Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Sibiu

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-13, 17:52   #1336
bartolomeus

Stage 4
 
bartolomeus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 201
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by mitzasb1 View Post
Salut,
Aceasta e masinuta mea.. Golf 3, 1.6, 1995, 125530km, 55kw, nu e cine stie ce... sper sa va placa, tuning home made..mai urmeaza interiorul..dar deocamdata trebuie facuta revizia la motocicleta)
Batmobil de Sibiu )
bartolomeus is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 18:30   #1337
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: Masina mea...

ce cauciuc are pe spate motoreta pe 17 cumva???
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-13, 21:31   #1338
mitzasb1

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by dragomir_tibi View Post
ce cauciuc are pe spate motoreta pe 17 cumva???
Pe 18... pe 17 rara gasesti al enduro..la cross e pe 19..si fata e 21 la toate..
Iti trebuie pe 17 asai?) incearca pe alba iulia la mymoto...cum mergi spre aeroport dupa mcdonalds imediat pe stanga.. incearca la jerry e de treaba te ajuta cu placere
mitzasb1 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 18:22   #1339
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: Masina mea...

da stiu de el...nu vreau nou vroiam second ms de info
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
Old 18-12-13, 18:36   #1340
bartolomeus

Stage 4
 
bartolomeus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 201
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by mitzasb1 View Post
Salut,
Aceasta e masinuta mea.. Golf 3, 1.6, 1995, 125530km, 55kw, nu e cine stie ce... sper sa va placa, tuning home made..mai urmeaza interiorul..dar deocamdata trebuie facuta revizia la motocicleta)
Vopseste-o la loc neagra pe unde ai vopsit-o portocaliu.
Sa fi diferit nu inseamna neaparat sa fi mai smecher.
Ce ai facut tu e coca-tuning. Te-ai luat dupa ala cu masaj hot?
Nu vreau sa fiu rau, doar critica constructiva.
bartolomeus is offline   Reply With Quote
Old 20-05-14, 21:24   #1341
focusalex

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 33
Default Re: Masina mea...

Si aceasta e masinutza meu) nu e cine stie ce e un Mondeo mk1 din '94 1.6 16v 90 de magarusi... merge de zici ca e racheta ) fara tuning ca nu exista cash dar am sa ii pun jantele de aluminiu cat de curand si o sa arate mai bine... ne vdm in oras see ya!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10402639_1451946595048379_7935296103989771683_n.jpg
Views:	58
Size:	82.8 KB
ID:	2987241   Click image for larger version

Name:	10409206_1451946605048378_5586643210506267487_n.jpg
Views:	50
Size:	96.6 KB
ID:	2987242   Click image for larger version

Name:	10410510_1451946581715047_4953592884967236170_n.jpg
Views:	42
Size:	101.0 KB
ID:	2987243  

focusalex is offline   Reply With Quote
Old 20-05-14, 21:33   #1342
bartolomeus

Stage 4
 
bartolomeus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 201
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by focusalex View Post
Si aceasta e masinutza meu) nu e cine stie ce e un Mondeo mk1 din '94 1.6 16v 90 de magarusi... merge de zici ca e racheta ) fara tuning ca nu exista cash dar am sa ii pun jantele de aluminiu cat de curand si o sa arate mai bine... ne vdm in oras see ya!
S-o stapanesti sanatos!

PS Ai probleme cu memoria? Da naiba jos tabla aia cu numele tau, daca uiti cum te cheama uita-te in buletin. Sau daca ai pus-o ca e cool, vezi ca nu e. E coca!!!
bartolomeus is offline   Reply With Quote
Old 20-05-14, 21:36   #1343
dragomir_tibi

Stage 5
 
dragomir_tibi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 483
Default Re: Masina mea...

tabla e pe post de deflector la bara sa nu io ia vantu' din pioneze
dragomir_tibi is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 14:43   #1344
focusalex

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 33
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by bartolomeus View Post
S-o stapanesti sanatos!

PS Ai probleme cu memoria? Da naiba jos tabla aia cu numele tau, daca uiti cum te cheama uita-te in buletin. Sau daca ai pus-o ca e cool, vezi ca nu e. E coca!!!
) nu esti primul care mi-a zis... da am dat-o jos ieri si o sa pun cv mai funny in loc ca imi place cum arata.))
focusalex is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 14:53   #1345
focusalex

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 33
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by bartolomeus View Post
S-o stapanesti sanatos!

PS Ai probleme cu memoria? Da naiba jos tabla aia cu numele tau, daca uiti cum te cheama uita-te in buletin. Sau daca ai pus-o ca e cool, vezi ca nu e. E coca!!!
Better??)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20140521_154547.jpg
Views:	48
Size:	3.42 MB
ID:	2987537   Click image for larger version

Name:	20140521_154607.jpg
Views:	43
Size:	3.03 MB
ID:	2987538  
focusalex is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 06:52   #1346
SPIDERTUNING

Stage 4
 
SPIDERTUNING's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 299
Member of:
[RENAULT]
Default Seat-ul meu Cordoba

Am achizitionat de curand un Seat Cordoba din '98 motor de 1.6 75Cp.Mi s-a parut destul de interesanta masina si tocmai de aceea am luat-o.Am cumparat la pachet si rugina de pe aripile spate ).Masina merge bine dar are si cateva defecte optice si tehnice.....
La partea tehnica ar fi racordul flexibil de la esapament si tobele (sufla amandoua) si un amortizor pe dreapta care e curs.
La caroserie,segmentii de la aripile spate trebuie inlocuiti, bara fata e zgariata si ii lipsesc proiectoarele si ceva zgarieturi pe usa dreapta spate....
Urmeaza sa incep lucrul la ea asa pe rand dupa care R.A.R-ul si restul
@cei care va pricepeti la jante dati-mi o idee ce jante de aliaj ar merge sa pun pe masina(momentan are jante de tabla pe 13" ) .eu am tot cautat dar nu am gasit nimic interesant. O sa pun si poze cu ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20140522-00145.jpg
Views:	38
Size:	168.4 KB
ID:	2987794  
__________________
Pasionat de DACIA 1300
SPIDERTUNING is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 15:25   #1347
Atma

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 10
Default Re: Masina mea...

Nu am mai postat de multa vreme pe forum Asta pentru ca nu stau in tara decat maxim 2-3 luni pe an... Am achizitionat in iarna o masina sport pe care am adus-o tara. A 3-a la colectie si prima pe care o voi modifica aici in Sibiu. Sper sa iasa ok
E o Toyota Celica GT (St 202) de 2.0 litri, 175 CP stock.
Momentan masina e intr-un proces de transformare totala
Motorul e aproape gata. I-am adus mai multe modificari gen: axe cu came sport, pistoane forjate (de la un St 205 Turbo), supape modificate, pompa benzina si injectoare cu debit marit (tot de St 205) cat si alte modificari la admisie si evacure. Cred ca masina are momentan undeva intre 200 - 210 Cp ... voi face un test Dyno cand e gata ca sa stiu exact. La partea tehnica mai am o singura problema ..si anume imi lipseste compresorul de clima. Vechiul propietar l-a dat jos ca sa creasca puterea motorului cu cativa caluti si a inlocuit cureaua de transmisie cu una scurta. Acum trebuie sa caut un motor de clima ...
La interior am schimbat ceasurile de bord cu unele cu plasma, am modificat panoul de comanda ce actioneaza incalzirea/clima. Am inlocuit becurile cu leduri si am facut un sistem de se modifica culoarea ledurilor (cand e pe aer rece au culoarea albastra iar cand dai de potentiometru pe caldura se modifica treptat din albastru pana in rosu aprins...arata demential noaptea). Am inlocuit si ceasul de bord care indica ora cu unul modern cu plasma care indica si temperatura interioara, exterioara si voltajul la baterie. Si asta a iesit super fain pt l-am integrat impreuna cu display-ul de la senzorii de parcare direct in bord si arata ca original. Acum lucru la un modul cu senzori care imi va afisa in timp real tot pe un display cu plasma, in ce viteza se afla schimbatorul de viteza.
Alte schimbari la interior: am inlocuit volanul si butucul cu unul sport cu 3 spite cromat, am scurtat maneta la frana de mana (era foarte lunga), am cumparat niste scaune sport FK din piele dar inca nu le-am monatat. Restul interiorului (bord, fete usi) erau deja din piele neagra si in starte foarte buna. Mai trebuie sa vopsesc albastru candy ornamentele sa montez scaunele, un DVD player si e gata.
La partea exterioara o sa incep saptamana viitoare... Aici o sa fie distractie pentru ca o sa fie modificat total..capota, masca fata, spate, aripi, eleron praguri... O sa primeasca un body kitt facut custom..nimic cumparat de pe piata. Totul o sa fie unic ca design. Jantele o sa fie din aliaj, R17 235/40. Le am cumparate cu cauciucuri noi dar inca le-am montat. Amortizoarele sunt stock.. doar arcurile sunt sport ( un pic mai scurte si mai rigide).
Masina va fii vopsita in 2 culori. Partile laterale in negru metalizat foarte lucios iar capota fata, hood soop-ul, plafonul, eleronul, grilele de aeririre de pe aripi si alte ornamente vor fi albastru candy. Am mai pus si xenon si am inlocuit becurile cu leduri...astea sunt mici detalii
Toata lucrarea inclusiv partea mecanica, vopsit etc o fac personal...doar putin ajutor la partea mecanica de la taica-meu (fost mecanic la Mitsubishi Ralliart in Austria )

Deocamdata am doar o poza cam naspa dar o sa revin cu mai multe poze si informatii in curand. Poate chiar o sa fac un set de poze despre cum evolueaza modificarile.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20140217_170109.jpg
Views:	42
Size:	3.30 MB
ID:	2987980  
Atma is offline   Reply With Quote
Old 25-05-14, 21:50   #1348
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Masina mea...

Actuala masina - de la inceputul anului. Honda Civic 1.8 I-VTEC, 140 cai. Echipare sport, cutie robotizata I-shift (mod automat+manual, din schimbator sau padele). Singura modificare adusa este un set de jante Enkei (cele din poze) luate de pe un TypeR EP3. Sablate si vopsite h=gun metal. In rest doar benzina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1374.JPG
Views:	44
Size:	4.27 MB
ID:	2989458   Click image for larger version

Name:	IMG_1381.JPG
Views:	28
Size:	4.84 MB
ID:	2989459   Click image for larger version

Name:	IMG_1373.JPG
Views:	26
Size:	4.45 MB
ID:	2989460  

__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 25-05-14, 22:29   #1349
bartolomeus

Stage 4
 
bartolomeus's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 201
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by Atma View Post
Nu am mai postat de multa vreme pe forum Asta pentru ca nu stau in tara decat maxim 2-3 luni pe an... Am achizitionat in iarna o masina sport pe care am adus-o tara. A 3-a la colectie si prima pe care o voi modifica aici in Sibiu. Sper sa iasa ok
E o Toyota Celica GT (St 202) de 2.0 litri, 175 CP stock.
Momentan masina e intr-un proces de transformare totala
Motorul e aproape gata. I-am adus mai multe modificari gen: axe cu came sport, pistoane forjate (de la un St 205 Turbo), supape modificate, pompa benzina si injectoare cu debit marit (tot de St 205) cat si alte modificari la admisie si evacure. Cred ca masina are momentan undeva intre 200 - 210 Cp ... voi face un test Dyno cand e gata ca sa stiu exact. La partea tehnica mai am o singura problema ..si anume imi lipseste compresorul de clima. Vechiul propietar l-a dat jos ca sa creasca puterea motorului cu cativa caluti si a inlocuit cureaua de transmisie cu una scurta. Acum trebuie sa caut un motor de clima ...
La interior am schimbat ceasurile de bord cu unele cu plasma, am modificat panoul de comanda ce actioneaza incalzirea/clima. Am inlocuit becurile cu leduri si am facut un sistem de se modifica culoarea ledurilor (cand e pe aer rece au culoarea albastra iar cand dai de potentiometru pe caldura se modifica treptat din albastru pana in rosu aprins...arata demential noaptea). Am inlocuit si ceasul de bord care indica ora cu unul modern cu plasma care indica si temperatura interioara, exterioara si voltajul la baterie. Si asta a iesit super fain pt l-am integrat impreuna cu display-ul de la senzorii de parcare direct in bord si arata ca original. Acum lucru la un modul cu senzori care imi va afisa in timp real tot pe un display cu plasma, in ce viteza se afla schimbatorul de viteza.
Alte schimbari la interior: am inlocuit volanul si butucul cu unul sport cu 3 spite cromat, am scurtat maneta la frana de mana (era foarte lunga), am cumparat niste scaune sport FK din piele dar inca nu le-am monatat. Restul interiorului (bord, fete usi) erau deja din piele neagra si in starte foarte buna. Mai trebuie sa vopsesc albastru candy ornamentele sa montez scaunele, un DVD player si e gata.
La partea exterioara o sa incep saptamana viitoare... Aici o sa fie distractie pentru ca o sa fie modificat total..capota, masca fata, spate, aripi, eleron praguri... O sa primeasca un body kitt facut custom..nimic cumparat de pe piata. Totul o sa fie unic ca design. Jantele o sa fie din aliaj, R17 235/40. Le am cumparate cu cauciucuri noi dar inca le-am montat. Amortizoarele sunt stock.. doar arcurile sunt sport ( un pic mai scurte si mai rigide).
Masina va fii vopsita in 2 culori. Partile laterale in negru metalizat foarte lucios iar capota fata, hood soop-ul, plafonul, eleronul, grilele de aeririre de pe aripi si alte ornamente vor fi albastru candy. Am mai pus si xenon si am inlocuit becurile cu leduri...astea sunt mici detalii
Toata lucrarea inclusiv partea mecanica, vopsit etc o fac personal...doar putin ajutor la partea mecanica de la taica-meu (fost mecanic la Mitsubishi Ralliart in Austria )

Deocamdata am doar o poza cam naspa dar o sa revin cu mai multe poze si informatii in curand. Poate chiar o sa fac un set de poze despre cum evolueaza modificarile.
Ai muncit ceva la masina.
Soft-ul la motor cine ti-l face?
Ai poze cu body -kitul?
Vopsitul in 2 culori... am mai vopsit eu o masina in 2 culori si a iesit un ca ca t. Foarte greu sa iasa ceva placut din vopsit in 2 culori dar nu imposibil.
Bafta!
bartolomeus is offline   Reply With Quote
Old 26-05-14, 01:21   #1350
Atma

Stage 1
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 10
Default Re: Masina mea...

Quote:
Originally Posted by bartolomeus View Post
Ai muncit ceva la masina.
Soft-ul la motor cine ti-l face?
Ai poze cu body -kitul?
Vopsitul in 2 culori... am mai vopsit eu o masina in 2 culori si a iesit un ca ca t. Foarte greu sa iasa ceva placut din vopsit in 2 culori dar nu imposibil.
Bafta!
Vopsitul o sa fie ceva de genul asta ... am facut ca idee pe calculator, doar ca body kittul o sa fie diferit total, cel putin fata nu o sa mai arate deloc a Celica. Inca nu am poze cu body-kittul.. nu e gata ca m-am hotarat in ultimul moment sa schimb si farurile...o sa renunt la astea duble si rotunde. O sa revin curand cu ceva poze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Test.jpg
Views:	46
Size:	199.7 KB
ID:	2989539  
Atma is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -