Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-13, 20:55   #1
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Default ajutor si pareri 20 let

azi am achizitionat o zafira opc si are ceva scame...se aprinde ceck-ul si se accelereaza in suturi dar la un moment dat se plafoneaza...ca sa mai cistig un pic de ,,zvic,,iau contactul si il pun inapoi si cred ca se reseteaza ceva iar ptr un moment merge bine
pe tester imi da ,,fisele ,,sau bobina dar au mai fost schimbata o data aproape 800ron bosch ,ce are?
daca e cineva in bv sa ma ajute platesc pretul corect...numai sa mearga bine,nu ma intereseaza ce ii face,lite,cuie
__________________
georgeopel is offline   Reply With Quote
Old 01-07-13, 19:48   #2
dbie94

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 10
Default Re: ajutor si pareri 20 let

Vezi bujiile , poate le uda / afuma , si asta este o problema a mersului in suturi .]

Posibil sa fie injectoarele infundate , incearca sa bagi un aditiv in benzina si se va simtii diferenta de la prima incercare , daca sunt infundate injectoarele .
dbie94 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 16:57   #3
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Default Re: ajutor si pareri 20 let

am cumparat cele mai ok bujii iridium ix...
pe tester imi da bobina de inductie...acum ma dau asa dar schimb la 2500rpm si merge foarte ok...daca trag tare de ea zici ca sare motorul de pe ea...si ce am observat este ca atunci cind motorul este rece merge de toti calutii...cind se incalzeste incepe nebunia
acum cind mai fac rost de cv banuti comand o bobina ca e scumpa aproape 900ron bosch aftermarchet este mai ieftina dar nu stiu cit este si de buna
georgeopel is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 17:34   #4
dbie94

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 10
Default Re: ajutor si pareri 20 let

Daca esti sigur ca este din bobina , este ok ca sti defectul .

Daca nu esti sigur , scoate fiecare fisa in parte din bobina si vezi daca observi o diferenta cu cate o fisa scoasa , daca motorul da sa moara cand scoti o fisa inseamna ca bobina transmite curent ok in fise respectiv bujii .
dbie94 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-13, 21:21   #5
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Default Re: ajutor si pareri 20 let

fisa este bobina,nu am cum sa le scot separat...dar s-a rezolvat,un forumist brasovean a venit pina la mine cu astra lui si m-a lasat sa ii probez bobina lui si merge foarte bine...
multumesc,se poate inchide
georgeopel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -