Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-08, 01:50   #1
ct-13-SHP

Stage 5
 
ct-13-SHP's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 478
Member of:
[Opel]
Default pot monta alt intercooler

salutare loome...am si eu o nelamurire...am o astra g 1,7 dti si vreau sa ii schimb intercoolerul si sa ii pun unul din modelele de mai jos...intrebarea este:
se poate asa ceva...are vre-un efect negativ asupra turbinei...imi da acelasi randament ca si cel stock care il are masina ...se poate sau nu....mc mult si astept sa imi spuna si mie cineva cu o experienta mai mare in ale motoarelor...multammm
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	77020903_o.jpg
Views:	47
Size:	402.0 KB
ID:	525900   Click image for larger version

Name:	FMIC-1003-RF-1.jpg
Views:	51
Size:	175.3 KB
ID:	525901  
__________________
shopy vreau doua dacii tunate sa-mi fac de cap seara cand ies, una pe post de bmw alta pe post de mercedes
ct-13-SHP is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 03:20   #2
LASERLOCK

Stage 2
 
LASERLOCK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: pot monta alt intercooler

schimbi si turbina ,rescrii softul si chiar faci treba buna daca schimbi doar intercoolerul nu stiu daca faci vreo jmecherie
LASERLOCK is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 20:27   #3
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: pot monta alt intercooler

nu trebuia chiar schimbata turbina..in combinatie cu o resoftare o sa fie alta masina, crede-ma.

efect negativ nu paote sa aiba, un intercooler cu cat e mai mare cu atat e mai bine pentru motor (aerul este mai rece, arderea este mai buna, consumul este mai mic).

problema apare la intercoolerele prea mari cand se experimenteaza un lag mai mare, dar ce ai pus tu acolo in poze nu are legatura cu aceasta problema.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -