Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-13, 10:44   #1
ionutsuper

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 1
Exclamation Oscileaza turatia motorului in relanti

Buna ziua! Ma numesc ionut, am un opel astra g, 1.6 16v.Am o mica problema la motor i-mi oscileaza turometrul in relanti si cand este cald si cand este rece, variatia turatie poate ajunge si pana la 700 de turatii spre ex aqm am 500 aqm am 1200, dar in 90% din timp variatia turometrului e de 50-100 rotatii la relanti dar si in mers cu viteza la relanti, cand merg peste 1500 de ture nu are nici o pb, am fost si am pus masina pe calculator, nu apare nici o eroare, am curatat bujiile, am curatat egr-ul am curatat clapeta de acceleratie, am inlocuit motorasu de la relanti, dar tot asa face, ajutati-ma si pe mine ca nam ideie ce sa-i mai fac, precizez ca toate astea le-am facut la mecanic ... Va multumesc !
ionutsuper is offline   Reply With Quote
Old 27-09-13, 10:46   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Oscileaza turatia motorului in relanti

Bujiile de schimba nu se curata schimba si fisele. Filtrul de benzoil ar putea fi dar ma indoiesc. Releu pompa alimentare. Asta ca si idei ......
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 20:36   #3
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Oscileaza turatia motorului in relanti

Daca-i 16v cred ca te referi la z16xe, am cam acelasi motor si am aceiasi problema, numai ca fluctuatiile de relanti nu-s asa mari, am avut alta bobina la indemana si surpriza, au disparut. La mine mai dadea in nas cand era in sarcina.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -