Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-12, 00:50   #1
marian_good

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Motor astra G cabrio

vreau sa imi cumpar un astra g cabrio si nu stiu la ce motor sa obtez. am tot cautat peste tot informatii despre motoarele de astra g cabrio, dar nu gasesc. unii spun ca ar fi aceleasi cu cele de la coupe, alti spun ca sunt egale cu cele de G normal . fosta masina a fost un G 1.4 twinport hatchback...ma puteti ajuta va rog...

ps...scz pentru greselile de scriere
marian_good is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 03:08   #2
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Motor astra G cabrio

Motoarele sunt toate la fel indiferent ca e coupe, cabrio sau hatch. Depinde ce vrei tu de la masina, 1.8 e un motor bun, daca vrei putere, 2.0 turbo.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-04-12, 15:18   #3
marian_good

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: Motor astra G cabrio

pai eu ma gandeam la fiabilitatea motorului dar si la consumul acestuia...unul care sa nu consume nici cat o locomotiva (la cum creste pretul benzinei, respectiv al motorinei, incet incet incepem sa ne uitam si la consumul masinii ) sunt sigur ca imi vei zice ca un motor puternic consuma, stiu asta...dar intr-un final as vrea sa cumpar ceva bun...am vazut ca exista si motoare de 1,6...pe motorina inafara de cel de 2,2 nu mai exista altul presupun, nu???mar incanta unul pe motorina deoarece am auzit ca sunt mai fiabile...ce imi recomanzi???tu fiind in domeniu mar ajuta o recomandare. ms pt ajutor
marian_good is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 17:46   #4
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Re: Motor astra G cabrio

exista si diesel dar e motor de 2.2...si e mult mai scump decat unul pe benzina..iar la categoria benzina..sa incerci sa eviti 1.6 in favoarea 1.8..consuma la fel..si macar 1.8 trage mai bine..iar daca vrei putere..exact cum s-a spus si mai sus..2.0 turbo si aia e.....spor
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
Old 30-04-12, 19:48   #5
marian_good

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: Motor astra G cabrio

la ce te referi ca e mai scump???la intretinere???


ms mult pt ajutor
marian_good is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 09:44   #6
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Motor astra G cabrio

Quote:
Originally Posted by marian_good View Post
la ce te referi ca e mai scump???la intretinere???


ms mult pt ajutor
eu am 1.6 16v cabrio, sunt foarte multumit de ea!...la 2.2 diselar gasesti cam greu piese sh si cam scumpe...!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 12:52   #7
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: Motor astra G cabrio

Bertone 2.2 diesel sunt f putine fabricate, sunt doar vreo 2 la noi in tara din cate stiu, iar pe cabrio chiar nu stiu daca a fost pus diesel, plus ca sunt Euro 3 si au ditamai taxa.
Daca nu vrei cine s-o alergi si eu recomand 1.8.
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 14:12   #8
marian_good

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: Motor astra G cabrio

exista sigur 2.2 DTI atat la coupe cat si la cabrio...dupa cum ai zis si tu..toate au aceleasi motoare...dar te contrazic..nu sunt la fel...cel putin hach fata de cel de cabrio/coupe...orcum, ca fapt divers, exista 2.2 DTI la cabrio/coupe si iti garantez ca nu sunt doar 2 in toata tara este adevarat ca sunt destul de rare..dar 2 sigur nu sunt orcum ms mult pt ajutor
marian_good is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 14:30   #9
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Motor astra G cabrio

Quote:
Originally Posted by TzuTzu77 View Post
Bertone 2.2 diesel sunt f putine fabricate, sunt doar vreo 2 la noi in tara din cate stiu, iar pe cabrio chiar nu stiu daca a fost pus diesel, plus ca sunt Euro 3 si au ditamai taxa.
Daca nu vrei cine s-o alergi si eu recomand 1.8.
este un tip in cluj ca are 2.2 diesel, sunt foarte putine intradevar!
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 20:12   #10
marian_good

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 8
Default Re: Motor astra G cabrio

unul in cluj+ unul din bucuresti care l-am vazut cu ochii mei + un prieten de-al meu...in total pana acum 3 )) deci nu 2...stiu ca sunt destul de rare..dar se gasesc ceva prin romanica noastra...hai sa vedem cine mai vine cu cunostinte de bertone\cabrio motor 2.2
marian_good is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -