Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-10, 19:06   #1
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Omologare Motor

Haideti sa dezbatem o problema care pe mine unul ma macina si ma apasa greu.

Daca am avut pe masina C20NE din 1994 , am pus pe ea C20XE din 1992 , cat ma poate costa omologatul la motor ? Am auzit tot felul de sume , ba ca ma costa 3 4 milioane , ba 7 milioane , ba 20 de milioane. Daca s-a mai facut omologarea asta in Romania , mai trebuie sa merg si eu la bucuresti la test de dinamica si alta prostii ? avand in vedere ca deja este in Romania masina omologata RAR care a fost C20NE si acum ii C20XE
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 20:16   #2
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Omologare Motor

nu t dci la bucuresti....
nu depasesti 40% din uterea originala si nici nu e alt tip de motor care nu s-a montat pe calibra..te costa undeva la 4mil...identificare din nou,provenienta la motor(daca nu ai te duci la notariat si dai declaratie pe propria raspundere ca nu e furat) acte de la service autorizar rar cum ca ai montat motorul la ei..si cam atat....
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 23:57   #3
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Omologare Motor

Mie mi-a spus cineva , ca ma costa undeva la 20 de milioane si dastea. Ca ii din 92 si masina ii din 94. de exemplu driftingcalibra o platit 21 de milioane
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 01:50   #4
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Omologare Motor

20 de mil s-ar putea...la ce taxe ,impozite etc etc si tampenii mai scot astea in ziua de azi
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 16:54   #5
DriftingCalibra

Stage 5
 
DriftingCalibra's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 501
Default Re: Omologare Motor

Eccch ! Mi-aduc aminte ca am platit taxa mai mult decat am dat pe toata masina ) da nu-i nimic,nu ma plang,problema si discutii sa nu am. SUnt norocos mereu cu politia si toate cele si nu mi-as dori ca din intamplare sa ma ia iarasi RAR-ul cu ARR-ul cu Politia Rutiera cu toate cele pe sus ca si alte dati. Omul patit odata sufla si in iaurt si e atent la multe alte lucruri.

Sunt 2 tipuri de XE la unul se plateste 7 mil la altul se plateste undeva la 25 mil. astea sunt taxele nu ai ce sa le faci in care cuprinde :
- ITP , certificat autenticitate , verificare inregistrare motor .
Mergi la RAR si intreaba unde se incadreaza motorul respectiv si vezi daca renteaza parerea mea este ca nu da nu vreau sa dau motoru jos odata la 2 ani sa-mi fac ITP-ul sau sa`mi ia talonu politia sau radieze masina,alegerea-i a ta. Daca esti cuminte nu-l omologa,eu cum sar in ochi si ma ia mereu am preferat sa da.
__________________

NIGHT TEAM SERVICE OFERA SERVICII:
TINICHIGERIE - VOPSITORIE AUTO - RESTAURARI !
Reconditionåri jante din :magneziu,aluminiu,tablå cu crapàturi sau exfolieri in lac sau Plx. Noantäri in orice culoare,asemenea perlä de orice culoare,ne/metalizat indiferent de granulatie.
Persoanä de contact : Nume - Tonny , Nr. Tel. 0763.514.276 / 0745.162.882
Id mess - NIGHTTEAMRACERS, E-mail : SERVICE@NIGHTTEAMRACERS.RO
DriftingCalibra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 18:02   #6
iridium

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 32
Default Re: Omologare Motor

Iata raspunsul pe care l-am primit eu de la RAR la aceeasi problema:
- Referitor la scrisoarea dumneavoastr?, v? comunic?m c? conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului. In acest caz o sa va coste aproximativ 500 RON.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care nu se incadreaza in cazurile enumerate mai sus, suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Incercari pentru Securitate Rutiera privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc. In acest caz o sa va coste de la 500 RON in sus in functie de numarul si tipul incarcarilor suplimentare la care autovehiculul este supus.
- Pentru mai multe informatii va rugam sa luati legatura cu reprezentantele nostre sau cu Departamentul coordonare baze de date tehnice, poluare si consultanta la numarul de telefon: 021 318.17.58 sau 021.202.70.00, 021.318.17.35 interior 251/157
Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa www.rarom.ro.
Actele necesare sunt:
- act identitate detinator;
- cerere activitate RAR;
- CIV;
- Dupa caz, adeverinta din partea atelierului autorizat


iridium is offline   Reply With Quote
Old 27-06-10, 11:22   #7
Boomerang

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Omologare Motor

salut acceasi pb am avut eu la corsa mea avea motor in carte c12xs mi se pare si iam pus eu x12sz deci alt tip de motor si tot asa auzisem 20 d milioane numai ca te duci la rar si trebuie sa vina un inginer de acolo si iti calculeaza taxa mie mi-a luat 600 de roni omologarea cu tot cu itp pe 2 ani foliile de pe carte tot tot iti faci programare la rar pt autentificare eventual si o sa descopere ingineruil ala ca nu corespund seriile si il cheama pe altu sa iti calculeze taxa si asta e...nu e mare filosofie tu practic ai acceeasi capacitate cilindirca doar ai schimbat tipul de motor....si seria
Boomerang is offline   Reply With Quote
Old 29-06-10, 00:38   #8
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Omologare Motor

Quote:
Originally Posted by DaBotta View Post
Haideti sa dezbatem o problema care pe mine unul ma macina si ma apasa greu.

Daca am avut pe masina C20NE din 1994 , am pus pe ea C20XE din 1992 , cat ma poate costa omologatul la motor ? Am auzit tot felul de sume , ba ca ma costa 3 4 milioane , ba 7 milioane , ba 20 de milioane. Daca s-a mai facut omologarea asta in Romania , mai trebuie sa merg si eu la bucuresti la test de dinamica si alta prostii ? avand in vedere ca deja este in Romania masina omologata RAR care a fost C20NE si acum ii C20XE
Ca sa nu te doara capul absolut deloc,pastreaza blocul de NE si pune pe el totul din XE...blocurile sunt 99.99 % identice...cu ocazia asta poti schimba si diverse prin motor care necesita asta(cuzineti,garnituri,simeringuri etc)...si vei avea astfel un motor pe care te poti baza si nici nu trebuie sa te stresezi prea tare cu RAR,ARR sau mai stiu eu ce alti "hoti" de prin tara asta de 2lei...
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 16:02   #9
edisonjohn86

Stock
 
edisonjohn86's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 4
Default Re: Omologare Motor

Eu am pus motor c20ne in loc de c20xe si ma costat 1995 de ron. Deci 20 de milioane, asta e romania, iti face si ITP pe loc obligatoriu la RAR. Niste jegosi, plus ca am asteptat o saptamana sa vina omologarea de la bucuresti, eu am facut in alexandria RARu. Asta e.
edisonjohn86 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 19:34   #10
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Omologare Motor

Eu am avut pe Astra F un C16NZ , 1.6 75cp si il schimb pentru ca era desfacut de prea multe ori,nu mai avea compresie buna si multe altele cu acelasi tip de motor .E in service maine sper sa o termine.
Gasisem un C16SE prin bucuresti ,dar m'am gandit ca dau prea multi bani si la drum si la service si la RAR.Asa ca mai bine un 75cp in mintile lui.
Am toba sport,filtru sport,prelungire la capota(din cate am inteles un pr a avut prb cu asta ),stopurile facute in partea de sus cu lac negru...numaru pe stanga in fatza,jante in carte pe 13 si pe masina sunt pe 15.N-AU DE CE SA SE IA NU ?)
sper sa gasesc pe cineva caruia sa ... " ii mai dau o data certificatu " sa nu se ia de stopuri,nr si filtru .Ca toba o pun pe aia veche,jantele le voi pune in carte dar cu capota ce fac? )
minimal.madness is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 21:19   #11
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Omologare Motor

Esti in romania. Le impingi ceva si ai rezolvat. Le pui ceva sub pres "o mica atentie" si gata
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 22:00   #12
minimal.madness
Opel Driver

Stage 5
 
minimal.madness's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,604
Member of:
[Opel]
Default Re: Omologare Motor

) da
minimal.madness is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -