Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-12, 00:51   #1
Shyva

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 28
Default Pareri Opel

Salut!

Ma numesc V. Bogdan am 23 de ani si sunt pentru prima data in aceasta sectiune a forumului.
As dori sa achizitionez o masina din gama Opel si ma refer exclusiv la modelul TIGRA,

deoarece mai detin o masina( motor diesel Passat) ceea ce mi se pare mare si greu in comparatie cu un benzinar in aglomeratia urbana( din experienta un Cielo la care vreau sa renunt din pricina consumului mare si gradul de uzura exagerat)

Initial am vrut sa raman tot in segmentul daewoo si anume : Matiz plus search catre alte cateva mini-masini pana am ajuns la Tigra.

Personal ?! e o oaie in piele de lup. Are un aspect sportiv desi e o masina de oras cu un motor micut+ doua usi ceea ce ma incanta si mai mult.

Ce mi-ati putea spune despre aceasta masina ?
Intretinere ?(ce pica des la ea planetare ? (cum e cazul la vw p. etc.)
Cat este de fiabil motorul ?
Suspensie , articulatii si stabilitate ? (cum se comporta daca vreau sa ies si in afara orasului ? e o masina sigura? stabila ? avand in vedere miniatura.

Consum ? ( si aici ma refer doar pentru motorizarea cea mai slaba vreau o masina de oras cu un consum mic. nu putere nu forja etc.)
O instalatie de gaz mi-ar garanta satisfactia macar in primii doi ani ?(adica sa nu ma trezec ca-mi face praf motorul)

Va multumesc pentru rabdare si timpul acordat.
Shyva is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 10:45   #2
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Pareri Opel

stai cuminte cu tigra, daca nu vrei sa mergi cu bidonul de ulei dupa tine.
pentru oras, ia-ti un motor cu 8 valve, nu 16, daca vrei consum bun. in oras tigra iti ia 10, in afara iti ia 5.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 10:48   #3
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Pareri Opel

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
stai cuminte cu tigra, daca nu vrei sa mergi cu bidonul de ulei dupa tine.
il contrazic pe cel de mai sus, nu stiu ce tigra are el, dar treaba nu sta asa, e o masina buna, fiabila, consum decent si piese destul de accesibile, evident in conditii de exploatare omenesti, daca-ti bati joc de masinutza si o birjaresti si ea va face lafel )

nu stiu cate masini a avut el si cum de 8v poate consuma mai putin ca 16v, 16v este un progres, nu un regres domnule Cosmin !! dece nu au ramas la carburatie si au trecut la injectie ? )))
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 10:54   #4
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Pareri Opel

nu intru in polemici, eu consider ca motoarele mai potrivite pentru oras sunt cele cu 8v, concluzie trasa din comparatiile facute pe propria piele.
daca o sa faci un sondaj, o sa vezi ca cel putin 3 sferturi din motoarele x14xe, x16xe, x16xel generatia pana in 2000, consuma ulei.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 22:37   #5
Shyva

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 28
Default Re: Pareri Opel

m-a cam pus pe ganduri *Cosmin asupra consumului de ulei. si totusi 10l /100km?! pentru buburuza asta cu motor de 1.4?(esti posesor de Tigra ?)... alte pareri ?
Shyva is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 09:02   #6
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Pareri Opel

posesor de 1.6, fac aprox 1000 km/luna cu tigra
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 12:40   #7
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Re: Pareri Opel

e o masina buna de oras, mai ales daca iti cumperi 1.4! Eu am mers cu o asemenea masina si mi s-a parut chiar foarte buna pentru oras.legat de gpl daca e reglat bine nu o sa ai probleme daca e reglat bine si legat de ulei, atunci cand iti cumperi o masina trebuie sa o verifici ca nu mananca ulei...asa orice masina veche poate sa consume ulei.Depinde cat de intretinuta e.In rest ti-as recomanda astra daca vrei cu gpl pentru un spatiu ceva mai mare decat la tigra dar asta ramane la alegerea ta
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -