si cea referitoare la parasirea locului accidentului. Restul sunt "inspirate" din Codul penal (asta pe latura penala).
In plus, nimeni in tara asta nu trebuie sa stie pe de rost legile, atat timp cat judecatorii stau cu codurile in fata, in timpul sedintelor ; de asemenea, puteam sa iau Codul de jos din birou si sa dau si eu detalii, insa mi-e o lene...si prefer sa intru pe forum ca sa ma documentez

@ERY: scuze pentru off-topic, de-aici incolo ma abtin, din partea mea poti sa stergi tot ce am scris insa cand o sa auziti voi pe cineva pedepsit cu inchisoarea (chiar si cu suspendare) in Constanta pentru curse ilegale, eu promit ca-l ajut sa evadeze si ii sterg si cazierul
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 13-10-07, 19:26   #20
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default Dicutii despre Noul Cod Rutier

Necunoasterea legii nu te absolva de vina....deci esti obligat sa stii ce si cum.

Last edited by ERY; 13-10-07 at 19:30.
ERY is offline  
Old 15-10-07, 00:48   #21
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

Da, stiu, de-asta nici nu ma dau la curse ilegale, ca nu stiu exact ce mi s-ar putea intampla noroc ca am aflat aici, TRAIASCA 4TUNING!

Alta tema on-topic: numerele expirate.
Mare atentie celor cu masina in leasing! Dupa cum probabil stiti, punerea in circulatie a unui autovehicul cu numerele expirate este infractiune, iar pentru politisti (si nu numai) este acelasi lucru ca si cand ai avea numere false
Eu am patit-o la inceputul verii, m-a prins radarul in Bucuresti (ca altfel nu ma opreau baietii) si mi-au fost luate numerele + permisul...am asteptat 2 luni si ceva ca sa-mi rezolve Politia si Parchetul dosarul. La final m-am ales cu o amenda administrativa si mi-au restituit permisul fara examen & shit, dar drumurile pe care a trebuit sa le fac...banii cheltuiti pe deplasari la Bucuresti (audieri, cozi la rutiera etc.)....si faptul ca a trebuit sa merg cu bicicleta toata vara m-au facut sa dau mai multa atentie acestor "detalii" cum ar fi data cand expira numerele. Pur si simplu nu verificasem, pentru ca stiam ca numerele expira la finalul leasingului, nicidecum la jumatate.
Macar daca o pateam in Constanta...
Ar mai fi de mentionat ca din banii de amenda imi puteam lua un set de jante din aliaj noi, pe 15-16 inci

Inca o chestie (off-topic): va recomand cu multa caldura sa va feriti pe cat posibil de fostul HVB Leasing, actualul Tiriac Leasing...numai probleme am avut cu ei, pe langa marea greseala cu privire la expirarea numerelor inaintea contractului, mi-au trimis facturi in plus (nejustificate), nu mi-au trimis noile numere la timp, asigurarea obligatorie am primit-o cand aproape sa expire (intre timp imi facusem eu alta), la telefonul lor mobil specificat in facturi raspunde....faxul , persoana insarcinata cu primirea corespondentei (la sediul lor, in Bucuresti) a pierdut plicul cu autorizatia de circulatie - expirata - pe care o trimisesem...si multe altele pe care nu mi le amintesc pe moment. Sunt curios ce-au mai pus la cale pentru viitor
Scuze pentru off-topic!
quick_5hifter is offline  
Old 15-10-07, 08:53   #22
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

da-i in judecata
ct77pia is offline  
Old 15-10-07, 10:08   #23
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Trebuie sa va obisnuiti cu un lucru... in RO sunt putine companiile care isi trateaza clientii cum trebuie... desi se vorbeste mult in ultima vreme de customer service, in romania clientul este cel care trebuie sa fie amabil, clientul trebuie sa multumeasca. Inca nu se intelege conceptul de client... asa ca hvb leasing e la fel ca si celelalte doar nu crezi ca in alta parte ar fi fost mai bine... e plina tara de incompetenti si nesimtiti... daca vreti leasing incercati la firme mai noi infiintate care au nevoie de clienti si se poarta cu ei cum trebuie... doar atunci este apreciat clientul... dupa ce se vad cu sacii in caruta isi aduc aminte ca sunt romani si se impute treaba...


Inca ceva... codul rutier este raznaaaaa!
voi cum stiti ca e corect?? daca eu sunt pe Tomis pe banda 1 pe sensul de mers capitol - dacia si pe banda 1 a celuilalt sens pune piciorul pe trecere un pieton exact cand eu mai am un metru pana la zebra... sunt pasibil cu suspendarea permisului daca nu opresc??
__________________
My signature!

Last edited by ERY; 15-10-07 at 12:11.
Insanity is offline  
Old 15-10-07, 14:15   #24
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

Din cate am auzit (la naiba, trebuie sa citesc noul Cod rutier odata si-odata ), nu esti obligat sa opresti pana cand pietonul nu ajunge pe sensul tau de mers, adica la jumatatea bulevardului. Insa asta am auzit-o de la mai multi, n-am citit-o cu ochii mei.
Eu sunt de moda veche, asa ca imediat cum vad un pieton care vrea sa traverseze, opresc, chiar daca el se afla pe banda 1 a celuilalt sens. Ba mai mult, cateodata ii las si pe cei care nu se afla pe trecere (batrani, femei cu copii etc.). In schimb ii claxonez (eventual ii injur) pe cei care trec strada in fuga si pe cei care nu se asigura deloc la trecerea strazii = inconstienti.

@PIA: i-as da in judecata, mai ales ca am strans toate dovezile necesare (AVB-uri de expeditie, copii de pe adeverinta/talon etc.), insa ei au sediul central in Bucuresti si nu mai am rabdarea necesara sa fac "X" drumuri la Bucuresti...mai rabd un an si scap de ei, iar pana atunci le fac "campanie" binemeritata.

Last edited by quick_5hifter; 15-10-07 at 14:18.
quick_5hifter is offline  
Old 15-10-07, 14:25   #25
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

Stiu un tip care a ramas fara permis pt ca in momentul in care a calcat cu rotile din fata pe trecere o tipa a pus piciorul pe zebra si politatiul i-a explicat ca nu a acordat prioritate in timp ce i-a luat permisul...
Insanity is offline  
Old 15-10-07, 14:29   #26
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

Asta a fost deja exces de zel din partea politistului....ar trebui sa fie si ei mai putin drastici, ca doar si ei sunt oameni.
quick_5hifter is offline  
Old 15-10-07, 14:32   #27
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

ha ha ha, hai ma sa nu exageram
Auzi tu... "oameni" ha ha, politistii de la rutiera nu sunt oameni
Insanity is offline  
Old 15-10-07, 22:10   #28
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

se discuta marirea vitezei maxime in oras la 60 km/h,asteptam rezultatele
GABBY_ is offline  
Old 15-10-07, 22:36   #29
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Dicutii despre Noul Cod Rutier

Eu sunt de parere ca e prea mult 60 km/h in oras, desi nici eu nu ma impac bine cu viteza de 50 km/h (cu a treia sta prea turata masina, cu a patra dimpotriva).
De ce spun ca e prea mult....pai in primul rand efectul psihologic (se gandeste omu': "eh, daca merg cu 69 nu ma ia radarul" sau "daca ma prinde cu pana la 80 km/h, e amenda mica").
In al doilea rand, la cat de dezordonati sunt pietonii si soferii romani, si 50 la ora era prea mult...solutia ideala ar fi fost cum era pe vremuri in Bucuresti, cu portiuni unde se putea circula cu 70 km/h...la noi sunt cateva astfel de portiuni, cum ar fi pe linia lui 102 intre b-dul Al. Lapusneanu si Mamaia...b-dul Aurel Vlaicu...b-dul 1 Mai...in fine, noi suntem doar comentatori de pe margine si ne dam cu parerea.
quick_5hifter is offline  
Old 16-10-07, 10:32   #30
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Eu sunt de parere ca e prea mult 60 km/h in oras, desi nici eu nu ma impac bine cu viteza de 50 km/h (cu a treia sta prea turata masina, cu a patra dimpotriva).
De ce spun ca e prea mult....pai in primul rand efectul psihologic (se gandeste omu': "eh, daca merg cu 69 nu ma ia radarul" sau "daca ma prinde cu pana la 80 km/h, e amenda mica").
In al doilea rand, la cat de dezordonati sunt pietonii si soferii romani, si 50 la ora era prea mult...solutia ideala ar fi fost cum era pe vremuri in Bucuresti, cu portiuni unde se putea circula cu 70 km/h...la noi sunt cateva astfel de portiuni, cum ar fi pe linia lui 102 intre b-dul Al. Lapusneanu si Mamaia...b-dul Aurel Vlaicu...b-dul 1 Mai...in fine, noi suntem doar comentatori de pe margine si ne dam cu parerea.
Din punctul meu de vedere nu trebuie sa existe limita de viteza, care e faza frate conduci cum te tin c*aie*e , pietonii vor invata sa circule corect si vor traversa prin locuri permise.
Nu te-ai asigurat ai murit That's the way I like it
On topic sper s-o ridice la 60, in C-ta mai e cum mai e dar in bucuresti e infernal, daca va creste viteza poate ca se va misca un pic mai bine traficul.
diferenta prea mare nu e... dar asa poate bag si eu a 4a

inca ceva... voi chiar conduceti in functie de viteza maxima admisa???
Ce stiu eu e ca acum pot sa merg cu 109 in oras iar pe autostrada 179

Last edited by ERY; 16-10-07 at 10:43.
Insanity is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -