Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-08-07, 14:03   #1
goguboy

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 7
Question Legal si Ilegal

Pentru ca nu am vazut asa ceva aici..propun un nou subiect....ce este legal si ce este ilegal in tuning! fac asta mai ales pt incepatorii ca mine, ca sa avem si noi habar cam ce am putea sa ne punem si ce nu pe masinutza!

nu intamplator am sa incep cu foliile de pe geamuri! mergeam cu un prieten care avea folii pe geamurile portierelor spate, ne-a oprit politia si l-a luat pe asta la intrebari...ce cauta foliile alea acolo? plm...l-au facut sa si le dea jos! 3 zile le-a avut pe masina
goguboy is offline  
Old 13-08-07, 19:45   #2
dangti16v
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
dangti16v's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 506
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Legal si Ilegal

asa este ..asta daca nu sunt autorizate foliile.
pot sa adaug la lista ilegal
neoanele sub masina...cica nu ai voie
jante mai mari decat ale masinii daca nu sunt omologate
nr de inmatriculare cu caractere nemtesti...si lista poate continua
__________________
Still Kamikaze...
dangti16v is offline  
Old 13-08-07, 22:52   #3
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

blitzuri..nu poti sa`ti faci stopurile fumurii... sa imprimi p masina abtipilduri care acopera peste 70% din suprafatza masinii.. is f multe chestii ilegale in tuning...dar asta e dac stam sa tinem cont de codu rutier si legislatie.. ne`am da seama k is multe lucruri ilegale
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline  
Old 13-08-07, 23:53   #4
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

Quote:
Originally Posted by dangti16v View Post
asa este ..asta daca nu sunt autorizate foliile.
pot sa adaug la lista ilegal
neoanele sub masina...cica nu ai voie
jante mai mari decat ale masinii daca nu sunt omologate
nr de inmatriculare cu caractere nemtesti...si lista poate continua
Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
blitzuri..nu poti sa`ti faci stopurile fumurii... sa imprimi p masina abtipilduri care acopera peste 70% din suprafatza masinii.. is f multe chestii ilegale in tuning...dar asta e dac stam sa tinem cont de codu rutier si legislatie.. ne`am da seama k is multe lucruri ilegale



toate se pot monta pe masina ..insa trebuie omologate la politie
orice modificare a masinei trebuie constata si de nenea Organ asa ca nu va mai faceti "tuning" akasa ca poate ramaneti fara certificat/carnet sau cu-o amenda
VaLeX is offline  
Old 14-08-07, 00:30   #5
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
toate se pot monta pe masina ..insa trebuie omologate la politie
orice modificare a masinei trebuie constata si de nenea Organ asa ca nu va mai faceti "tuning" akasa ca poate ramaneti fara certificat/carnet sau cu-o amenda
nu politia omologheaza nenea stie tot...ci RAR`u din kte stiu eu..si dkt s te duci sa`ti omologheze cva mai dgra te impujti..la kti bani tre sa le dai)
buddy_lexx is offline  
Old 14-08-07, 00:50   #6
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
nu politia omologheaza nenea stie tot...ci RAR`u din kte stiu eu..si dkt s te duci sa`ti omologheze cva mai dgra te impujti..la kti bani tre sa le dai)
RAR politie ...tot o pwla ! ...tot niste spagari sunt
...nu mai bine te risti sa ramai fara acte ? ..dac nici spaga..nici omologare nu vrei..lasa'o standard si gata
VaLeX is offline  
Old 14-08-07, 00:53   #7
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
RAR politie ...tot o pwla ! ...tot niste spagari sunt
...nu mai bine te risti sa ramai fara acte ? ..dac nici spaga..nici omologare nu vrei..lasa'o standard si gata
oldschool mane...
Da normal k p unde mergi..tre sa imparti kte cva...nah... still romanian people..!
buddy_lexx is offline  
Old 14-08-07, 09:30   #8
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Legal si Ilegal

Toate elementele de tuning produse de firme consacrate se livreaza cu omologare TUV, care odata cu schimbarile din legislatie de anul asta, nu mai necesita si autorizarea RAR, fiind valabile si recunoscute ca atare. Folia este autorizata, dar trebuie sa fie cu omologare RAR, dar eu nu as incadra-o la tuning, am specificat asta ca raspuns la discutiile de mai sus. Jante mai mari sunt obligati sa le omologheze cei de la Rar, daca masina respectiva a avut si variante cu alte dimensiuni, oricum la inmatriculare, din comoditate cred, astia noteaza numai dimensiunea cu care vine echipata, desi in actele de provenienta sunt trecute mai multe. Am inteles ca de anul asta nu mai este necesara schimbarea in certificat, dar nu stiu pe nimeni care sa fi incercat. Lumini suplimentare nu sunt permise de vreo 10 ani si nu cred ca vor fi vreodata. Detector radar este ok. As interzice aruncarea gunoaielor pe geam, coditele de rechin, ledurile albastre de la stropitorul de parbriz, capacele cromate, eleroanele cu forma si dimensiune de pervaz si lista poate continua. Mai aveti alte sugestii?
johnson is offline  
Old 14-08-07, 13:03   #9
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Legal si Ilegal

da..is destul d multe lucruri kre nu`si gasesc locu in tuning... mie unu nu`mi plac eleroanele alea d zici k seamana cu suportu de uscat rufele..
buddy_lexx is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -