Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-13, 02:39   #1
mihaitz

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 1
Default probleme opel tigra

salutare!am un opel tigra 1.4 16v.masina imi da rateuri in frana de motor si se aprinde check engine si uneori imi moare motorul cand o las pe liber.daca tin piciorul pe frana si ridic ambreiajul mi se aude un zgomot de la catalizator.oare este defect catalizatorul sau am probleme cu sonda lambda?i-am facut un test agrafa si nu mi-a dat erori de sonda.bujiile le-am schimbat acum un an.se si intrerupe cand accelerez.ce poate avea va rog ajutati-ma??
mihaitz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-13, 18:10   #2
dbie94

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 10
Default Re: probleme opel tigra

Quote:
Originally Posted by mihaitz View Post
salutare!am un opel tigra 1.4 16v.masina imi da rateuri in frana de motor si se aprinde check engine si uneori imi moare motorul cand o las pe liber.daca tin piciorul pe frana si ridic ambreiajul mi se aude un zgomot de la catalizator.oare este defect catalizatorul sau am probleme cu sonda lambda?i-am facut un test agrafa si nu mi-a dat erori de sonda.bujiile le-am schimbat acum un an.se si intrerupe cand accelerez.ce poate avea va rog ajutati-ma??
Problema cu bujiile o am si eu , merge in suturi cand accelerez mai ales in pante .

Mecanicul mi-a spus ca ar fi de la supape , mie la maxim 50 de km imi uda si imi afuma bujiile .

Am patit si eu aceiasi chestie la liber , dar o singura data si atunci intr-un giratoriu . S-a aprins check engine si parca a murit motorul dar cand am bagat-o in viteza si-a revenit .

Cica check engine s-ar aprinde de la sonda lambda .
dbie94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -