Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-05, 11:50   #46
VPR`u

Stage 3
 
VPR`u's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 120
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ok DMX .sa vad ce fac in deplasare cu baietzii din Brasov (daca dau de ei )
VPR`u is offline   Reply With Quote
Old 27-03-05, 23:39   #47
ahoe

Stage 5
 
ahoe's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 518
Default

Salutare ! As avea shi eu nevoie de niste sfaturi . Am gasit un kadet de vanzare la 600Euro. Din punct de vedere al tablei e ok insa cred ca are ceva la ambreiaj . Atunci cand te dai la ea motorul se tureaza insa masina nu accelereaza . Motorul e de 1.3 . Eu oricum dak o iau vreau sa pun un motor GSi insa pana gasesc motorul shi o sa am banii necesari vreau sa merg cu asta asa ca m-ar interesa cam cat m-ar costa reparatie shi dak merita .

In al-2lea rand cam cat m-ar costa un transplant cu tot cu motor Gsi , cu montare shi cu omologare .
__________________
MONTAM FOLIE AUTORIZATA RAR 0720954834

www.kaf.ro
www.kimedoautofashion.ro
www.foliicladiri.ro
www.folieomologata.eu
ahoe is offline   Reply With Quote
Old 28-03-05, 00:02   #48
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

poate ma ajutati si pe mine pls ... https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=6350
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-05, 00:26   #49
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ahoe\"
Salutare ! As avea shi eu nevoie de niste sfaturi . Am gasit un kadet de vanzare la 600Euro. Din punct de vedere al tablei e ok insa cred ca are ceva la ambreiaj . Atunci cand te dai la ea motorul se tureaza insa masina nu accelereaza . Motorul e de 1.3 . Eu oricum dak o iau vreau sa pun un motor GSi insa pana gasesc motorul shi o sa am banii necesari vreau sa merg cu asta asa ca m-ar interesa cam cat m-ar costa reparatie shi dak merita .

In al-2lea rand cam cat m-ar costa un transplant cu tot cu motor Gsi , cu montare shi cu omologare .
Ai ambreiajul dus !

Transplantul cu tot ce ai nevoie in jur la 1000 euro fara modificari majore la motor si omologare.
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 28-03-05, 09:19   #50
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ahoe\"
Salutare ! As avea shi eu nevoie de niste sfaturi . Am gasit un kadet de vanzare la 600Euro. Din punct de vedere al tablei e ok insa cred ca are ceva la ambreiaj . Atunci cand te dai la ea motorul se tureaza insa masina nu accelereaza . Motorul e de 1.3 . Eu oricum dak o iau vreau sa pun un motor GSi insa pana gasesc motorul shi o sa am banii necesari vreau sa merg cu asta asa ca m-ar interesa cam cat m-ar costa reparatie shi dak merita .

In al-2lea rand cam cat m-ar costa un transplant cu tot cu motor Gsi , cu montare shi cu omologare .
cu ~ 2.500.000 cumperi un disc nou in cazul in care nu o sa fi nevoit sa schimbi tot kitul, rulmentul si placa.

pana nu dai jos sa vezi ce are nu prea poti sa zici nimic sigur...
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 28-03-05, 09:35   #51
radu_aldea

Stock
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3
Default

are cineva un cd player original de opel corsa c. daca da, sa ma anunte si pe mine
radu_aldea is offline   Reply With Quote
Old 28-03-05, 13:49   #52
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

ahoe, mai bine ia-ti un abreiaj mai ieftin si mai prost, oricum te va tine pana iti schimbi motorul, daca nu dureaza prea mult; la urma urmei, trebuie schimbat discul cu placa din nou daca vrei gsi (nu sunt sigur, dar cred ca nici cutia nu are aceeasi prindere)
__________________
Tractari auto non stop
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-05, 11:49   #53
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ma bucur ca am facut topicul asta vad ca o inceput sa se miste treburile.
Ce ziceti de o intalnire intre noi toti ?


Eu cand am luat masina avea pe ea totu original poprietaru nu schimbase absolut nimic la masina nici macar o bujie . Si totusi masina mergea foarte bine . Nu cred ca-s multe masini care rezista la drumurile din romania ...

Am un Philips car 400 original care o venit pe masina mea. Interesat careva ?
__________________
VW Passat 1.9 TDI
Nissan 350Z
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 01-04-05, 11:34   #54
DRooPY

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,292
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default

Bai fratzilor am si eu un Opel Astra e Caravan ce e drept este un pic mai greu ca un Sedan , `93 fabricatie are si el un motor de 1,4 si 44Kw ( cea mai slaba motorizare ) sunt mandru de el merge fara probleme are un pic de rugina la aripi in spate ( are si el 12 ani ) in rest e bun ,este masina de familie , i-am pus si eu evacuare Sebring ( intermediara si finala cu mici modificari) niste jante pe `14 un filtru acum nu stiu ce sa fac ,ma gandeam la un transplant ( ceva cum a facur Xray) da va cer si voua parerea
DRooPY is offline   Reply With Quote
Old 01-04-05, 13:03   #55
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Cel mai bine vrb cu andrei.Din cate stiu eu el are partea fata de calibra.Daca vrei sa faci ceva calumea pregateste 1000 1500 de e si o sa scoti ceva super
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 00:30   #56
VPR`u

Stage 3
 
VPR`u's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 120
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

bahhhhhhhhh nu mai zice nimeni nimik pe aici ... CLUB OPEL.....
VPR`u is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 01:00   #57
catalin rs4

Stage 5
 
catalin rs4's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 3,351
Default

opel power!!!!
catalin rs4 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 03:26   #58
HolySoul

Stage 5
 
HolySoul's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 921
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

cel mai bine ar fi sa facem cumva sa ne ajutam cu piese sfaturi , etc ...de ex. care ma ajuta sa-mi fac si eu masina ?
HolySoul is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 08:49   #59
VectraDTI

Stage 2
 
VectraDTI's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 60
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HolySoul\"
ma bucur ca am facut topicul asta vad ca o inceput sa se miste treburile. Ce ziceti de o intalnire intre noi toti ?
Pai noi o sa ne intalnim la gratar duminica (opelishtii). Daca vrei sa vi, PM me!
PS : toti opelistii sunt invitati, si nu numai !
VectraDTI is offline   Reply With Quote
Old 22-04-05, 12:30   #60
Ovidiu

Stage 4
 
Ovidiu's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Default

daca vor veni cat de curand mai multe informatii cred ca ar veni si mai multi opelisti; totusi, numai maine nu-i poimaine
Ovidiu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -