Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-10, 14:15   #781
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by johnson View Post
Grija mare la intersectia drumului Izvoare cu varianta Roznov-Girov! Niste destepti s-au gandit ca e bun un sens giratoriu acolo si au pus in mijloc o mica cazemata, lucru care asta noapte m-a facut martor la un accident ce putea sa aiba urmari neplacute. Asa s-a lasat numai cu un salt si distrugeri masive in partea frontala, dar in zona erau urme vizibile si de la alti ghinionisti.
Acolo nu trebuia pus sens giratoriu niciodata.Cum nu a fost pus atatia ani de zile si nu s-a intamplat nimic,trebuia sa nu se puna nici acuma...dar na ce sa ii faci....
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 14:15   #782
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by johnson View Post
Grija mare la intersectia drumului Izvoare cu varianta Roznov-Girov! Niste destepti s-au gandit ca e bun un sens giratoriu acolo si au pus in mijloc o mica cazemata, lucru care asta noapte m-a facut martor la un accident ce putea sa aiba urmari neplacute. Asa s-a lasat numai cu un salt si distrugeri masive in partea frontala, dar in zona erau urme vizibile si de la alti ghinionisti.
s-a pus giratoriul ala la cateva zile dupa un accdent destul de grav, un megane care venea din izvoare n'a dat prioritate si a fost spulberat de un tir..
__________________
"Poti invata sa mergi repede intr-un singur mod: mergand repede" R.K.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 14:57   #783
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Accidente în Neamţ

O fi util, nu contrazic asta, ci faptul ca e semnalizat ffff prost si sigur se intampla mai multe accidente din cauza asta , decat inainte. A fost f tare faza, chiar discutam cu soferul de pericolul care il reprezinta zona, cand masina din sens opus a intrat direct in ea, a executat un salt, dupa care a mai mers vreo 100 de metri fara roti, directie, frana etc pana in camp
johnson is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 16:03   #784
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by johnson View Post
Grija mare la intersectia drumului Izvoare cu varianta Roznov-Girov! Niste destepti s-au gandit ca e bun un sens giratoriu acolo si au pus in mijloc o mica cazemata, lucru care asta noapte m-a facut martor la un accident ce putea sa aiba urmari neplacute. Asa s-a lasat numai cu un salt si distrugeri masive in partea frontala, dar in zona erau urme vizibile si de la alti ghinionisti.
poi din cate am inteles..acu vreo 2 sapt ,o solenta a intrat in plin in sens... si-a facut o dauna cam totala
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 11:25   #785
alin mihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente în Neamţ

Nu prea este util acel sens giratoriu,si sa va zic de ce:
-sunt persoane care vin in viteza si poate nu stiu de el...si cand isi dau seama e prea tarziu
-iarna este foarte greu ..de exemplu cand vii dinspre Margineni te opresti in rampa si e mai complicat sa pleci
-pentru tiruri este destul de greu, pentru ca nu e usor sa intorci 11-12 metri in acel giratoriu

Parerea mea este ca e pus degeaba , fiindca in cateva saptamani s'au intamplat destule accidente care se puteau intampla intr'un an daca nu era ...
alin mihai is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 10:11   #786
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente în Neamţ

Parerea ta fiind bazata pe vasta experienta pe care o ai ca sofer auto la 17 ani.... nu? Solutia perfecta pentru intersectia dintre doua drumuri pe care se merge tare este o pasarela. Daca asta nu se poate, giratoriul este indicat. Problema e de semnalizare, asa cum spunea Johnson
__________________
Renaut Megane Sedan Lux Privilege 2.2 2008
1.6l 16v 110 CP
Pioneer AVH-P3100DVD, Pioneer speakers, Focal Subwoofer, Renault Sport sparks, Borbet LV4 Alloy Wheels, LLumar window film

Last edited by ThunderRa; 25-12-10 at 10:26.
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 11:13   #787
alin mihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente în Neamţ

Nu am vorbit neaparat din punct de vedere soferesc, stiu ca daca am 17 ani si nu am carnet sunt vazut altfel fata de ceilalti cu carnet, dar eu am zis acele lucruri pentru ca am vazut ce se intampla acolo si am vorbit cu destui soferi incat sa imi dau seama cat de bun este acel giratoriu, crede'ma, eu tot timpul cand merg la tara trec pe acolo si am vazut destule in el
alin mihai is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 12:20   #788
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Accidente în Neamţ

Pai....sa-ti explic pe puncte... punctele tale:
- cei care veneau cu viteza si nu-s in stare sa vada un giratoriu bine semnalizat nu au fi vazut nici o masina care ar fi venit in intersectie.
- giratoriul este solutia care opreste o masina in mult mai putine situatii decat o intersectie clasica. Daca te opresti in giratoriu, in cazul unei intersectii clasice ai fi fost cu siguranta oprit.
- legat de "intors" tirul, este evident ca nu ai condus astfel de masini. Tirul nu trebuie "intors" in giratoriu. Centrul giratoriului se ocoleste si chiar nu este greu in speta de fata.
Exprima-te cand ai ceva de zis. Daca nu, faci curent degeaba.
ThunderRa is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 12:32   #789
alin mihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente în Neamţ

Bine, domnu, m'ai lamurit tot, doar ca in privinta tirurilor e mai complicat pentru dumneata
Dar ,daca tot zici ca e bine amplasat acel giratoriu acolo, de ce este atins in foarte multe locuri de masini si tiruri ? Recunoaste ca in acel loc s'au produs mai multe accidente de cand l'au pus decat fara el intr'un an.
alin mihai is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 15:32   #790
B16SIX

Stage 5
 
B16SIX's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 591
Default Re: Accidente în Neamţ

stati sa vedeti accidente dupa ce intersectia de la Caciulesti( DN Piatra Neamt- Roman cu DJ Roznov-Dobreni) va fi cu sens giratoriu
B16SIX is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 16:07   #791
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by B16SIX View Post
stati sa vedeti accidente dupa ce intersectia de la Caciulesti( DN Piatra Neamt- Roman cu DJ Roznov-Dobreni) va fi cu sens giratoriu
Si acuma fara sens sunt accidente foarte nasoale si destul de dese.Ieri era unu cu un Megane in santz acolo....chair nu stiu ce a cautat acolo......
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 26-12-10, 10:35   #792
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Accidente în Neamţ

Din pct meu de vedere, sa faca giratoriu la toate intersectiile. Vinovati ptr accidente? Soferii ! Vrei sa zbori frate, dute cu avionu!
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:13   #793
alin mihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente în Neamţ

Salutare tuturor,cand am ajuns azi de la scoala, am observat masina mutata 1-2 metri, aripa de langa roata stanga spate era bagata inauntru si era plastic in jurul masinii. Stiu ca e o intrebare absurda, dar ce ar trebui sa fac?
alin mihai is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:38   #794
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Accidente în Neamţ

Quote:
Originally Posted by alin mihai View Post
Salutare tuturor,cand am ajuns azi de la scoala, am observat masina mutata 1-2 metri, aripa de langa roata stanga spate era bagata inauntru si era plastic in jurul masinii. Stiu ca e o intrebare absurda, dar ce ar trebui sa fac?
Sa faci rost de bani ,si sa iti faci singur masina
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:45   #795
alin mihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 58
Default Re: Accidente în Neamţ

Nu exista nicio sansa sa scot banii?
P.S: am facut niste legaturi si sunt sanse maxime sa se fi intamplat in felul asta: langa parcarea mea este o gura de canal,si in vara au venit boii aia de la canalizari si au mutat masina, desi era la vreun metru de gura aia de canal. Daca din intamplare, dobitocii au vrut sa dea azi masina la o parte si au izbit'o de masina din stanga mea, care si ea e botita putin, dar nu asa de tare ca a mea.

1. NU ar fi logic sa imi plateasca reparatiile aia de la canalizari?
2. Trebuie sa ii dau vreun ban celui care a parcat masina langa a mea si s'a trezit cu ea botita, desi nu pare logic...
alin mihai is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -