Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Opel (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel.html)
-   -   "scartzaie" pedala (ambreaj)! (https://forum.4tuning.ro/327-discutii-opel/125474-scartzaie-pedala-ambreaj.html)

dtzbeatbox 26-05-09 12:00

"scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
ca la daciile alea vechi:).....o solutie....?!

cosmin_cosmin_1 26-05-09 17:03

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
vaselina siliconica

Razvan90 02-11-09 19:23

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
probleme q ambreajul scartaie rau de tot:???:ma ajuta careva :?:

Flow_Flexatu 07-11-09 23:57

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
la fel si la mine,ma enereaza scartzaitu ala..

willy_d 21-01-10 21:12

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
si mie la fel si ma dispera,cica este ceva spray,cu care cica dai pe pedala,dar nu stiu sigur ,doar duminica aflu,are un prieten un spray de genu si lui nu-i mai suna ambreiaju.

kiry 24-01-10 11:04

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
sa postezi aici cum se numeste, mie mi-a scartait, si mi-a dat un prieten cu un spray, nu se mai auzea, dar de curand a inceput iar :)) e destul de enervant.

willy_d 24-01-10 18:00

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
Quote:

Originally Posted by kiry (Post 3009056)
sa postezi aici cum se numeste, mie mi-a scartait, si mi-a dat un prieten cu un spray, nu se mai auzea, dar de curand a inceput iar :)) e destul de enervant.

nu am reusit azi sa rezolv,dar va tin la curent..cre'ca maine

BULLDOG 24-01-10 18:19

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
Luati-va un spray de rugina/degripant si dati pe la articulatii si nu o sa mai scartaie:D

willy_d 25-01-10 20:15

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
Quote:

Originally Posted by BULLDOG (Post 3010496)
Luati-va un spray de rugina/degripant si dati pe la articulatii si nu o sa mai scartaie:D

exact asa am si facut.. nu mai scartzaie :) cauta-ti spray de rugina/degripant..

donz 16-03-10 20:31

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
:)) multi oameni cu aceeasi problema, treaba e simpla s-au rupt cateva litze din cablu care agata in camasa de protectie a cablului de ambreaj, nu mai dati bani aiurea pe spray-uri, schimbati cablul si va garantez ca dispare scartaitul si ambreajul v-a functiona foarte usor si fin

succes

DaBotta 19-03-10 12:34

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
al meu merge foarte foarte usor ambreiajul. Dupa ce am schimbat motorul nu a scartatit dupaia a inceput sa scartaie. Clar ii din pedala. Boala generala Opel :)

donz 19-03-10 21:49

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
Quote:

Originally Posted by DaBotta (Post 3199986)
al meu merge foarte foarte usor ambreiajul. Dupa ce am schimbat motorul nu a scartatit dupaia a inceput sa scartaie. Clar ii din pedala. Boala generala Opel :)

dupe ce vei schimba cablul de ambreaj, (cand te paraseste ca e o consumabila in fond si la urma urmei ) scrie-ne daca iti mai "scartzaie"

spor:)

DaBotta 20-03-10 09:35

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
l-am pus la un moment dat nou si tot asa facea mergea si mai aiurea ambreiajul. Is proaste cablurile noi , nu mai au aceasi calitate. Mai am un golf 3 , si la ala i-am schimbat cablul si deja trebuie sa il pun pe ala original inapoi ca deja tot ii deformat si vai de el

Elvis445 23-03-10 17:57

Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
 
Prima varianta este cu spray degripant, la mine a funtionat, este o problema intalnita la toate masinile cred, un spray cu tub subtire ca sa poate ajunge pe cablu pana mai sus si la incheieturile pedalei si apesi de pedala pana nu se mai aude, daca nu are nici un efect atunci schimbi cablul :)


All times are GMT +2. The time now is 08:17.

- Copyright 2026 4Tuning