26-05-09, 12:00
|
#1
|
Stage 2
Join Date: Dec 2008
Posts: 27
Member of: [Opel]
|
"scartzaie" pedala (ambreaj)!
ca la daciile alea vechi  .....o solutie....?!
|
|
|
26-05-09, 17:03
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
vaselina siliconica
|
|
|
02-11-09, 19:23
|
#3
|
Stage 1
Join Date: Nov 2009
Posts: 17
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
probleme q ambreajul scartaie rau de tot  ma ajuta careva
|
|
|
07-11-09, 23:57
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2008
Posts: 543
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
la fel si la mine,ma enereaza scartzaitu ala..
|
|
|
21-01-10, 21:12
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 336
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
si mie la fel si ma dispera,cica este ceva spray,cu care cica dai pe pedala,dar nu stiu sigur ,doar duminica aflu,are un prieten un spray de genu si lui nu-i mai suna ambreiaju.
__________________
.orice vis dispare daca e fabricat in romania.
|
|
|
24-01-10, 11:04
|
#6
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: Apr 2008
Posts: 573
Member of: [Opel]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
sa postezi aici cum se numeste, mie mi-a scartait, si mi-a dat un prieten cu un spray, nu se mai auzea, dar de curand a inceput iar  ) e destul de enervant.
|
|
|
24-01-10, 18:00
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 336
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
Originally Posted by kiry
sa postezi aici cum se numeste, mie mi-a scartait, si mi-a dat un prieten cu un spray, nu se mai auzea, dar de curand a inceput iar  ) e destul de enervant.
|
nu am reusit azi sa rezolv,dar va tin la curent..cre'ca maine
|
|
|
24-01-10, 18:19
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of: [VW] [Old School Cars]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Luati-va un spray de rugina/degripant si dati pe la articulatii si nu o sa mai scartaie
|
|
|
25-01-10, 20:15
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 336
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
Originally Posted by BULLDOG
Luati-va un spray de rugina/degripant si dati pe la articulatii si nu o sa mai scartaie 
|
exact asa am si facut.. nu mai scartzaie  cauta-ti spray de rugina/degripant..
|
|
|
16-03-10, 20:31
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of: [Opel]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 ) multi oameni cu aceeasi problema, treaba e simpla s-au rupt cateva litze din cablu care agata in camasa de protectie a cablului de ambreaj, nu mai dati bani aiurea pe spray-uri, schimbati cablul si va garantez ca dispare scartaitul si ambreajul v-a functiona foarte usor si fin
succes
|
|
|
19-03-10, 12:34
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of: [Opel] [FORD] [VW] [Hyundai]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
al meu merge foarte foarte usor ambreiajul. Dupa ce am schimbat motorul nu a scartatit dupaia a inceput sa scartaie. Clar ii din pedala. Boala generala Opel
|
|
|
19-03-10, 21:49
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Nov 2009
Posts: 716
Member of: [Opel]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
Originally Posted by DaBotta
al meu merge foarte foarte usor ambreiajul. Dupa ce am schimbat motorul nu a scartatit dupaia a inceput sa scartaie. Clar ii din pedala. Boala generala Opel 
|
dupe ce vei schimba cablul de ambreaj, (cand te paraseste ca e o consumabila in fond si la urma urmei ) scrie-ne daca iti mai "scartzaie"
spor
|
|
|
20-03-10, 09:35
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of: [Opel] [FORD] [VW] [Hyundai]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
l-am pus la un moment dat nou si tot asa facea mergea si mai aiurea ambreiajul. Is proaste cablurile noi , nu mai au aceasi calitate. Mai am un golf 3 , si la ala i-am schimbat cablul si deja trebuie sa il pun pe ala original inapoi ca deja tot ii deformat si vai de el
|
|
|
23-03-10, 17:57
|
#14
|
Stage 2
Join Date: Oct 2009
Posts: 62
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [Opel] [4Rally]
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Prima varianta este cu spray degripant, la mine a funtionat, este o problema intalnita la toate masinile cred, un spray cu tub subtire ca sa poate ajunge pe cablu pana mai sus si la incheieturile pedalei si apesi de pedala pana nu se mai aude, daca nu are nici un efect atunci schimbi cablul
|
|
|
|
|