![]() |
"scartzaie" pedala (ambreaj)!
ca la daciile alea vechi:).....o solutie....?!
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
vaselina siliconica
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
probleme q ambreajul scartaie rau de tot:???:ma ajuta careva :?:
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
la fel si la mine,ma enereaza scartzaitu ala..
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
si mie la fel si ma dispera,cica este ceva spray,cu care cica dai pe pedala,dar nu stiu sigur ,doar duminica aflu,are un prieten un spray de genu si lui nu-i mai suna ambreiaju.
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
sa postezi aici cum se numeste, mie mi-a scartait, si mi-a dat un prieten cu un spray, nu se mai auzea, dar de curand a inceput iar :)) e destul de enervant.
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Luati-va un spray de rugina/degripant si dati pe la articulatii si nu o sa mai scartaie:D
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
:)) multi oameni cu aceeasi problema, treaba e simpla s-au rupt cateva litze din cablu care agata in camasa de protectie a cablului de ambreaj, nu mai dati bani aiurea pe spray-uri, schimbati cablul si va garantez ca dispare scartaitul si ambreajul v-a functiona foarte usor si fin
succes |
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
al meu merge foarte foarte usor ambreiajul. Dupa ce am schimbat motorul nu a scartatit dupaia a inceput sa scartaie. Clar ii din pedala. Boala generala Opel :)
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Quote:
spor:) |
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
l-am pus la un moment dat nou si tot asa facea mergea si mai aiurea ambreiajul. Is proaste cablurile noi , nu mai au aceasi calitate. Mai am un golf 3 , si la ala i-am schimbat cablul si deja trebuie sa il pun pe ala original inapoi ca deja tot ii deformat si vai de el
|
Re: "scartzaie" pedala (ambreaj)!
Prima varianta este cu spray degripant, la mine a funtionat, este o problema intalnita la toate masinile cred, un spray cu tub subtire ca sa poate ajunge pe cablu pana mai sus si la incheieturile pedalei si apesi de pedala pana nu se mai aude, daca nu are nici un efect atunci schimbi cablul :)
|
| All times are GMT +2. The time now is 08:17. |
- Copyright 2026 4Tuning